• |
ide | kryesore

Pritet zgjedhja e kryetarit të ri, Kim vizitë në Gjykatën Kushtetuese

-Instant, Lajme, Të fundit

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka zhvilluar sot një takim në Gjykatën Kushtetuese. Ende nuk dihen arsyet e kësaj vizite të ambasadores Kim. Vetë Gjykata Kushtetuese njoftoi se ka mbajtur një mbledhje të posaçme dhe ka vendosur fillimin e procedurave për zgjedhjen e Kryetarit të ri. Institucioni i ka hapur rrugë edhe depozitimit të kandidaturave.


Kryetari i Gjykatës Kushtetuese zgjidhet me votim të fshehtë, me shumicën e votave të të gjithë gjyqtarëve të Gjykatës Kushtuese. Ai ka mandat për një periudhë 3-vjeçare me të drejtë rizgjedhjeje vetëm një herë. Seanca për zgjedhjen e Kryetarit drejtohet nga gjyqtari më i vjetër në detyrë. Në rast se ka më shumë se një kandidat dhe gjatë votimit asnjëri prej tyre nuk merr shumicën e parashikuar të votave, bëhet një votim i ri. Pas këtij, vijohet me votimin mes kandidatëve që kanë marrë numrin më të madh të votave. Në përfundim të këtij votimi shpallet i zgjedhur kandidati që ka marrë shumicën e votave. Në rast se asnjë nga kandidatët nuk ka marrë shumicën e votave ose votat janë ndarë në mënyrë të barabartë, kryetari caktohet me short.18 Comments

 1. Do te jete thjesht kureshtare…… Nuk ka lidhje me vendimmarrje.
  hahahahahahahahahahahahahahahahah oh boy

  1. Brith Dere me Dere kjo buchja! E ndeitet Ameriken ju po do rregulloni Shqiperine! Shefi I madh I FBI qe duhet te mbroj qytetaret amerikane dhe te shteteve te tjera Hyne ne bisnese per te shkaterruar opoziten shqiptare ,merre edhe moljona $ nga kryehajduti Edvin dhe nje fshatare nga Tropoja qe kur vjen ne Shqiperi ju thote njerezve punoj per FBI dhe drejtesia e le te lire! Hajde jepi zgjidhje kesaj ceshtje,!

  1. Malokeve po ju rrun karin kjo. Puna eshte se ju bythqirave LGBT te rilindjes j’u gris perdja e amerikanizmit. Dhe nje gje, ato qe ti i etiketon “maloke”, jane shqiptare me dinjitet e respekt per veten qe punojne fort e me koke ulur e jo si ti o larve qe jeton vetem per te ngrene sufllaqe e te dhjesesh. Bythqir njeri!

  2. Lando te paska qir ropt e motren maloket , qe paske kaq mllef , gjynof si paske rujt mir … me fut percarje krahinore per parti hajdute vetem te rishkerdhymit ashtu mfal te rilindurit e bojn .

 2. Bravo Yuri Kim Duhet ti qendrosh afer institucioneve te drejtesise shqiptare qe ato te arrijne te cojne ne burg shpellarin Salih Ram Berisha dhe bythqirin Ilir Metaj

 3. Kim je bere sa qesharake aq armiqesore me kete popull.

  Aktualisht te do vetem Rama dhe Palikari qe shkruan ketu.

  Ti si perfaqesuese e ambasades duhet ti japesh shpjegime ketij populli mbi blerjen e agjentit tuaj te kunderzbulimit nga Rama per te goditur opoziten, tamam sic keni bere ju, prandaj njerezve ju lind normalisht pyetja , MOS JENI EDHE JU E BLERE NGA RAMA?

  Per kuriozitet na trego dhe shifren se kam ven baste me shoket.

 4. Me veprimin e tij Rama ka poshteruar administraten amerikane.

  Administrate qe na ben moral per korrupsionin por qe shiten per KM shqipetar, imagjinoni cfare ben spiunazhi rus e kinez me keta , gallate fare.

  1. Kete vend e shpetojne vetem kol sallakja ducka arqen arixhiu alqis balta ai qe ha mut ariu agac turimiu bundrrat me gezof
   Peleshbythe damian guruja majko moja tallava balla lulqim karhamesi ulsi wc……..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.