• |
ide | kryesore

SHBA: Koha për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
serbe

Derek Chollet, këshilltar i Departamentit amerikan të Shtetit dhe Gabriel Escobar, i dërguar i Posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, i bënë thirrje Kosovës të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe, duke e siguruar atë se ky mekanizëm nuk e cenon Kushtetutën, sovranitetin, pavarësinë ose institucionet demokratike të saj.


Në një shkrim të përbashkët të publikuar në Koha.net dhe Kossev, diplomatët amerikanë thanë se Kosova dhe Serbia duhet të pranojnë propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre që do të ndërpriste ciklin e krizave dhe konfrontimit dhe të çonte përpara me vendosmëri integrimin e tyre evropian.


“Kjo është mundësi historike që ne besojmë të dyja palët duhet ta shfrytëzojnë”, thuhet në shkrim në të cilin theksohet se ndër detyrat më thelbësore mbetet zbatimi i marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Duke nënvizuar se zbatimi i kësaj marrëveshjeje është detyrim ligjor ndërkombëtar, të dy diplomatët theksuan se asociacioni “do të ishte strukturë për komunat me popullatë me shumicë etnike serbe për t’i bashkërenditur çështjet dhe shërbimet si: arsimi, kujdesi shëndetësor, planifikimi urban dhe rural dhe zhvillimi ekonomik lokal”. Sipas tyre asociacioni është “mënyrë për përmirësimin e jetës së përditshme të qytetarëve, krijimin e besimit ndërmjet serbëve etnikë dhe qeverisë qendrore, sigurimin e lidhjeve më të mira ndërmjet veriut dhe pjesës tjetër të vendit dhe krijimin e mekanizmave për serbët për pjesëmarrje më të madhe në jetën shoqërore të Kosovës”.

Zotimi i Kosovës për ta krijuar Asociacionin, thuhet më tej “nuk e cenon Kushtetutën e saj, as nuk kërcënon sovranitetin, pavarësinë ose institucionet demokratike të saj. Ne e kundërshtojmë rreptësisht krijimin e çfarëdo etniteti që i përngjan Republikës serbe në Bosnjë dhe Hercegovinë. Bashkësia ndërkombëtare nuk po kërkon të imponojë një zgjidhje. Në vend të kësaj, ne po kërkojmë nga Kosova që ta ofrojë vizionin e saj për këtë Asociacion dhe jemi të gatshëm të ofrojmë ekspertizë dhe mbështetje politike për të siguruar që ajo funksionon në interesin më të mirë të qytetarëve”.

Në tekst theksohet se përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së ka vënë në pah se ekzistojnë 14 aranzhime të ngjashme brenda Bashkimit Evropian – “asnjëri nga to nuk cenon sistemet evropiane të qeverisjes efektive. Brenda kuadrit të dialogut të lehtësuar nga BE-ja, Kosova mund të refuzojë opsionet që kërcënojnë strukturën e saj ligjore, por nuk mund të refuzojë zotimet e saj. Si vendi më pro Kosovë në botë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të përkushtuara të mbështesin popullin e Kosovës për të siguruar që struktura e saj kushtetuese dhe ligjore nuk cenohet”, thuhet në shkrimin e përbashkët të diplomatëve amerikanë. 

Shkrimi u publikua një ditë para një takimi të organizuar nga ambasada amerikane në Prishtinë me përfaqësues të institucioneve, partive politike dhe shoqërisë civile për të diskutuar këtë çështje që është pika më e vështirë e marrëveshjeve të arritura në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha javën që lamë pas se marrëveshja për Asociacionin nuk mund të trajtohet me përparësi ndaj marrëveshjeve të tjera. Ai tha se asociacionet e komunave që janë njësi territoriale dhe jo vetëm administrative, mbi baza etnike bien ndesh me Kushtetutën e Kosovës.

“Andaj le të zhvillohen sa më shumë takime e diskutime mirëpo për normalizim të marrëdhënieve që na shpie më afër e drejt BE-së për paqe afatgjate e stabilitet të qëndrueshëm, për siguri për të gjithë pa diskriminuar asnjë njeri nevojitet njohja reciproke në qendër, jo Asociacioni në qendër, as Asociacioni parakusht por njohja reciproke në qendër. E ka thënë presidenti Biden, e ka thënë Kancelari Scholz dhe unë po ua përsëris këtu njëjtë”, tha kryeministri Kurti.

Diplomatët perëndimorë po u bëjnë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të përfitojnë nga propozimi evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre që nuk parasheh njohje të ndërsjellë por përkushtim të të dyja palëve që të mos e pengojnë njëra tjetrën në proceset integruese. Kryeministri i Kosovës, tha se propozimi evropian është bazë e mirë për diskutime rreth një marrëveshjeje që duhet ta ketë në qendër njohjen e ndërsjellë, por jo asociacionin në qendër. Në Beograd presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se Serbia do të përballej me pasoja të rënda nëse nuk do ta pranonte propozimin që sipas tij është shndërruar në kuadër të ri negociues të Serbisë për integrim në Bashkimin Evropian. /VOA


6 Comments

 1. “Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë” është kali i Trojës në Kosovë dhe këtu perëndimi (Evropa dhe Amerika) është kryekëput fajtor…. Paç Zotin me vete Albin!!

 2. Le te krijohen ne serbi assosacione nga shqiptaret e lugines se Presheves dhe hungarezeve te Vojvodines ne te njejten kohe me ato te serbevet te Kosoves , kete duhet ti kerkoje perendimi Serbise .?Gjithashtu per garanci per te ardhmen se mos krijohet nje repubike e dyte serbska si ne Bosnje ata nuk munden njelloj sic u be me Ukrainen kur dorezoi armet nukleare se po ti kishte ato nuk do kishte lufte

 3. Asociacioni eshte nje kopil qe klasa e vjeter politike kosovare ja ka lene ne dere qeverise Kurti e mbi te gjithave shqiptareve. Gjithsesi ketij kopili i duhet vene nje emer. Besoj se rrefuzim kategorik i ketij asacioni eshte pa rezultat praktik, qeveria e klasa politike e kosoves duhet te ulen ne tavoline e ta perputhin kete kopil me ligjeshmerine e drejtimit te shtetit.

 4. Ja kush eshte Amerika dhe cifuteria nderkombetare.

  E kuptuat o shqiptare rrota kari e sidomos kosovare qe 30 vite jeni shtri perdhe

  Te qifsha Ameriken dhe robqirat qe e drjetojne

 5. Asociacioni i komunave serbe ne Kosove eshte “kapari” qe Perendimi po i ofron Putinit per marreveshjen e paqes me Ukrainen, sigurisht si model per Krimene dhe Dombasin e pasluftes.

  Ndaj pasi e terhoqen zvarre marreveshjen per njohje reciproke Prishtine-Beograd nder vite, SHBA-BE nguten te hedhin nje hap perpara kete mars.

  Ne nje vend ku 95 perqind e popullsise eshte shqiptare, madje me nje identitet te forte kombetar, 5 perqind e popullsise i vuri nofken “shtet multietnik” 15 vite me pare.

  Nese ne Kroaci, Serbi, madje ne gjithe vendet e BE, ku etnite jane aq shume saqe pengojne njohjen e Kosoves nga 5 shtete “sallate ruse”, do te ndiqej ky kriter demografo-politik, veshtire te kish më komb europian.

  Pazaret e fuqive te medha mes tyre ne Ballkan jane bere historikisht ne kurriz te shqiptareve…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.