• |
ide | kryesore

Parabola fantastike e Markut e gafa e Halimit fundosin Kukësin: Vllaznia e dyta, Teuta fiton mbijetesën me Bylis

-Instant, F1, Sport
Vllaznia

Pas tre ndeshjeve pa fitore mes kampionatit e Kupës, Vllaznia heq qafe Kukësin në javën e 20 të Superiores, duke u ngjitur në vendin e dytë. Sukses 2-0 i kuqebluve kundër të besuarve të Hallaçit që kthehen në zonën e rënies, pas tre fitoreve radhazi. Një gol fantastik i Markut dhe gafa e Halimit vendosën ndeshjen në Loro Borici. Teuta, në anën tjetër, fitoi sfidën mbijetesë 1-0 ndaj Bylis me golin e Goxhaj.


VLLAZNIA 2-0 KUKËSI

Vllaznia vinte nga një periudhë e vështirë, ndërsa Kukësi me besim. Në fushë megjithatë u pa e kundërta. Blutë tentuan të impononin lojën në fillim. Pas tentativës së Xhonson erdhi përgjigja e kuqebluve, por diagonalja e Balajt tundi vetëm rrjetën e jashtme. Në minutën e 18, Herald Marku shpiku një nga trajektoret e tij të cuditshme, duke shtangur Halimin. Kukësi u trondit dhe luajti një gjysëm orë vuajtje, duke u munduar vetëm të pengojë sulmuesit shkodranë. Episodi vendimtar erdhi në fundin e pjesës së parë, kur Halimit i shpëtoi nga duart goditja e fortë por qendrore e Jonuzit. Skenari nuk është se ndryshoi në të dytën, me kuqeblutë që mbajtën inisiativën. Mala nuk gjeti kuadratin në minutën e 50’, ndërsa Balaj pa goditjen e tij të bllokohet nga Bytyci edhe në të 71’, duke fituar zëvendësimin me Kaina Nunes. Vllaznia është e dyta, në shoqërinë e Partizanit, por 6 nga Tirana.


Lexo më tej: Video/ Gafë skandaloze në mbrojtje, Erzeni humb dy pikë: Kastrioti rikthehet me dy gola në pesë minuta

TEUTA 1-0 BYLIS

Sfida mbijetesë i përket Teutës, që mposhti 1-0 Bylis. Parakalim i durrsakëve në renditje falë golit të Goxhaj. Pas dy fitoresh radhazi, por pa Shensoin në pankinë, ballshiotët vuajtën në Niko Dovana. Në minutën e 23’ të sfidës Teuta mund të kalonte në avantazh me Beqjan, por traversa i mohoi golin e sigurt. Mundësia më e mirë për Bylisin ishte në minutën e 32’ me japonezin Doi. Goditja e tij u bllokua nga portieri Qirko. Pas një pjese të parë pa gola në “Niko Dovana” e dyta dhuroi emocione. Dy rastet më të mira për ballshiotët ishin në minutën e 69’ dhe 70’ me Felipe Soza dhe Esquerdinha të cilët gabuan me shënjestrën. Sfida u zhbllokua në të 77 me autor Goxhaj, pas një krosimi të Arbër Çyrbjas. Përpara se të mbyllej koha e rregullt, Lajthia pati mundësinë që të barazonte rezultatin por goditi mbi traversë. Me këtë fitore Teuta ngjitet në vendin e 7, jashtë zonës së rënies. Ndërsa Bylis është në zonën playout.


2 Comments

 1. Hi

  I am a volunteer in Kherson region in Ukraine and I must admit that the situation has become extremely dire. The Russian forces are intensifying their attacks almost on an hourly basis, which has resulted in a cut off of all essential supplies and clothing. With extreme cold and lack of food supplies, it has become extremely difficult for innocent Ukrainian civilians to survive, most of whom are homeless. Internet and all communications are heavily censored and down most of the time.

  We have been promised foreign aid by countless charities and organisations but in reality, hardly anything arrives. I suspect that all deliveries are being intercepted by Russian troops.

  As a last resort, I am appealing to lapsi.al to help Ukrainian civilians in the region with all essential supplies.

  We would ideally need medical supplies, food (non-perishable or longer lasting), warm clothing and anything else you may be able to provide.

  If you are able to deliver help, please could you send it to the below address which we are using as shelter for the time being.

  Kherson State Agrarian University
  Stritenska St, 23
  Kherson, Kherson Oblast
  Ukraine, 73006

  Alternatively, we are also accepting cryptocurrency donations as conventional banking instruments are simply not available to us. If you do not have cryptocurrency, you can easily purchase and send it from Coinbase, Coinpayments, Coin Mama or alternative providers.

  Below are the wallet addresses of our local humanitarian volunteer group:

  Bitcoin: bc1q9uun7eny4t8pvlq7lmz39z9rr7rm3vw849hqwv

  Ethereum: 0xa74cce7805342F10df39B698342380f58bB709b5

  No donation is too small and will be most appreciated.

  I would like to send you some pictures and video footage of the atrocities in the region but unfortunately, the internet is too slow and very intermittent.

  I would be most appreciative if you could share this message on social media and your friends to raise awareness about the situation and lobby your local government to provide more support to Ukrainian army.

  Thank you for you help.

  Best wishes

  Karolin Leason

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.