• |
ide | kryesore

Alec Baldwin akuzohet zyrtarisht për tragjedinë në ‘Rust’

Paparazzi, Slider

Alec Baldwin dhe armatura Hannah Gutierrez-Reed janë akuzuar zyrtarisht për vrasjee të pavullnetshme në rastin e xhirimeve të Rust, sipas një deklarate të marrë nga NBC News.


Përpara zhvillimit të fundit, Zyra e Prokurorit të Distriktit të Nju Meksikos konfirmoi qëllimin e tyre për të ngritur zyrtarisht akuza pas ndarjes fatale nga jeta të kineastesHalyna Hutchins. “Prokurorja e Qarkut dhe prokurori special janë plotësisht të fokusuar në sigurimin e drejtësisë për Halyna Hutchins,” tha zëdhënësja e Zyrës së Parë të Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor, Heather Brewer në një deklaratë. Të shtënat ndodhën në tetor 2021 pasi një armë mbështetëse e mbushur e mbajtur nga Baldwin u shkarkua, duke vrarë Hutchins dhe duke plagosur regjisorin Joel Souza. Souza, i cili u qëllua në shpatull, u lirua më vonë pasi u trajtua në një spital.


Akuzat formale vijnë gati dy javë pasi zyra e prokurorit të qarkut deklaroi se “ka prova të mjaftueshme për të ngritur akuza penale kundër Alec Baldwin dhe anëtarëve të tjerë të grupit të filmit Rust”.

Menjëherë pas kësaj, avokati i Baldwin, Luke Nikas, tha se vendimi “përfaqëson një gabim të tmerrshëm drejtësie”. “Z. Baldwin nuk kishte asnjë arsye të besonte se kishte një plumb të vërtetë në armë – ose kudo në setin e filmit,” tu shorehNikas në një deklaratë të ndarë për NBC News. “Ai mbështetej te profesionistët me të cilët punonte. Ata i siguruan se arma nuk kishte fishekë të drejtpërdrejtë. Ne do t’i luftojmë këto akuza dhe do të fitojmë.”/Lapsi.al

Lexo Edhe: https://lapsi.al/2023/01/24/pas-akuzave-alec-baldwin-rikthehet-ne-instagram/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.