• |
ide | kryesore

Shkon në 3700 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi e Siri

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Tërmeti viktimave, Turqinë

Numri i viktimave nga tërmeti me magnitudë 7.9 që goditi Turqinë jugore, jo shumë larg kufirit me Sirinë është rritur në mbi 3700.


Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka shpallur 7 ditë zie kombëtare në Turqi pas tërmetit.


“Ka rrezik për shembje të mëtejshme dhe numra 8 herë më të lartë të viktimave se numrat fillestarë” – tha Catherine Smallwood, menaxhere e urgjencave në zyrën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Evropë.

Tërmeti “u regjistrua në të gjithë botën” dhe është gjithashtu “ngjarja më e fortë që ka aktivizuar Sistemin e Paralajmërimit të Cunamit që kur ka ekzistuar” – i tha agjencisë ANSA sizmologu Alessandro Amato. Sizmografët në mbarë botën e regjistruan goditjen e shënuar. 

Të paktën 5,606 ndërtesa u shembën gjatë dhe pas tërmetit të hënën, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë. Janë gjithsej 19,574 personel shpëtimi që punojnë në rajonin e tërmetit për përpjekjet e rikuperimit, thuhet në një deklaratë të AFAD.

Turkish Airlines njoftoi të hënën se operacionet e fluturimit për në Adana, Elazig dhe Diyarbakir vazhdojnë për qytetarët që duan të arrijnë në zonën e tërmetit. Sipas deklaratës së Afad, aeroportet në Malatya, Adana, Diyarbakır dhe Adıyaman janë të hapura për të gjitha fluturimet.

Aeroportet Gaziantep dhe Şanlıurfa janë të hapura vetëm për fluturime ndihmash ndërsa aeroportet Kahramanmaraş dhe Hatay janë të mbyllura për fluturime për shkak të dëmtimit të tërmetit, thuhet në një deklaratë të AFAD. Numri i të vdekurve në Turqi u rrit në 2,316 të hënën, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD). ©LAPSI.al


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.