• |
ide | kryesore

“Është projekti i gjyshit tim”: Elkann kujton avokatin e përgënjeshtron çdo aludim për shitjen e Juventus

-Instant, Sport
Elkann

Pavarësisht stuhisë së fundit, John Elkann rikonfirmon angazhimin e dinastisë Agnelli ndaj Juventus. “Është një lidhje e fortë që ka përballuar kriza të ndryshme gjatë ekzistencës së saj – shpjegoi numri një i Exor. Në një intervistë për Les Echos, Elkann konfirmoikontrollin mbi klubin: “Nuk kam ndërmend të heq dorë nga një nga pasionet e mëdha të gjyshit tim. Gjithmonë e kam admiruar guximin e avokatit. Nëse ka një shembull që ai më ka dhënë, është se gjithmonë ka marrë përgjegjësitë e tij. Kjo edhe në momente të vështira dhe pavarësisht ulje-ngritjeve që ka kaluar”.


“Fillimisht me FCA, pastaj me Stellantis, e çuam përpara projektin e gjyshit tim – tha Elkann -. Qëllimi i tij ishte të kishte dimensionet që të mund të konkurronte në nivel global. Jam shumë krenar të shihja realitetin e Stellantis sot. Të shihja se si me familjen Peugeot në anën tonë, si aksionerë kryesorë dhe Carlos Tavares si menaxher të përgjithshëm, ne jemi të përkushtuar të ndërtojmë një ‘mobile tech company’, lider botëror në lëvizshmërinë e qëndrueshme”. Elkann përsëriti konceptin duke zgjeruar diskutimin për bashkimin franko-italian që lindi grupin Stellantis. “Të gjitha kompanitë e lidhura me territorin e tyre (Peugeot, Citroën, Fiat, Jeep, Ram, etj.) janë shumë më të forta duke qenë pjesë e së njëjtës familje Stellantis – shtoi ai -. Holanda është një vend që ka favorizuar gjithmonë multinacionalet. Markat që kontrollojmë janë të gjalla sepse i përkasin Stellantis dhe respektojnë identitetin”.


KONSIDERATA PËR ANDREA AGNELLI

Më pas ndonjë saktësim edhe për Andrea Agnelli. “Andrea mbetet aksioner i Holding-ut tonë Giovanni Agnelli Bv, ku ai ulet në bordin e drejtorëve. Ai kreu një punë shumë të rëndësishme si president i Juventus për dhjetë vjet – shpjegoi John Elkann -. Ai vendosi me bordin e shoqërisë të bëjë një hap pas për t’u mbrojtur më mirë kundër një sërë akuzash që deri më sot nuk janë vërtetuar fare. Ai dëshiron të përfundojë këtë kapitull të karrierës së tij dhe të shqyrtojë opsionet e tij”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.