• |
ide | kryesore

Stoltenberg: Forcimi i bashkëpunimit Rusi-Kinë përbën kërcënim për Europën

-Instant, Lajme, Planet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar se marrëdhëniet në rritje të Rusisë dhe Kinës përbëjnë një kërcënim jo vetëm për Azinë, por edhe për Europën.


Në një fjalim në Universitetin Keio në Tokio, shefi i NATO-s nënvizoi rëndësinë e një bashkëpunimi më të fortë për NATO-n në rajonin Indo-Paqësor, duke shtuar se lufta në Ukrainë ka treguar “se si siguria është e ndërlidhur”.


Kina po investon gjithnjë e më shumë në armë bërthamore dhe raketa me rreze të gjatë pa ofruar transparencë ose pa u angazhuar në dialog kuptimplotë mbi kontrollin e armëve, tha ai.

Ndërkohë, Pekini vazhdon të përshkallëzojë shtrëngimin e fqinjëve dhe kërcënimet kundër Tajvanit, ishullit të vetëqeverisur që ai pretendon si territorin e tij.

“Fakti që Rusia dhe Kina po afrohen dhe investimet e rëndësishme të Kinës dhe aftësitë e reja të avancuara ushtarake vetëm nënvizojnë se Kina përbën një kërcënim, përbën një sfidë edhe për aleatët e NATO-s.

Siguria nuk është rajonale, por globale,” tha sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg.

Ai këmbënguli se NATO nuk e konsideron Pekinin si një kundërshtar ose nuk kërkon konfrontim dhe se aleanca do të vazhdojë të angazhohet me Kinën në fusha me interes të përbashkët, si ndryshimi i klimës.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme të Kinës, Mao Ning, tha se Pekini ishte “një forcë për paqen dhe stabilitetin rajonal dhe global” dhe kritikoi NATO-n për etiketimin e Kinës si një kërcënim dhe për zgjerimin e stërvitjeve të saj ushtarake në Azi.

“NATO ka kërkuar vazhdimisht të arrijë përtej zonës dhe fushës së saj tradicionale të mbrojtjes, të forcojë lidhjet ushtarake dhe të sigurisë me vendet e Azisë Paqësorit dhe ka luajtur me kërcënimet e Kinës.

Dua të theksoj se Azia-Paqësori nuk është një fushë beteje për garën gjeopolitike dhe nuk e mirëpret mentalitetin e Luftës së Ftohtë dhe konfrontimin bllok,” tha Mao.


3 Comments

  1. Baahkpunimi Filioino Malajzi perben kercenim Per Shqiperine. Ja pra llogjike e bythqirave Perendimor te LGBT qe duan monopolin e kolonizimit. Problemi nuk eshte Perendimi qe do te kolonizoje dhe te jete xhandari i Botes, problemi jane vendet qe duan liri dhe vetvendosje per fatet e tyre sepse pastaj nuk behet dot Kolonizimi perendimor. Kete gje nuk e bene dot me Enver Hoxhen keta dhe tani po e vejne duke shkaterruar Shqiperine

  2. Bashkpunimi Filipino Malajzi perben kercenim Per Shqiperine. Ja pra e njejta llogjike eshte kjo e bythqirave Perendimor te LGBT qe duan monopolin e kolonizimit. Problemi nuk eshte Perendimi qe do te kolonizoje dhe te jete xhandari i Botes, problemi jane vendet qe duan liri dhe vetvendosje per fatet e tyre sepse pastaj nuk behet dot Kolonizimi perendimor. Kete gje nuk e bene dot me Enver Hoxhen keta dhe tani po e bejne duke shkaterruar Shqiperine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.