• |
ide | kryesore

Sam Smith kritikohet për perfomancën në Grammy: Satanike

Paparazzi, Slider

Disa kritikë kanë komentuar performancën e Sam Smith në Grammy 2023, me disa që shkuan aq larg sa e përshkruanin atë si “satanike”. Senatori i Teksasit, Ted Cruz, e denoncoi produksionin si “të keqe” pasi Smith dhe bashkëpunëtorja Kim Petras dolën në skenë në Crypto.com Arena në Los Angeles për të performuar këngën e tyre, “Unholy”.


“Kjo është… e keqe”, shkroi në Twitter politikani republikan. Disa përdorues të mediave sociale u kthyen shpejt me duartrokitje ndaj Cruz-it, megjithatë, me një person që u përgjigj: “E keqja është kur një njeri hyn në një shkollë dhe vret një duzinë fëmijë .E keqja është kur Rusia bombardon shkollat dhe spitalet për të vjedhur tokën E keqja NUK është kur një muzikanti kërcen rreth e rrotull me një kostum djalli duke performuar një këngë hit.”


Pavarësisht reagimit të ashpër, Smith dhe Petras,bënë histori në këtë ngjarje.Këngëtarja “Latch”, e cila përdor përemrat “ata/ata”, u bë artistja e parë jo-binare që fitoi në kategorinë e performancës më të mirë të muzikës Pop Duo/Grupi, ndërsa këngëtarja gjermane e popit u bë gruaja e parë trans që mori çmimin në shtëpi.Anthony Allen Ramos, nënkryetar i komunikimit dhe talentit në GLAAD, i tha Page Six në një deklaratë, “Duke shpërblyer artistë queer, duke përfaqësuar kaq shumë zhanre muzikore si fitues të Grammy-ve, Akademia e Regjistrimit i kujtoi botës vetëm sa ndikues janë njerëzit LGBTQ kur bëhet fjalë për krijimin e muzikës.”/Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.