• |
ide | kryesore

Zhburrërrimi i Edi Ramës po gris dhe fasadën demokratike

-Instant, 1, Arkiva, Ide
andi bushati opozita

Makthi i Edi Ramës për të mos u përballur me pasojat e skandalit McGonigal, përbën vetëm anën anekdodike të njollës së zezë që u vu sot mbi parlamentin shqiptar.


E di që për shumëkënd, paburrërria e tij për t’u ballafaquar qoftë me mocionin për debat të kërkuar nga disa deputetë, qoftë me interpelancën që donin disa të tjerë, e vendos kryeministrin në një dritë shumë te keqe.


I kuptoj të gjithë ata që në bizneset, familjet apo shoqërinë e tyre do e përçmonin dikë që nxjerr një vartës, si mburojë, ashtu sikurse bëri Skënderbeu me Elisën e vet.

E perceptoj neverinë e atyre që nuk e durojnë dot përdorimin e një gruaje, herë naive e herë autike, si mish për top në drejtimin e parlamentit. 

E ndjej zhgënjimin e të tjerëve, që e imagjinojnë shefin e rilindjes si një trim të çartur betejash epike, atëhere kur ka nga pas garancinë e SPAK-ut të kapur apo ambasadorëve të blerë dhe nuk i besojnë dot syve, kur shohin një burracak, të mbledhur një grusht, nga ankthi i padijes për atë që ndodhet në dosjet e drejtësisë amerikane.

E kam parasysh habinë e njerëzve normalë, që nuk arrijnë të besojnë dot telendisjen e një lideri që ka votat e disa qindramijëra prej tyre, por strehohet, një javë pas viruseve stinore, e një javë tjetër pas gripit politik. 

Lexo me tej:

Rama struk kokën nën fustanet e Linditës dhe Elisës 

Dhe, ndonëse i di të gjitha këto, sërish këmbëngul se zhburrërimi i turpshëm i Edi Ramës nuk është ana më e errët e asaj që pamë. Pasi ka disa pyetje që i bën kushdo që ka një logjike normale: pse nëse ndihet i pastër, Edi Rama të mos shkonte sot në parlament dhe t’ia plase opozitës në sy të gjitha mashtrimet dhe akuzat e pabaza? Pse të provokonte tollovi dhe mos vendose t’i shpjegonte një për një, si e ka takuar agjentin e arrestuar McGonigal, për çfarë kanë biseduar, a është e vërtetë që nga zyra e tij i kanë servirur materiale kundër opozitës, ashtu sikurse pretendohet në aktakuzë?

Në vend të këtij normaliteti, Rama ka zgjedhur të provokojë kaos. Dhe kjo nuk po ndodh për herë të parë. Duke bërë këtë, ai pengoi njëherësh dy procedura normale të parlamentit, si mocioni për debat dhe interpelanca. Ai nuk e lejoi kuvendin t’i zhvillonte ato.

Andi Bushati:Pesë rrëfime që rrëzoi skandali McGonigal 

Po në të njëjtën mënyrë ai u soll edhe me kërkesën e opozitës për të ngritur një komision hetimor për 137 udhëtimet me çarterin e Air Albania. Zhvillimet e mëvonshme, me daljen e kontratës, ku nuk kishte asnjë klauzolë çmimi promocional, dëshmuan se kryeministri kishte mashtruar dhe prandaj nuk donte të hetohej.

Zbulohet kontrata/ Si gënjeu Rama për 137 fluturimet me çarter

E njëjta fabul u përsërit edhe me ndalimin e një tjetër komisioni hetimor, atij për një qeveri që shpall ministren e saj të jashtme si investitore strategjike. Gjykata Kushtetuese ndihmoi edhe më tej në zvarritjen e kësaj çështjeje dhe kërkesa e opozitës mbeti përsëri pezull.

Pra pyetja që lind është ku e ku më e rëndësishme se difektet karakteriale të Edi Ramës: përse shërben ky parlament ku opozita pengohet të bëjë interpelanca e mocione për debate, kur ajo zhvishet nga një e drejtë kushtetuese si ngritja e komisioneve hetimore? Përgjigja e saj shkon përtej zhburrërrimit dhe anktheve për krimet e mundshme që ka kryer personi që mban veshur kostumin e kryeministrit.

Videomesazhi/ Detaji që tradhëton “gripin” publik të Ramës 

Deri tani ne kemi pasur një pushtet që vërtet blente vota, por ama formalisht organizonte zgjedhje. Ai së paku në formë përpiqej ta ruante fasadën demokratike. Kurse zhvillimet e fundit, frika dhe pasiguria e kryeministrit për t’u përballur me ato që ka bërë, po e asgjesojnë edhe këtë fasadë. Ai nuk do më as të përgjigjet, as të hetohet dhe as të japë llogari. Pikërisht kjo fazë e re e degjenerimit të pluralizmit politik, është lajmi më i keq i asaj që pamë sot në parlament. ©Lapsi.al


61 Comments

 1. Analize perfekte.

  Rames mese duket i ka dalur situata nga duart.

  Dollaret me te cilet ka blere ambasaden amerikane ne Tirane apo drejtore te rendesishem ne DASH nuk i vlejne perpara frikes qe ka nga FBI dhe ajo e nje komisioni ne senatin amerikan qe kontrollohet nga republikanet te cilet jane jashte kontrollit te tij.

  Keto jane pasojat qe ai fshihet ne menyre te turpshme si sot.

  Do degjojme shume histori ne keto kohe. Rames per mua po i vjen fundi.

  Perse nuk reagon Kim se e di qe edhe ajo eshte ne tave.

   1. X – je me idiote se Bushati. Por nese Bushati luan me injorantet e Lapsit per te marre sa me shume klikime ty te ka ngrire truri. X thote, “ Dollaret me te cilet ka blere ambasaden amerikane ne Tirane apo drejtore te rendesishem ne DASH.” Kulmi i llogjikes primitiv.

   2. I paemër 02/02/2023 te 17:47 – a po flet per vete? Mer per te vertete te gjitha arsyetimet idiote te Bushatit qe shfrytezon injorancen e lexuesve te Lapsit per klikime. Me te vertete dele je.

  1. Analiz dylekshe. Ehuuu sa her e kam degjuar kte ‘duket sikur….’ Vk 10 vjet ne pushtet e me kta kllouna opozitar e ke dhe 10 te tjera.

  2. X – je me idiote se Bushati. Por nese Bushati luan me injorantet e Lapsit per te marre sa me shume klikime ty te ka ngrire truri. X thote, “ Dollaret me te cilet ka blere ambasaden amerikane ne Tirane apo drejtore te rendesishem ne DASH.” Kulmi i llogjikes primitiv.

  1. Miu te kiu eshte simbol i adhuruesve te jashteqitjes se Bushatit. Lexo analfabetizmin dhe idiotesite e ketij per te kuptuar mizat e kalit qe ka nga pas Bushati

 2. Fillimisht percepto xhelozine e tmerrshme personale qe ke ndaj Rames. Sa per perceptimet e tjera, me 14 Maj do ta kuptosh qe ja fut shume kot.

  1. Andi eshte nje analysis perfect.
   Rama qe te zhburrnohet ne radhe te pare duhet te ishte Burre , veti te cilen nuk e ka patur KURRE .
   Thjeshte sepse rrjedh nga nje familje qe u STREHUA PAS BYTHES SE ENVERIT , me nje fjale BYTHELEPIRES.
   Rama ka vetite me te keqija qe mund te kete nje person : I pabese , tradhetare. Mafioz , genjeshtare , bastard ,legen , injorant dhe I trashe , i pa shkolle ( ka shkollen qe te vizatonte Enverin , si Kristaq), e mbi te gjitha HAJDUT .

   1. Nga nje vlleh s’ke çfare pret – po ke bythe, na thuaj si e ke emrin e vertete dhe te bejme nje krahasim te Rames me ty. Deri atehere, fshehu pas bythes bolshevike te Bushatit dhe vazhdo te pellasesh si gomar qe je

   1. Ju lutem, shkruajini direkte kesaj sekretares time me lart per cdo problem/paqartesi. Mbetem ne dispozicionin tuaj. Nepermjet sekretares time

  2. vetëm idiotët mund të jenë xheloz për një langaraq me fund të tmershëm, ka 10 ditë ri i fshehur, kur akoma nuk ka filluar hetimi.

  3. E di që keqë në 97 që shkruan artikuj me palikaris. Hiwesj ideolog je një sajanlëpirës ordiner. I pashkollë

 3. Per te kuptuar dhe njohur se kush jane ortaket e Dorian Duçkes, e ke shume kollaj. Duhet te pyesesh kunaten tende, zonjen Vjollca Hoxha (gruaja e baxhanakut rahmet paste qe ti nuk e njihje).

  Pyete zonjen Vjollca, ku shkoi Dorian Duçka pasi ajo i trokiti per ndihme me rekomandimin e familjes tende.

  Ne cilin shtet partner dhe aleat ai nderhyri dhe i siguroi vizen zonjes Hoxha.

  Kur te ta thote kunata shtetin, aty qendro. Merr fryme thelle se aty i kane rrenjet dhe ortaket e Dorianit.Bushat na trego sa rubla ruse ju jep Shkelzeni me qe e the dhe vete por ti harrove te na tregosh shumen,me sa zero eshte ajo

 4. S’ka asgje te keqe qe Superpatronazhistin….. ta marrin ndonjehere ne patronazh……..
  hahahahahahMamica

 5. Edvini I Zi I drogs,vuqiqit,mek kanikut amerikon sot ka vazhdu qy ti talli kokrrat me shqupsat dhe analistat e shqupit ,ta them un ty po pooo.Mjaft Rama I Zi ,rama ik,ik.

 6. Bushat shkrimi eshte i mire per temen qe ke kapur.
  E keqja me madhe ose shume emadhe eshte se asnje politikan nuk dha kurre llogari ne parlament.
  Saliu i ka te panumeruara maskaralliqet Fajdet,1997,Remzi Hoxha,Gerdeci,21 Janari,Fazllici e plot thase.Meta akoma me i zi dhe si thote Noli-hallvaxhine e pame mbret.
  Pra Rama as qe diskutohet qe ka frike por ka nje mburoje zakoni te qelbur shqiptar.
  Pse do jap llogari une nga Shqiperia kur nuk ka akuze nderkohe Saliu eshte non grata nga USA dhe Anglia zyrtarisht.
  Gjer tani te gjitha gjykatat kane qene dhe do jene me shtetin.
  Po prres ndonje te re nga avokati i Saliut ne Paris.
  Kurre nuk do dali njeri ne parlamentin e hajduteve qe te behet therror.
  Harroje ate Bushat.

 7. Po si mendoni o njerez te mire
  Se Edvin Mafia asht kaq trap?
  Jo ai asht tue e mate bithen mire
  Si struci koken e ka fsheh e n’dollap.

  As me thoni bre burra
  Kur ka pas ndonji here burrni?
  Gjithmone prej Sales i ka shpetu shurra
  E asht fute neper vrima si mi’.

  Nuk ka vende e as ftyre me dale
  Dhe hapur me i fol popullit te vet,
  Por si qen ai arratine ka marre
  Duket se ka shku bash n’fe tet!

  Fshihu,fshihu or lum mashtruesi
  Qe kunder opozites shume pare ndave.
  Kur n’dere tende do t’vije hetuesi
  Nuk mund te fshihesh ma mbas grave.

 8. Ka nji jave qe na cate trapin. Skandali, korruptimi, dollaret, takimet, filani fisteku…..

  Nese Rama ka korruptu FBI’n Saliu duhet ti kerkoje te falme Lulit dhe te bej denoncim ne SPAK.
  Nese Rama nuk e ka korruptu FBI’n, PD dhe nipi Hyses hajne mut kot.

 9. Analize e vertete Andi, bravo!
  Burreria nuk ka tregues gjinine, por qendrimin e guximin per t’i pare njerezit te sy kur ke perpara te verteten…

 10. Nuk ka nem me te keq sesa kur te mallkojne : E gjetç nga mos e pandehç .
  Pehlivani i gjate tani na u be memec si e gjithe partia e tij . Ke kapur fundin o i gjati ine dhe duhet te jete fundi jot dhe i te gjithe te ngjashmeve si ty . Ti duhet te largohesh medoemos e demostrativisht o i gjati ine . Me te mire apo me te keq , me dhune apo pa dhune , me gjak apo pa gjak , ti o i gjati ine duhet te largohesh perfundimisht nga politika . Ti je shembulli me i keq i politikanit o i gjati ine , ti duhesh bere shembull per brezat qe do vijne dhe sidomos per ti treguar atyre sesi nuk duhet te jete nje udheheqes .

   1. Jam dakord ai meriton nje fund te keq qe te zene mend te tjeret pas tij.

    Ne te tilla raste mendoj se cdo krim i bere kunde rames duhet te falet Fund me i keq se i ghadafit i shkon per shtat

 11. Ky vend ka pasur shume ndyresira ne maje por ti je me i ndyri i te ndyreve o pallosh .
  Dorhiqu se eshte ne te miren tende por sidomos ne te mire te shqiperise dhe shqiptareve .
  Edhe pse te gjithe ta njohin burerine tende prej nje femre te perdale , sot eshte koha te tregosh
  sikur nje here te vetme ne jeten tende se sidoqofte e sadoqofte kurveria jote ne vetvete ke pak bureri .

  1. Kujdes Mizogjinizmin n3 shprehi. Njeriu mbibte gjitha eshte shpirt, pastaj gjini etj me radhe. Flit me shume per Humanizem, flm

  2. Arbi na flet si Saliu dhe Enveri ne emrin e Shqiperise dhe Shiptareve. Po ketyre ithtareve bolshevike te Bushatit u ka ikur truri komplet.

 12. flet per burreri Andushjka qe i ikin grate hahahahahaahahah Edi Rama fshin bythen me ty o bythqir i Salih Cecenit

 13. Tue na quajt cecen e katundar
  Ju ridhjersa s’po e ndalni vrapin,
  Vertete jeni kaq tru thare
  Sa Edvin mafia me ju tall trapin?

  Ju kepucet mbrasht i keni mbathe
  E s’po dini me i dhane drejtim,
  Edvin mafia Ju ka fute n’vathe
  I ndihmuar fort nga shoqja Kim!

  Si s’u ngopet me mashtrime
  Me vjedhje e korrupsion,
  Me servilizem,lepirje e lajkatime
  Gjithe jeta juaj po ju shkon.

  A s’e dini mor te mjere
  Edvin hajnin tue e mbeshtete,
  Nji dite do mbeteni te dhjere
  Sepse ate mut e zgjodhet vete.

 14. SE TE KETE SPIRILUQEN BUTAKE SI LEVOZHGE ARRE, KY GJATOSH I FSHEHUR , DHE SA TE KETE DISA QIME PRAPANICE, APO SERVILET, KULISHET SPIUNE, KY E NDJE VEHTEN I SIGURTE SI IRIQI NEN KETO GJEMBA. NE DAC TA DINE E KUPTOJNEKESAJ QEVERRIE I KA ARDHUR FUNDI NGA ATA, QE DERI DJE I KA MASHTRUAR. KOT NUK THONE,,, ME MIR VONE, SE KURRE,,, E KJO KOHE ERDHI. POR PA DHENE LLOGARI NUK KA KU TE SHKOJE, SE NDRYSHE TENJA TE GERRYEN SIC KANE BERE NE KETO VITE. WSHTE RRACE KURVI, ME LITARE MBI VARR.

 15. Leh mer and loqja leh. Ai 10 vjet pushtet ti vazhdon si toc kuklle gjoja e ve ne seder. Se po e rru shume rrocken ai per glasat e tua pall kari, ai mer votat fiton ti pellet

 16. “Doktor, është problem i madh kur ne nje moshe te caktuar, ne te cilën te nevojiten bastunë te qendrueshem, rrethohesh nga imbecile te painformuar.

  Per te kuptuar dhe njohur se kush janë ortaket e Dorian Duçkes, e ke shume kollaj. Duhet te pyesësh kunatën tende, zonjën Vjollca Hoxha (gruaja e baxhanakut rahmet paste qe ti nuk e njihje).

  Pyete zonjen Vjollca, ku shkoi Dorian Duçka pasi ajo i trokiti per ndihme me rekomandimin e familjes tende.

  Ne cilin shtet partner dhe aleat ai nderhyri dhe i siguroi vizen zonjes Hoxha.

 17. Kjo kënaq dyfish Berishën dhe Metën.

  E para pasi u “provon” shqiptarëve se SHBA është e korruptuar dhe Edi Rama ka blerë gjithë SHBA me FBI, CIA, Departament Shteti e Shtëpi të Bardhë, ndaj çdo gjë që thotë SHBA kundër Berishës dhe Metës është e Ramës.

  1. Partia Komuniste e Enver Hoxhës, edhe pse mori pushtetin me largimin e gjermanëve, për ca kohë nuk doli hapur me emrin e saj, po u fsheh tek Fronti Nacional Çlirimtar, si Berisha që kur mori pjesë në zgjedhje u fsheh pas “Shtëpisë së Lirisë” së Ilir Metës.

   Enveri nuk doli publikisht me emrin e Partisë Komuniste, ngaqë Stalini u kishte ndaluar të gjithë partive si motra që të dilnin e të ngrefeshin si proletarë. Do të duhej të dukeshin si demokratë deri në një urdhër të dytë.Ne fillim te revolucionit demokratik te salihut Xixa rishfaqet,si nje byroist i byrektores se salihut qe po jep shpirt,cfare do beje xixa pastaj do kerkoj salihun e rradhes qe ti lepije bythen dhe ti mbaje shishen e shurres

 18. ME TE DHENAT E SOTEME, NUK MUND TE DISKUTOHET ME E LAGU, SE LAGU. RAMA ESHTE NDYRE ASHTU SIC KA LINDUR. MOS U GERVISHNI SE KOTI, SE SHPEJTI DO I GJINDET VENDI. RENDESI KA QE KRIMBAT QE DO LEJE PAS KU DO VENE, SE GJERIZI DO U MBYLLET.

 19. Edi Rama ky moster pervers ka lindur i zhburreruar.
  Ky ne gjygjin e divorcit me Matilda Makocin atesine e Grigorit ja faturoi bab Kristaqit
  (e ka botuar shume here kete vete Mero Baze qe sot leh tek preheri i tij)
  Ky ka Kartele psikopatie (ja ka botuar shume here serish ky Mero Baze qe sot i lepin bythen)
  Ky ka dale neper foto bythjashte ne plaxh publik e ma pas ka thene se…isha i vogel atehere (!)
  Ky Edi Rama doli e u mburr se ate gazetarin Tilde te BILD e kishte paditur per shpifje…por me pas e mohoi padine si qeni i rrahur.
  Ky Edi Rama doli e tha per avionin e rene plot me droge ne Divjake se “ishte per sperkatje mushkonjash”
  Ky Edi Rama qe sot banon ne nje keshtjelle ne Surrel ka deklaruar kur ishte Kryetar Bashkie…vetem 3000 Euro pasuri!
  Zhburrerimi i Edi Rames eshte i lindur, si i tille pra i zburreruar, ky i rri A. Vucicit si kone poshte shaleve ne tryezen e Open Ballkan.
  Zhburrerimi i Edi Rames ui shfaq kur si i zhburreruar vajti per ngushellim tek familja e Klodian Rashes 25-vjecarit te vrare nga policia e tij pas shpine e me pas po aq zhburrerisht i vuri dhe nje arme prane kufomes!
  Eshte ky Edi Rama i zhburreruar qe si i tille ka fshehur bythen e ciceron ne Twitter sapo nisi hetimi ndaj atij shefit te FBI.

  1. Mos u lodh kot. I ka ditet e numeruara. Numerimi mbrapsht per ramen ka kohe qe ka filluar

   Tik tak tik tak po i vjen ngprdhja qelbesires

   1. I paemër 04/02/2023 te 21:41 – Natyrisht qe i ka ditet e numeruara. Ka 10 vjete qe ti, Saliu dhe Bushati e thoni kete gje. Te perserisni te njejtin refren cdo dite te ben qe ta besosh dhe kur e di qe seshte e vertete

 20. Byrektori bythelepiras xixa,ne here vendos llagapin heren tjeter e ndryshon por fjalet jane te xixes,nje shpellkare cecen qe puna e tij tani eshte ti mbaje shishen e shurres salihut dhe ti lepije bythen mbasi dhjet salihu

 21. Kriza psikopatike e panikut qe e mbertheu Edin qe kur nisi hetimi i atij McGonigal atje ne Amerke na detyroi ta mbajme mbyllur brenda. Pastaj menduam te postojme nje fotomontazh te Edit familjarisht ne Boge ngaqe nuk i del frika per qamet te dale ne publik.

 22. kjo opozitë që sot çirret, dje lobonte sa në Gjermani, sa në Holandë e sa në Francë, me miqtë e tyre të Partive Popullore, që parlamentet e këtyre vendeve të mos miratonin hapjen e negociatave BE – Shqipëri. Aq fortë kanë lobuar në këtë drejtim duke nxirë punën e qeverisë e të kryeministrit Rama, saqë ua kanë kaluar edhe lobimeve serbe për mosnjohjen e Kosovës.

 23. HAJDE PROPAGANDE, HAJDE . PO AMA, NGA KETE BIJE KURVI , PA EMER. SHIH E LEXO HISTORINE, SE KUSH KA LUFTUAR ME SHUME PER NE EUROPE NATO, E KUSH I REALIZOI. KUJTO MOLLEN E KALBUR QE KODOSHET TUAJ LUFTUAN QE VENDI YNE TE MOS PRANOHEJ, SE GJOJA SESHTE PJEKUR. KUJTO DEMONSTRATAT ANTI NATO, ME FLAMUJ RUSE, E QE E QUANIT,,,NATE… E JO NATO, JU JENI TE DALE NGA GJERIZI ANTI EURO ATLLANTIK,, E KETE SEMUNDJE MUNDOHENI TUA NGJISNI DEMOKRACISE. JU PER VETM DROGES, KRIMIT, VJEDHJES, POSHTERSIVE, NUK NJIHNI DEMOKRACINE REALE, POR VETEM ATE TE MASKES E AKTRIMIT.

 24. Andi, ketu nuk ke te drejte qe shkruan per zhburrerim te Rames,. Sepse te zhburrerohesh duhet me pare te jesh i burreruar, gje qe Edi Rama e ka humbur ate burreri kohe me pare…qe kur ne gjygjin e divorcit te tij me Matilda Makocin atesine e Grigorit ja faturoi bab Kristaqit…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.