• |
ide | kryesore

Provokimi/ New York Times, më kaps, më i çekuilibruar dhe më i qametshëm se kurrë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Pikante

Pasi rrefuzoi të përballej me mocionin për debat dhe interpelancën parlamentare nga ankthi se mos thoshte ndonjë fjalë më tepër sesa duhej lidhur me atkatkuzën ndaj zyrtarit të FBI-së ku përmendet plot 14 herë, Edi Rama kërkoi të shpëtonte fytyrën duke dalë me regji të përqëndruar në disa nga emisionet politike të mbrëmjes të së enjtes.


Ai pretendoi se opozita dhe gazetarët që e lidhin emrin e tij me korruptimin e Charls McGonigal shpifin, se ai as nuk është hetuar, as nuk është akuzuar për asgjë, prandaj emri i tij nuk duhet lidhur fare me këtë çështje.


Lexo me tej:

New York Times: Si i shiti McGonigal shërbimet e tij në Shqipëri! 

Por, nuk kaluan as disa orë dhe njësoj si opozita apo mediat vendase, gazeta prestigjoze New York Times hodhi të njëjtat dyshime si ato që ishin ngritur në Tiranë për lidhjen e kryeministrit shqiptar me zyrtarin e arrestuar të FBI-së. Ajo e botoi shkrimin me foton e madhe të Ramës, e mori të mirqenë faktin se McGonigal ishte yshtur nga miqtë shqiptarë të kryeministrit,  dëshmitarët A dhe B të hetonte Lulzim Bashën dhe PD, për lobimin me para ruse në Amerikë:Në nëntor (2017), pasi z. McGonigal u takua përsëri me kryeministrin dhe z. Duêka në Shqipëri, ai kontaktoi të njëjtin prokuror që kishte qenë me të në Austri për një hetim të mundshëm ndaj një lobisti që kundërshtari politik i zotit Rama kishte punësuar për të pasur akses dhe mbështetje nga Presidenti Donald J. Trump. Ngjarjet e detajuara në aktakuzë dhe të dhëna të tjera publike duket se përputhen me përshkrimin e lobistit Nicolas D. Muzin” shkruan gazeta amerikane.

Skaner/ Tre dyshime qe lindën nga alibitë e Ramës

I vënë me shpatulla pas muri shefi i qeverisë reagoi me një status haluçinant në Twitter, ku nuk kishte asnjë argument, përpos sharejeve, fyerjeve dhe mllefit që buron nga dëshpërimi (shiko faksimilen poshtë).

  

Duke qenë se pikpyetjet që ngrinte shkrimi i përbashkët me katër autorë, Adam Goldman, Michael Rothfeld, ëilliam K. Rashbaum dhe Kenneth P. Vogel, ngjanin, fjalë për fjalë, me dyshimet dhe hipotezat si ato që kanë ngritur mediat apo opozita në Shqipëri, Lapsi.al është ushtruar në një provokim që i mvesh Neë York Times të njëjtat etpitete të çartura që Rama i ngjiti kritikëve të tij në Tiranë që thanë të njëjtën gjë. 

Andi Bushati: Zhburrërrimi i Edi Ramës po gris dhe fasadën demokratike

Lexojeni poshtë tekstin e adaptuar, kur gazeta e madhe amerikane për të njëjtat argumenta mund të trajtohej po njësoj nga autokrati korruptues i Tiranës. 

Teksti i adaptuar

“Kurrë më e mjerë, më e degraduar, më e shfytyruar dhe çekuilibruar s’është shfaqur ndonjëherë gazeta New York Times me altoparlantët e saj; kurrë boshllëku i ideve, kapsllëku i komunikimit, sasia e gënjeshtrave dhe budallallëqeve të lëshuara në ajër nuk kanë qenë kaq të qametshme!

Asnjëherë asnjë fletushkë amerikane, e asnjë kohe deri sot nuk e ka ndotur kaq keq mjedisin publik, ashtu e shtrirë në tërë kanalet e komunikimit me gjuhën jashtë dhe me trupin që përpëlitet nga fabrikimi non stop i pisllëqeve më ekstreme! Kjo është pasoja e puthjes fatale me një të vdekur”.

©Lapsi.al

 

 

 

 

 


63 Comments

 1. “I mean, honestly, Albania within the region is doing quite well, “said Gabriel Escobar. “If you look at where Albania began in the early 90s, where they are now. They are now one of our most trusted partners within NATO and bilaterally on security, commerce, political issues and regional stability. And so they’re doing that right. Their path to Europe is wide open. And it’s really just a question of how quickly they can make reforms.”

  Gabriel Escobar, me 03/02/2023

  Vazhdoni hani kar tani!

  1. ça asht ky eskobari, ai drogaxhiu, apo ryshfetaxhiu, loja me amerikanë e rubla mbaroi, vetëm patronazhistët besojnë të kundërtën, si arusha që thonte: do të bëhet mjalti sivjet se më hahet mua.

   5 4 3 2 1 final countdown!

  2. Ketij karit te gjate i ka hikur petlla, dridhet i teri nga frika legeni. Burre pabols. Vodhe u kenaqe, vuaj burgun tani.

   1. Lho pjesa e fundit e artikullit ishte gallate fare, rama tha per trump😂 jo me per nje gazete qe rama i quan rendom kazangazet 😂

    1. Oleg deripska, putin , mcgonigal neza sigurims dhe edi rama

     Ca ka per tu habit!

     Rama del dit e nat me vucic qe ka shortcut ne desktop i putin.

     Theksi bie tek fakti qe rama eshte karte e djegme ne washington

     Rama pordhi ,kush merr guximin tja fusi ne zgjedhjet lokale ka per tu bo kryetari i ridhjerjes pra PS

     Bela apo Lali, lali apo Bela

     Une vej bast per Belen. Eshte me bole para lalit. Mund ta perdhunoje tek e tek pa pike problemi.
     Kjo e ben lalin vunerabel. Lali duhet tja fuse beles qe tja fuse rames

     Ne klanet lali fhe bela peshperitet si do e haje rama nga sala. Sala pret ofertat i pabezdisur fare..

   2. Rama e di qe sia hap me njeri porten ne amerike. Sorros i pari do e vjele mire nga parate sic i voli partemcgonigal me gjushin doshin, ballen, cetij , devollet etj.

    Ceshtje kohe deri ne zgjedhje

   3. Ti hani m… Edi Rames. New York Times vertet e ka permendur ate ne artikullin e saj por nuk e ka akuzuar per asgje. Sali non grata nuk e shpetone dot veten dhe te birin nga akuzat qe ju behen per korrupsion dhe vrasje me dashje

  3. Ore te mjere Rama eshte identik Berisha . Shihni si reagon ndaj gazetes njesoj sivllau i tij i madh kur gazeta shkruajti per Gerdecin. Jane vemje qe duhen hedhur ne plehra per te shpetuar shqiperine.

    1. Jooo, do bien vete ose do i zere rama poshte, kjo eshte e bukura, do hanenjeri tjetrin, opozita ushtron presion , ridhjerja shkermoqet nga brenda

  4. Edhe per reformen ne drejtesi keshtu kane thene,eshte sukses.Tani shqiptaret le te presin 10 vjet per nje ceshtje ne apel.Edhe Donald Luja i zuri ne rjete peshkaqenet,apo Kim por po hiqen kamerat e mafiozevet nga rruget kudo ne Shqiperi qe kontrollonin policine jo e kunderta.Une nuk e besoj qe fluturon gomari edhe sikur vete Zoti ta thote

   1. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. Shqiptaret i duan gjonat 1) tani dhe 2) llokum tek goja.

    Nuk funksionon jeta, ne kete bote te pakten, keshtu.

    Me mire nje drejtesi e korruptuar apo nje drejtesi e vonuar?! Ne te dyja rastet eshte drejtesi e munguar, por ndersa ne rastin e pare kemi te bejme me nje kancer qe konsumon shoqerine, ne rastin e dyte kemi te bejme me nje filize qe ndoshta neser rritet e behet peme. Kapish?

   2. PS: dhe a e di cili eshte kulmi?!

    Amerikanet po na ndihmojne. Kuptohet ne funksion te interesave te tyre gjeopolitike. Por kjo s’ka rendesi. Rendesi ka qe po na ndihmojne.

    Dhe ca bejme ne?! I kerkojme llogari!!! Ore pse s’na ndihmoni ju sic duam ne?! Eh?! Po a ka me bytheqirllik se ky?! Nuk e kam me ate qe shkruan ti me siper. Por e kam me mentalitetin e pergjithshem.

    Une nuk e di… por ketu eshte Sodoma dhe Gomorrah.

    Eshte parim elementar: kur tjetri te ndihmon ti i thua thjesht “faleminderit” aq me teper kur je nje dhi e zgjebosur dhe e qelbur me nje histori shekullore qe e ke ngrene karin ne bythe sa krahu dhe me se fundi je ne anen e duhur te historise.

    1. Ja ndihma pra..po e kapin Ramen dhe e dergojne pas hekurave. Edhe ne kemi kurajon tu them faleminderit. Po e heqin me mjetet e veta kete kancer te shoqerise dhe shtetit tone.
     Pordhen kaps

     1. S’ka shans. S’mund te heqin dike pa patur dike tjeter si alternative.

   3. Po ca reforme?? Ajo karakatine e reduktuar tek emri i kryetarit te spak pa pike peshe

    Reforma ishte e deshtuar qe ne nisje nga andi dobrushi

  5. Eekobari eshte moterqir si ty o jorgo, vetem trego ku je se po ste qiva edhe ty dhe gjithe pidhat e familjes e tju le te gjitheve me barre

   1. Imagjinoj se sot e ke pas dite kullotjeje. Besoj se neser do te fusin prape ne kafaz.

    Mbushe mire barkun me bar se kushedi kur te nxjerrin prape.

   1. Jorgjia. Palikaris te qifte kina motren gruan dhe mane tender mo’s Dil SE ftohesh Ben ftoht kta dit per prostitute rrugesh. The lutem do ftohesh (ne varr patronazhist et te gjalle)

   2. Rrin gati tek lapsi, e monitorin fuga vete.
    Ja ne dy skenare,
    1 eshte kerma jorgo qe shkruan me emrin vete ne tema qe kerkon vemendje
    dhe
    2 kerma jorgo me 172 emra te tjera kur del berisha.

  6. Nje laps shpejt e shpejt, 3.8 miliard euro buxheti vjetor , sioas klsh diku 50 % vidhet. I bie gati 2 miliard euro, shtoji te ardhurat nga aktiviteti i droges qe shkon tek 8 deri 10 miliard trafik ne vit, ku 10 deri 20% eshte tarifa i bie tek 1 deri 2miliard euro te tjera ne vit . Ne total rama dhe ridhjerja arketojne 3 deri 4 miliard euro ne vit.
   Pjesa me e madhe shkon tek rama dhe noi therrime bie rruges tek aldrat kur shkojne leket lart te rama. Per kete gje rama eshte shume serioz dhe i ftohte. Rama vete duhet te coje leke tek organizata e sorros.

   Mbeshtetje falas nuk ka.

   1. I bie gati 30 miliarde euro per 10 vjet.

    Shuuuum para ka bere

    Ama suflaqet genjehen me shuuuum pak. Sa mortje qe jane!

 2. Je zene me presh ne duar o delirant! Narcizistet si ti nuk pranojne asnjehere fajín, kane komplekse te tmerrshme inferioriteti, nuk e kane per gje te vjellin helm ndaj cdokujt qe mund ta shohin si rrezik te mund shem.
  Mjere shqiptaret, se ti nuk e leshon kollaj pushtetin. Je ndotur aq shume, sa cdo dite e me shume zhytesh ne batakun e te keqes.

 3. C’fare te bojsh,do ta bojn Edvin. Boll ke tall sumen me “non graten “. Te ka ardh rradha o legen i qelbur.

  1. E hëngsh e vdeksh me te ne goje, bythlepires maskara, servil i ndyre e padinjitet. Nje njeri me respekt per veten e dinjitet, edhe prindit qe i ka bere koken, e kritikon e nese del nga binaret thote: baba, nene, nuk eshte e drejte kjo qe po beni. Po kaq te deformuar mor njerez, kaq primitiv! Ajo qe citon zotrote, nuk e mbulon m.mullar qe po ben ai qe ju po i lepini bythen.

   1. Nga qe ke vizualizuar shume ate batuten time te fundit te jane zgurdulluar syte edhe i ke rene kot ne qafe Nahakarisit.

    Per mua seksi qofte vaginal, oral apo anal eshte qejf keshtu qe nuk e kam me te keq dhe mbi te gjitha nuk pres moralizma nga njerez qe per inat te Rames shkojne i lepijne bythen nje njeriu toksik si Berisha qe ka 30 vite qe na helmon nga televizionet tona ne prime time.

 4. Kjo kënaq dyfish Berishën dhe Metën.

  E para pasi u “provon” shqiptarëve se SHBA është e korruptuar dhe Edi Rama ka blerë gjithë SHBA me FBI, CIA, Departament Shteti e Shtëpi të Bardhë, ndaj çdo gjë që thotë SHBA kundër Berishës dhe Metës është e Ramës.Vazhdon masturbimi total mediatik cecene e shpellkare me ne krye Qimin e xenit dhe sonilen te dashuren e rames dikur

  1. Kjo mbi te gjitha kenaq derguesit e Rublave: nje kembe dihet qe e kane historikisht ne Serbi. Edhe ne Bullgari s’jane keq. Ne Malin e Zi po e kemi pare cfare behet.

   Ketu kane Salen dhe Meten dhe keta cyryket qe iu rrijne perreth. Edhe ne Kosove kane plot budallenj te dobishem.

   Ballkani dihet qe eshte nje fuci… debilash.

   1. Pallakaris, e vetmja gje qe nuk kuptohet nga shkrimi yt, eshte se pse Berisha dhe Meta paskan lidhje me Rusine nepermjet Serbise dhe Malit te Zi, kur me lideret e ketyre vendeve eshte Rama qe ha ne nje çanak dhe dhj*t ne nje uturak. “Spiuni serb” Berisha, kerkoi qe parlamenti shqiptar te votohej nje rezolute kunder genocidit serb ne Kosove, nderkohe qe “patrioti” Rama as kete nuk e beri. Mund te na gjesh dot ne 10 vjet te pushtimit te Shqiperise nga Rama, nje rast te vetem kur ky “trim” qe plagoset kur i vjen era m*t te kete folur kunder ministrit te Milloshevicit? “Trimi” Rama i ka dale ne krah Vucicit edhe kur Vucic ka dale kunder komunitetit nderkombetar per ceshtjen e Ukraines. Apo mos valle rublat i merr Berisha dhe avokatin e ben Rama… Ndoshta… Shkurt hesapi, arsyetimet e tua o Pallakaris, jane njelloj si ato te Tak Ngjales, Mutch Nanos dhe shume te tjereve qe mundohen te na mbushin mendjen se toka eshte e sheshte dhe se dielli nuk shihet diten. Pallakaris, ky poshterim qe i ben ti vehtes duhet te te paguhet shume me teper se me nje sufllaqe ne dite. Ti duhet te besh greve disa dite derisa te ta rrisin rrogen se je duke poshteruar vehten dhe duke cnderuar familjen tende qe ka nxjerre nje jete nje idiot te tille.

   2. Po mjaft me rublat se eshte turp. Si nuk zure mend ti dukesh me i zgjut se rama.
    Te pata thene para ksaj qe plasi mos i shaj rublat se si dihet me jetojm ne bote cudirash me 2 balona u dhi usa

  2. Kenaq Tau Taun, katundarin kokecep, Elisen qe enderron ate te Rames, qe e enderron dhe Jorgaqi, e me radhe te shfytyruarit e pushtetit mavi.

 5. Mesa duket pseudonimi Jorgo ka kaluar nga Anila Basha te Lenci Vangjeli. Ceshtja e Rames ne USA nuk ka nevoje per koment fare, sepse eshte ne pozicionin me te veshtire te jetes se tij por duke e ditur qe ka 8 miliard euro pasuri nuk i rruhet fare! Vetem protesta e dhunshme mund ta rrezoje, vetem studentet ka frike!

  1. Pa emër , 8 miliardët jo vetëm që nuk ka për ti gëzuar , por as me dylbit e Zahos nuk do mund t’i shikoj nga burgu ku do kallet të kalbet për sa i ka bërë këtij vendi e këtij populli .

  2. 8 miliarded sa cuna si charlsi do mbajne me buke, seshte kollaj daku. Mbyllen nje sy kur i vodhi qe ta mjelin tani.

 6. Ata qe jane tallur 10 vjet me shqiptaret, po perpiqen te fshihen ose te mbulojne demin qe i kane bere vete politikes amerikane e sigurisht Shqiperise…

 7. Tani po ti thejne arrat ne koke amerikanet. C´pate qe u more me ta o usta berati?
  Merri me vete edhe grate e qeverise, te tjerrin lesh e te bejne triko.

 8. Me sa duket, armiku qe do e haje kete here per te larguar vemendjen nga Rama, do jete Arben Ahmetaj. Taulant Palla do e kete rradhen kur te dalin deklaratat e personit A dhe personit B. Rama eshte i gatshem t’iua fuse te gjitheve per te larguar vemendjen, merreni me mend se cfare do te beje kur ta marre ne hetim drejtesia amerikane. Atehere mund ta haje edhe vete Elisa…

  1. Arqen arixhiu qi edhe taulantin edhe jorgon. Ky i fundit nuk e ndan nga goja. Partite kane nevoje per bythqira. Ata jane te paret te tjeret i vijne pas. Xhorxhzorras alqisbaltas anastasisbithqirisevgjitis jorgovasilispiroevgjitis.

 9. U vertetua perfundimisht qe J. Palikari eshte Edvin K. Rama. KM drogaxhi qe Morr Gelbaza thoshte se akuzonte te jatin, Kristaqin se ishte babai i Gregut.
  Te fala Elisa Spiropalles
  NYT 2 faqe per Edvinin tone me fotografine e tij, Palikari flet akoma…

 10. Partia Komuniste e Enver Hoxhës, edhe pse mori pushtetin me largimin e gjermanëve, për ca kohë nuk doli hapur me emrin e saj, po u fsheh tek Fronti Nacional Çlirimtar, si Berisha që kur mori pjesë në zgjedhje u fsheh pas “Shtëpisë së Lirisë” së Ilir Metës.

  Enveri nuk doli publikisht me emrin e Partisë Komuniste, ngaqë Stalini u kishte ndaluar të gjithë partive si motra që të dilnin e të ngrefeshin si proletarë. Do të duhej të dukeshin si demokratë deri në një urdhër të dytë.

  1. E vërteta vonon por nuk harron.Nje ditë del keqësia dhe triumfon mirësia.Ne këtë botë lahen të gjitha.E keqja e ka një fund.Keshtu përfundon kur don t’i bësh gropën tjetrit,bie vetë brenda.Dhe një fjalë për atë Eskoka..në.Te majtët një turi kanë.Korrupsioni është moto e tyre.Historia e ka treguar atë.Dhe Eskobari atë bën.Ndihme shokëve të idealeve majtiste.

 11. NUK KA PARE GJE AKOMA!!!KRYEHAJDIT KRYEMINISTER!!!CFARE DO TE DALE NGA LAPTOP I VELLAIT TE TIJ !PIKTURA QE VETEM AI ME VELLAIN PERTEJ OQEANIT I BEJNE!! SIGURISHT ME LINDEN MENTOREN E “MADHE TE TUNELEVE TE SURRELIT”

 12. Ndoshta e teproj nganjehere duke ofenduar demokratet dhe verioret, por une dua ti zgjoj nga gjumi. Nuk e bej per keq. Une jam dibran dhe demokrat. Pak i inatosur me pritjen e gjate per te ardhur PD ne pushtet, ndaj reagoj ashtu…
  Kam qejf edhe te ve ndonje skedine here pas here, por nuk po qullos gje. Punoj ne call center dhe paguhem per kete pune dhe mbuloj lapsin. Me besoni, pavaresisht se cfare me udhezojne shefat jam i kursyer dhe i matur.

  1. I madh!

   😀 😀 😀

   PS: Sot padroneve tuaj i vune tavan per cmimin e naftes dhe gazit.

   Ndaji ca Rubla vecmas t’i kesh per ditet e veshtira.

   1. Ne i kaluam ditet e veshtira, beme stazhin 10 vjecar. Ju ha e ne shiko. Iu perveshem punes.Tani pergatitu ti Jorgo per ca te tilla. Ne presim vetem dite me te mira .
    Vuajtem shume nga historia dhe nje gangstieri qe duhej frenuar.

    1. Si ka mundedi qe edhe ne emigracion nostalgjiket e Edvin Ram Hajdut idiot gorilles Jane te gjith spiuna dhe te lig te gjith si spiropallat dhe taopallat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.