• |
ide | kryesore

Zelensky apel vendeve perëndimore: Dërgoni tanket sa më shpejt

-Instant, Lajme, Planet

Presidenti i Ukrainës ka falënderuar liderët perëndimorë për ndihmën e tyre me dërgimin e tankeve për të mbështetur Ukrainën në luftën kundër Rusisë, ndërsa bëri thirrje që të dorëzojnë tanket sa më shpejt.


Volodymyr Zelensky i kërkoi gjithashtu Perëndimit të dërgojë raketa me rreze të gjatë dhe avionë luftarakë. Komentet e tij erdhën pasi SHBA dhe Gjermania njoftuan se do të dërgonin tanke Abrams dhe Leopard në Ukrainë.


Rusia e cilësoi vendimin si një “provokim të hapur” dhe tha se çdo tank i furnizuar do të shkatërrohej. Tanket do të “digjen si gjithë të tjerët”, tha Dmitry Peskov, zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin.

“Ata janë thjesht shumë të shtrenjta.” Zelensky i tha Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg se “duhet bërë përparim në aspekte të tjera të bashkëpunimit tonë të mbrojtjes”,  me Ukrainën që kërkon furnizime me raketa me rreze të gjatë dhe artileri.

Ai bëri presion jo vetëm për dorëzimin e shpejtë të tankeve perëndimore, por edhe për një numër të konsiderueshëm.

Ndërsa Zelensky ka të ngjarë të përqendrohet tani në pajisjen e forcave ajrore të Ukrainës me avionë luftarakë më të avancuar teknologjikisht pas sigurimit të tankeve, shumë qeveri perëndimore mbeten kundër një lëvizjeje të tillë  nga frika se avioni mund të përdoret për të goditur objektivat brenda Rusisë.

Në fjalimin e tij në Bundestag në Berlin të mërkurën, duke përshkruar detajet e planit të tankeve, kancelari gjerman Olaf Scholz këmbënguli se se nuk do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë.

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi se SHBA do të dërgojë 31 tanke luftarake M1 Abrams në Ukrainë. Vendimi për dorëzimin e tankeve u njoftua disa orë pasi Gjermania tha se do të dërgonte 14 Leopard 2 në Ukrainë.

Berlini hapi gjithashtu rrugën për vendet e tjera europiane për të dhuruar tanke të prodhimit gjerman nga rezervat e tyre. Ukraina ka lobuar aleatët perëndimorë për të dërguar pajisjet për muaj të tërë.


7 Comments

  1. Ore mire ky gjysmamendsh, po perndimi vertet mendon se me tridhjet tanke mund te ndryshojne fatin e luftes?

  2. Sa rusofile bolshevike ketu. Rusia eshte mike dhe frymezuese e Serbise ndaj armike e shqipetareve, sikurse bolsheviket dhe sllavofilet. Shqiperia me USA kurdohere, Poshte qelbesira e kuqe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.