• |
ide | kryesore

Video/ Newcastle arrin në aktin e fundit të EFL Cup: finalja e parë që nga 1999 për Magpies

-Instant, Sport, Video
Magpies

Newcastle United arriti në finalen e tyre të parë të kupës që nga viti 1999, duke mposhtur Southampton në EFL Cup. Në St James’ Park skuadra e ringjallur e Eddie Howe udhëhiqet nga dygolëshi i Longstaff, për të mundur 2-1 Southampton. Tani Magpies do të përballen me Manchester United ose Nottingham Forest në Wembley. Newcastle do të tentojë të fitojnë trofeun e tyre të parë të madh që nga Inter Cities’ Fairs Cup në 1969.


Magpies kanë luajtur për herë të fundit në një shfaqje në Wembley, kur u mundën nga Manchester United në finalen e Kupës FA të vitit 1999. Vendasit, të fortë në avantazhin 1-0 të ndeshjes së parë, u qetësuan nga dygolëshi i Sean Longstaff. Mesfushori përfitoi nga puna e mirë e Kieran Trippier për të mposhtur portierin e Saints Gavin Bazunu pas katër minutash. Pastaj, ai kurorëzoi punën në minutën e 21. E vetmja re mbi festimet e Newcastle ishte një karton i kuq i vonë për mesfushorin brazilian Bruno Guimaraes. Arbitri Paul Tierney sanksionoi ndërhyrjen ndaj Samuel Edozie, pas ndërhyrjes së VAR.


Lexo më tej: Video/ Newcastle fiton, sepse rregullorja anulon golin me penallti të Mitrovic: Havertz kthen Chelsea te suksesi

Che Adams i dha shpresë Southampton me një goditje precize prej 25 metrash. Një gol që i dha fund përpjekjes së portierit të Newcastle, Nick Pope për të mbajtur portën të paprekur për herë të 11 radhazi. E megjithatë, fillimi i tyre i ngadaltë i kushtoi shtrenjtë Howe dhe lojtarëve të tij.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.