• |
ide | kryesore

Zelensky: Kemi nevojë për raketa me rreze të gjatë

-Instant, Lajme, Planet

Ukraina ka nevojë për raketa me rreze të gjatë për të ndaluar sulmet ruse. Kështu tha ​​presidenti i Ukrainës Zelensky, duke nënvizuar se raketat Himars të përdorura aktualisht nga Kievi kanë një rreze veprimi prej 80 kilometrash dhe nuk mund të arrijnë shumë nga zonat e pushtuara nga rusët.


“Forcat ruse në orët e mëngjesit të 28 janarit kryen sulme me raketa në qytetin Kostiantynivka në rajonin e Donetskut”, tha Zelenskyy i cili shtoi se si pasojë e sulmeve humbën jetën 3 civilë ndërsa 14 të tjerë u plagosën. “Ukraina ka nevojë kryesisht për raketa me rreze të gjatë”, shtoi ai.


“Nuk duhet të ketë tabu në furnizimin me armë për t’u mbrojtur nga agresioni rus. Ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur për të siguruar që partnerët të jenë të hapur ndaj këtij furnizimi jetik, duke përfshirë dërgimin e raketave Atacms, të cilat kanë një gamë 300 kilometra dhe armë të tjera të ngjashme”.


9 Comments

  1. Byth e zgjut … Ky Zelja duhet kap për zhelesh e hedhur sa më larg. Mori në qaf një vënd të tërë, njësoj si km jonë.

  2. E vetmja gje e gjate qe ben pune me ty eshte nje kar gome ne bythe (me nje flamur te Vogel amerikan te fundi)

  3. sipas globalisteve nuk ka problem
    ajo toke e pushtume ka njerez
    crendesi ka jane ukrainas rrus apo zezake
    kufiri nuk ndryshon asjge

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.