• |
ide | kryesore

Ish-këshilltari kroat i Ramës pendohet për deklaratën “Kosova ishte Serbi”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
kroat

Presidenti kroat Zoran Millanoviç është përpjekur këtë të mërkurë të sqarojë deklaratën e dhënë prej tij pak ditë më parë kur tha se “Kosova ishte pjesë e Serbisë, por se është aneksuar nga ndërkombëtarët”. Ai thotë tani se deklarata e tij “është keqkuptuar”, duke shtuar se “Serbia në njëfarë mënyre duhet ta njohë Kosovën si shtet të pavarur, dhe se Beogradi duhet ta kuptojë se romanca serbo-ruse do të rezultojë në një mashtrim”.


Gjatë një konference për media në Zagreb në prezencë të presidentes së re sllovene Natasha Pirc Musar, ai tha se në Serbi “disa gjëra duhet të ndryshojnë” në mënyrë që Serbia të mund të arrijë në Perëndim, aty ku e mirëpresin.


“Situata në Ukrainë është fillimi i fundit të një romance të parashikuar serbo-ruse, ku Serbia do ta kuptojë se është një dashnore e mashtruar. Rusia po tenton diçka me Ukrainën, e shembulli i Kosovës po i duket si gjemb në sy. Rusia do të duhet ta njohë Kosovën në një moment ose të pretendojë se e njeh atë në mënyrë që të legalizojë atë që po bën në Ukrainë. Ky është realiteti”, – tha Presidenti kroat.

Marrëdhënien mes Rusisë dhe Serbisë ai e quajti si një marrëdhënie pa dashuri, por e bazuar vetëm në interesat e Moskës dhe shërbimet që Beogradi i bën Rusisë. Presidenti kroat bëri të ditur se Serbia “duhet ta gjejë mënyrën për ta njohur Kosovën”, dhe se politikanët në Kosovë “duhet të formojnë Asociacionin e komunave me shumicë serbe”, pra sipas tij duhet zbatuar gjithçka që është nënshkruar.

Millanoviç ka qenë përpara disa vitesh këshilltar i jashtëm i kryeministrit Edi Rama gjë që ky i fundit e ka pranuar edhe publikisht.

“Kroacia është e jashtëzakonshme, është një shembull fantastik i mënyrës se si ta ndjekim këtë ambicie. Zoran është një mik i madh, i kam kërkuar këshillim dhe do t’i kërkoj sa herë ta takoj, më duhet t’i them se ai është kaq i mirë me mua se asnjëherë nuk është i vonë kur jep këshillat e tij” – tha në atë kohë Rama. ©LAPSI.al


10 Comments

  1. Opozita po akuzon qeverinë dhe kryeministrin Rama dhe kanë paraqitur edhe një kërkesë për mocion me debat në kuvendin e Shqipërisë. Por ndërkohë agjenti i FBI shfaqet në një foto shumë miqësore me Enri Ceno, aktualisht sekretar për marrëdhëniet me jashtë në Partinë Demokratike, njëkohësisht edhe ish-kandidat i Partisë Demokratike në zgjedhje.

    Në foto janë së bashku ish shefi i kundërzbulimit në FBI Charles McGonigal, zyrtari i partitë i partisë demokratike, pjesë e foltores dhe Fjoralba Dizdari anëtare e këshillit kombëtar të Partisë Demokratike.

  2. I pa emer i ores 21:40 Nese ka edhe nga Opozita qe mund te kene ngrene nje luge corbe te prishur edhe ata do ta vjellin ,por kjo nuk e pastron EDI Ramen e te tijte.Kjo eshte vecse nje tjeter shashke

  3. Po mirë ka dalë në foto në një lokal e pastaj?Mos e ka emrin në akt akuzë. Foto ka bërë ai tipi i FBI me njerëz të ndryshëm por punët e pista i ka bërë me Ramën siç shkruhet në akt akuzë.E vërteta është që fotot e shumta i ka bërë me përfaqsues të rilindjes dhe me figura politike gjë e palejueshme për standardet e institucionit ku ai drejtonte.

  4. Do me thene, i bie qe kemi paguar “keshilltarin” e Rames me pare e tqksapaguesve shqipetare dhe ky, gjeja e pare qe ben, tote “kosova eshte Serbi”..Nejse “pa dashje”..Pra ky me gjithe ata keshilltare, thirri konference shtypi, tha ate fraze qelbesire dhe e beri pa dashje??? Kur e beson o eshte idiot ose i lig..

  5. Po të gjithë këshilltarët e Ramës me detyra të caktuara nga ai vetë.Pra si antishqiptar që është përdor njerëz që blihen dhe këta janë të shumtë!! Pastaj janë dhe njerëz të idealit komunist si dhe presidenti kroat që vjen nga ai stan.

  6. Nxjerrja e fotove te McGonigal me personazhe te tjere nga politika, pas takimeve me davete nga PS, synon relativizimin e raportit te shumices me ish drejtuesin e FBI-se.

    Sigurisht pas Rames, Balles e Gjiknurit, ish agjenti duhej te takonte perfaqesues nga te gjithe krahet, ne menyre qe te ngrinte strategjine e tij ne Shqiperi, por dardhet i kish vetem KM, apo qeveritaret, ndaj te tjeret nuk permenden ne dosjen e botuar nga shtypi amerikan…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.