• |
ide | kryesore

Lizzo fiton rekordin e vitit në çmimet Grammy 2023

Paparazzi, Slider

Lizzo fitoi çmimin Rekordi i Vitit për “About Damn Time’ në ndarjen e çmimeve Grammy 2023.


Këngëtarja  pranoi çmimin duke thënë: “Më lejoni t’ju them diçka. Unë dhe Adele po kalojmë mirë vetëm duke u kënaqur, duke mbështetur miqtë tanë. Kjo është një natë e mrekullueshme, kjo është kaq e papritur.”  Më pas Lizzo ia kushtoi çmimin e saj artistit të ndjerë Prince. “Kur humbëm Princin, vendosa ta delikoj jetën time për të bërë muzikë pozitive. Isha si:  “Nuk më intereson nëse të shqetëson pozitiviteti im . Cfarë nuk shkon me ty?” tha ajo duke qeshur.


“Muzika pozitive dhe e ndjeshme nuk ishte e zakonshme në atë pikë dhe u ndjeva shumë e keqkuptuar,” vazhdoi ajo. “Por i qëndrova besnike vetes sepse doja ta bëja botën një vend më të mirë. Kështu që unë duhej të isha ai ndryshim për të qenë një vend më i mirë. Dhe tani, shikoj përreth dhe ka gjithë ato këngë për  trupin tonë dhe për të qenë rehat në lëkurën tonë. Vetëm qëndro besnike ndaj vetes sepse të premtoj se do të gjesh njerëz, do të tërheqësh njerëz në jetën tënde që besojnë në ty dhe të mbështesin”.

Record of the Year nderon artistin  për një këngë të vetme që ose u publikua ose u bë e njohur gjatë periudhës së pranueshmërisë së ceremonisë, e cila zgjati nga 1 tetori 2021 deri më 30 shtator 2022. Të nominuarit e tjerë në këtë kategori përfshinin; “As It Was” të Harry Styles, “Bad Habit” të Steve Lacy, “Break My Soul” e Beyonce, “Don’t Shut Me Down” nga ABBA, “Easy on Me” e Adele, “Easy on Me” e Mary J. Blige “Good Morning Gorgeous”, “The Heart Part 5” i Kendrick Lamar, “Gruaja” e Doja Cat si dhe “You and Me on the Rock” të Brandi Carlile dhe Lucius./Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.