• |
ide | kryesore

Pse vajza e Elvis Presley urrente Tom Cruise

Paparazzi, Slider

Lisa Marie Presley zbuloi disa vite para ndarjes së saj nga jeta  se nuk kishte një marrëdhënie të mirë me Tom Cruise, një nga aktorët më të lidhur me Scientology.


Vajza e Elvis Presley-t e urrente aktorin, ose kështu tha ajo, gjithçka për shkak të fesë në të cilën ata ishin përfshirë. Lisa Marie u bë pjesë e këtij grupi të fuqishëm kur ishte vetëm nëntë vjeç. Ishte nëna e saj, Priscilla, e cila vendosi të bashkohej,  e rekrutuar nga asistentja e John Travolta-s, Sylvia ‘Spanky’ Taylor. Scientology tashmë ishte përpjekur të rekrutonte Elvisin, por ai gjithmonë pohoi se ata e donin atë për famën dhe paratë e tij, diçka që besonte edhe vajza e tij.


Në fakt, Lisa ritikoi ashpër Scientology në një intervistë me Tony Ortega, duke akuzuar udhëheqësin e fesë, David Miscavige, se ka përfituar nga pasuria e familjes së saj. “Në moshën 25-vjeçare, pasi mora trashëgiminë, ata filluan të më ushqenin që të isha ky person që do të dilte dhe do të merrte të gjithë të tjerët brenda”, tha ajo në vitin 2014 pasi u largua nga sekti.

“Unë e urrej Tomin. E takova 20 vjet më parë. Thashë se nuk dua të jem më kurrë në një dhomë me të.” E themeluar në dhjetor 1953 nga shkrimtari i trillimeve shkencore L. Ron Hubbard, Scientology është një nga fetë më të reja, por më të njohura në botë. Besimet e Scientologëve nuk janë të njohura për publikun e gjerë dhe informacioni rreth fesë është shpesh kontradiktor./Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.