• |

Video/ Tottenham ndalon City t’i afrohet Arsenal: Kane shënuesi më i mirë i historisë së Spurs me 267 gola

Kane

Përfundon 1-0 për Tottenham ndeshja e madhe e javës së njëzetë e dytë të Premier League kundër Manchester City. Harry Kane vendosi ndeshjen në minutën e 15′, duke shënuar golin e 200 në kampionatin angleze. Sulmuesi, me 267 rrjeta, u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në historinë e Spurs. Guardiola nuk arrin të shkurtojë distancën nga kreu. Arsenal i Arteta mbetet +5 dhe me një ndeshje më pak të luajtur. Në ndeshjen tjetër, Nottingham mundi Leeds 1-0 me golin e Johnson (14′).

TOTTENHAM 1-0 MANCHESTER CITY

Tottenham i bën një dhuratë Arsenal duke mposhtur Manchester City 1-0. Guardiola mbetet kështu -5 nga Gunners që kanë edhe një ndeshje më pak. Pa Conte, me zëvendësin Stellini në pankinë, vendasit e nisën fort dhe kaluan në avantazh në minutën e 15′. Hojbjerg rikuperoi topin dhe i shërbeu Kane në zonë, që me të djathtën mposhti Ederson. Gol rekord për sulmuesin që merr përgëzimet e stadiumit. 267 gola me fanellën e Spurs për Kane. Ai është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i klubit londinez. Nga ana tjetër, në kampionatin anglez Kane ka shënuar 200. Vetëm dy ‘përbindësha’ të tjerë si Shearer dhe Rooney e kanë arritur dhe më pas tejkaluar këtë shifër. Skuadra e Guardiolës tentoi të reagojë, por nuk shkon përtej goditjes së Bernardo Silvës, e bllokuar lehtësisht nga Lloris.

Lexo më tej:“Dhimbje të forta abdominale”: situatë e vështirë shëndetësore për Conte, duhet të operohet

Në pjesën e dytë Alvarez rrezikoi portën e londinezëve, ndërsa edhe De Bruyne nuk gjeti objektivin. Drithërima e fundit për vendasit erdhi në minutën e 87′. Romero mori kartonin e dytë të verdhë dhe i la Spurs në inferioritet. Megjithatë, ofensiva e City nuk çoi në barazim. Përfundoi 1-0, me Tottenham tani -1 nga Champions League. Mundësi e humbur për kampionët në fuqi të Anglisë për t’u rikthyer pranë kreut, ndërsa Spurs i bëjnë një dhuratë mirëseardhje Conte.

NOTTINGHAM-LEEDS 1-0

Seria pozitive e rezultateve për Nottingham Forest nuk ndalet, duke mposhtur 1-0 Leeds. Suksesi i tretë në katër takimet e fundit dhe tre pikë themelore për shpëtim. Janë miqtë që u bënë të rrezikshëm me Sinisterra, i bllokuar nga Keylor Navas, në debutimin e tij. Në minutën e 14′ erdhi goli që vendosi ndeshjen. Johnson mori topin brenda zonës dhe finalizoi në këndin e poshtëm, duke befasuar Meslier. Pritjet e Navas dhe gabimi i Surridge në fund bënë pjesën tjetër. Nottingham u ngrit në 24 pikë, +6 ndaj Leeds dhe Everton në zonën e rënies.