• |
ide | kryesore

Hetim kundër tij, Moggi në kundërsulm: “Chinè, urrejtja t’i ngatërron idetë, nuk më ndalon dot të flas”

-Instant, Sport
Chinè

Luciano Moggi kalon në kundërsulm. Ish-drejtori i përgjithshëm i Juventus ka thënë fjalën e tij për hapjen e një hetimi nga prokuroria e FIGC. E gjitha lindi nga praninë e tij në anë të fushës në ndeshjen mes të rinjve të Napolit dhe Juves: “Unë jetoj në Napoli dhe lexova se ishte kjo ndeshje – shpjegoi ai per LaPresse -. Shkova në Cercola së bashku me dy shokë që janë dëshmitarë dhe të cilët do ti përmend. E meqenese nuk e njoh fushën e pyeta punonjësin që më la të kaloj anash. Aty takova Pessotto (drejtor i Juventus Under 19, red.), të cilin e përshëndeta përzemërsisht, sepse ishte një nga lojtarët e mi. Chinè nuk mund të më ndalojë të flas me dikë, sepse kjo është përndjekje. Ata nuk mund të më ndalojnë edhe të flas”.


Përjashtimi që ndodhi pas ngjarjeve të Calciopoli nuk e lejon Moggi të ishte në anë të fushës në një ngjarje të organizuar nga FIGC. Ai natyrisht nuk ishte i pranishëm as në listat e ekipeve dhe as në mesin e të akredituarve. Ish-drejtori i përgjithshëm i Juventus, megjithatë, pohon se ai e gjeti veten vetëm në atë pikë të stadiumit ndërsa shoqërohej drejt tribunës.


“Po shkoja drejt tribunës, në atë moment mbërriti edhe Pesotto dhe filluam të flisnim për të kaluarën tonë. Asgjë e jashtëzakonshme – tha Moggi -. Nuk është e qartë pse Chinè dërgoi fillimisht një person nga prokuroria publike në Torino për të folur me Pessotto dhe nuk shkoi në Napoli për të dëgjuar përgjegjësin e asaj fushe. Ai ndoshta do t’i kishte dhënë shpjegimin që i dhashë. Po të isha Gravina, do ta detyroja të paguante edhe shpenzimet për dërgimin e një personi në Torino. Kështu do të mësonte të sillej. Sepse urrejtja, në futboll, por edhe në jetë, ndonjëherë t’i ngatërron idetë”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.