• |
ide | kryesore

Rrëzimi i avionit në Greqi, gjendet trupi i pajetë i pilotit, në kërkim kapiteni

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Rrëzimit i avionit F-4 Phanton i Forcave Ajrore Greke ka pasur një fund tragjik. Siç konfirmohet nga Shtabi i Përgjithshëm të Aviacionit, është gjetur trupi i pajetë i pilotit, ndërsa vazhdojnë kërkimet për kapitenin.


Njoftimi i GEA:


Të hënën, datë 30 janar 2023 në orën 10:30, u rrëzua në det një avion F-4 Phantom II me dy ulëse i Skuadriljes 338 të Krahut Luftëtar 117, i cili po kryente një fluturim stërvitor. Zona 25 milje detare në jug të aeroportit Andravidas, me pasojë plagosjen vdekjeprurëse të bashkëpilotit, toger (I) Marios – Michael Turoutsikas, 29 vjeç. Vazhdojnë hetimet për kapitenin, Sminagos (I) Efstathios Tsitlakidis, 31 vjeç.

Ndërkohë mbeturinat e para të avionit që u rrëzua në det mëngjesin e sotëm u transportuan në portin e Katakalo-s. Sipas asaj që bën të ditur protothema.gr, piloti dhe kapiteni nuk patën mundësi të hidheshin pasi po fluturonin ulët.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.