• |
ide | kryesore

Firmoset marrëveshja për portin e Durrësit/ Rama: Lokomotivë e zhvillimit ekonomik

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama, pas firmosjes së marrëveshjes për portin e ri të Durrësit, është shprehur se ky është një kapitull i ri për turizmin në vendin tonë. Sipas tij ky projekt do të shërbejë si një lokomotivë që do të sjellë një impakt të jashtëzakonshëm.


“Koha për të nisur punën në terren dhe për t’i hapur rrugë këtij transformimi të paimagjinueshëm deri pak vite më parë. Procesi ka qenë i gjatë i vështirë, me shume yçkla në aspektin tekniko ligjor. Me firmosjen e kontratës ky proces përfundon dhe fillon një proces tjetër, ai i çeljes së kantierit, fillimit të punës dhe hapjes së fronti të ri punësimi. Durrës Marina hyn në ekonominë shqiptarë si një lokomotive që do sjell impakt të jashtëzakonshme në rritjen e  shpejtë të zhvillimit ekonomik. Do të ofrojë punësim cilësor dhe shumë profile pune të mirëpaguar për shumëkënd që s’do ketë më asnjë arsye nëse do realisht të punojë të ikë jashtë.


Vijë e stërndotur nga shumë dekada mu ngjitur me plazhin më të madh të Shqipërisë. Investimi do transformojë tërësisht të gjithë parametrat mjedisor që është një zonat më të ndotuara. Investimi do sjellë edhe zgjidhje të reja për energjinë për eficencën energjetike, për të garantuar energji të gjelbër përmes diellit. Shqiptarët do krenohen nesër më shumë se të gjithë të tjerët për këtë flamur të ri të ndryshimit dhe transformimit.

Shteti nuk ka asgjë nën rrogoz, se po të kishte s’do merrte dot 33% të aksioneve. Kjo është një tjetër arsye për të qenë krenar. Jam i lumtur të mbështesim me të gjithë forcën këtë projekt. E shoh me gëzim ditën kur do të shohim këtë ëndërr të kthyer në realitet. Do t’iu themi fëmijëve tanë që ne ishim kur u mendua të hidhej vija e parë në letër për këtë projekt që do të jetë një lokomotivë e re zhvillimi ekonomike social. Do i japë Shqipërisë një arsye më shumë për krenarinë kombëtare”, tha Rama.


23 Comments

 1. VK Riqelburit po shkaterrojne pasurine mijeravjecare te nje kombi per Leeeeeek. Tamam himarjoteshe..Keta nuk kane shqiperine vatan, keta jane qelbesira te ortodoksise

  1. cfare thua o koqe? lexoje edhe njehere, se seshte si bente Sala, qe beri Tap-in edhe asnje fitim por nje autostrade per te tjeret, nuk gezoni se ne fund popullit i ritet mireqenia por shfryn urejtjen kunder cdogje e mire qe eshte per vendin tone, vetem se e ka bere Rama

   1. U mbeten koqet ne goje o te riqelbur. deri dje me TAP-in mbahej GDP e ketij vendi, sikurse sot e kesaj dite trasporti mbahet me trafikun e rruges se kombit. Po nejse, Porti i Vlores u falimentua nga politikat e “shkelqyera” te riqelbjes, veliera betonizoi arkeologjine e durresit dhe keni murosur e betonuar gjithe qytetet bregdetare si mos me keq. Tani po shkaterroni portin 3 mijevjecar te Durresit per aksionet ofshore te Rames, dhe ne anen tjeter i keni dhene Kastratit (rames), i cili po shquen kodren, koncesionin e portit te ri tregtar. Ne 10 vite PS e ne 23 vite kryeqytet, skandalet nuk mbarojne cdo dite, ky vend vidhet e ripet e na mbuloi shemtia..makuteria e madhe..ju ngecte ne fyt

 2. Po cdo shakterroje o rrot kari kur ajo eshte totalisht e shkaterruar, ska ngel meter pa i fut nje 12 katesh ne ate zone. Vajten robqirat e i futet pallatet ngjit me vijen e detit per te mos fol per ndertimet pa fund qe jan tek amfiteatri.

 3. Filloi me vjedhjet kjo kurva e gjate ? Mos i duhet kjo megavjedhje per me mbyll pisllikun e FBI-se .
  O kurve mashkull , kush me shpat vret mga shpata do te vdes .

 4. Kur dhe ku u firmos nje marreveshje “lokomotive zhvillimi”, por nuk del asnje foto, vec mesazhit te Albarit “me lot ne sy” ?!

  Kjo marreveshje e nenshkruar prej kohesh, na jepet si lajm i ri per te thene se Kryeministri edhe ne pune…

  1. Koli, Miri,Titi, Blerim, Luan, Roi, Tosi, Enkel, Fatik, Nazim, Olsa, Ademi, Fredi, Klaus, Skenderi, Ergi, Dritan, Mondi, FatjonIgli, Klodi, Poli, Dario, Arber, Qazim, Elton, Ana, Era, Landi thotë:

   Na falni, jemi persona te paguar. Lavderojme qeverine e qelbur per buken e gojes.

 5. ky port duhet te ishte bere me kohe, por saliu e ka pas mendjen me fut para ne xhep e jo me sjell zhvillim te vendit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.