• |
ide | kryesore

Bussines Insider/ Dyshimet si u korruptua McGonigal

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
mcGonigall bisnes insider

Çështja McGonigal nuk është një punë spiunazhi, por një aferë korrupsioni. Ky është konkluzioni që nxjer në një shkrim të ri të botuar së fundi Bussines Insider. Me këtë pistë, që e theksonte tre ditë më parë edhe CNN hidhet poshtë pretendim i shumë këmbëngulur nga mbrojtësit e rilindjes në Tiranë të cilët e mbështesnin aryetimin e tyre në faktin se përderisa ish zyrtari i lartë i FBI-së nuk akuzohej për korrupsion, si rrjedhim nuk ka pasur as kurruptues nga Tirana.


“McGonigal nuk u akuzua për spiunazh, aktualisht nuk ka asnjë provë që ai ta ketë kryer këtë krim ndonëse një burim i FBI tha për Insider se hetimi është në vazhdim. Një person i dytë, i njohur me hetimin, tha se divizioni i kundërzbulimit të FBI-së dukej i sigurt se çështja McGonigal ka të bëjë me korrupsionin dhe asgjë më sumë. Fakti që prokurorët ranë dakord të lironin McGonigal me një garanci prej 500 mijë dollarësh, sugjeron gjithashtu se drejtësia nuk mendon se ai ishte i përfshirë në spiunazh, pasi përndryshe nuk do ta kishte lënë të hetohej në gjendje të lirë”, thuhet në artikull . 


Lexo nje shkrim qe nuk duhet humbur:

Kronologjia datë pas date/ Si u rekrutua McGonigal për të goditur PD-në 

“Në Shqipëri, McGonigal akuzohet se është përfshirë në shkëmbimin e parave për favore, duke u mbështetur në marrëdhëniet e tij me zyrtarët amerikanë dhe kryeministrin shqiptar për të dhënë rezultatet që donin klientët e tij. Pjesa më e madhe e këtij aktiviteti lobues nën tryezë, ndodhi kur ai ishte ende në FBI”, nënvizon Bussines Insider .

Kjo media duket që ka sërish si burim kryesor ish të dashurën e tradhëtuar të McGonigal, Allison Guerriero e cila ka kujtuar ditën kur ish i dashuri i saj Charles McGonigal, bleu një telefon të dytë. FBI sapo kishte urdhëruar stafin e saj të fshinte WhatsApp-in nga telefonat e tyre dhe McGonigal ishte në panik.

“Duke qenë një nga drejtuesit kryesorë të FBI-së në New York ai nuk mund t’i dërgonte mesazhe të koduara kujtdo. Ky ishte një problem për të. Gurriero nuk e dinte saktësisht se për çfarë e përdorte McGonigal ëhatsApp-in, pasi ai nuk foli kurrë me këtë, me anë të kësaj platforme komunikimi, pavarësisht se qëndronte vazhdimisht aktiv.

McGonigal doli dhe bleu një iPhone të dytë për ta përdorur atë. Të dy celularët i merrte kudo me vete. Guerriero e ngacmonte shpesh partnerin e saj për këtë duke i bërë pyetje të ndryshme. “Çfarë je ti, një tregtar droge tani?. Por ajo nuk e mori vesh kurrë të vërtetën.

“Agjentët e FBI-së në pragun e shtëpisë time me foton e kryeministrit të Shqipërisë” 

Ai i tha asaj se i duhet celulari i dytë për të komunikuar me burimet e tij për disa arsye për të cilat ai nuk mund të komunikonte për numrit kryesor që mbante” shkruan “BI”.

Akuza e korrupsionit nuk përmendet vetëm për lidhjet shqiptare, por edhe për ato ruse ku ish e dashura kujton se zyrtari i FBI-së qërasje herë pas here me zarfa me para. “Ata të dy shpesh kalonin natën në apartamentin e tij me një dhomë kopshti në lagjen Tony Park Slope të Brooklyn. Ai kishte një familje në periferi të Maryland, por kishte kaluar pothuajse të gjithë kohën e tij në Neë York City që nga tetori 2016, kur u gradua në krye të kundërzbulimit në zyrën në terren të FBI-së. McGonigal i kishte premtuar Guerriero-s se martesa e tij do të përfundonte së shpejti. iPhone nuk ishte e vetmja gjë misterioze që ajo pa gjatë kohës që dilte me McGonigal. Ajo kishte vënë re zarfet e mbyllura që shkëmbeheshin kur darkonin me një mikun e tij, një burrë të moshuar të quajtur Sergej Shestakov.

Skaner/ Tre dyshime qe lindën nga alibitë e Ramës

Shestakov kishte qenë dikur një diplomat i lartë sovjetik në Nju Jork, i vendosur në Kombet e Bashkuara. Guerriero nuk ishte e sigurt se si ishin takuar, por ajo tha se të dy silleshin sikur e njihnin njëri-tjetrin prej vitesh. Shestakov ishte një shtetas amerikan që punonte si përkthyes për gjykatat federale. Guerriero dhe McGonigal bashkoheshin me Shestakovin dhe gruan e tij. Ajo kurrë nuk e pa McGonigal të paguajë. Dy burrat bënin biseda për trafikun dhe motin. Shestakov e pyeste McGonigal për fëmijët e tij. Pastaj, tha Guerriero, në mes të darkës, Shestakov i dha rastësisht McGonigal një zarf.

New York Times: Si i shiti McGonigal shërbimet e tij në Shqipëri! 

Ndodhi tre ose katër herë që nga mesi i vitit 2017 deri në fund të 2018. Zarfet kalonin gjithmonë nga Shestakov te McGonigal, jo anasjelltas. Dhe Shestakov, kujton Guerriero, do të merrte gjithmonë faturën”.

Në këtë artikull hetohet vetëm ana korruptive e aktivitetit të Charls McGonigal dhe nuk i kushtohet aspak vëmendje pistës së përdorimit të tij nga kryeministri shqiptar, kundër opozitës dhe për hetimin e lobimit të Lulzim Bashës në SHBA.

©Lapsi.al

 

 35 Comments

    1. Jane media te ndryshme fugshpums.

     Pse merzitesh ka akoma media te tjera, vetem se sjane mediakazan te rames

     Te fala fuges

   1. Rama e ka marre mandaten e sigurt . Por kjo i ka bere me te cakorduar ekipin e pr te fuges.

    Shihi sa shume komente per nje artikull te radhes. Skane faj se spo u blejne dot mediat ne usa . Ne shqiperi e kan zgjidh me meron ,frrokun topqenin, sandrin, dulakun, fanen dhe karoooo bolinen!!! Se na shpetoi devolli i abc edhe nje uturak me shume per ramen. Ska ku dhjet me pare

  1. Po na mbushni mëndjen se aty te Lapsi, janë punësuar budallenj që dikur i njihte vetëm lagja apo fshati.
   Po mbetët duke botuar të njëjtin material nga gazeta të ndryshme.
   Është i njëjti material që e ka shpallur prokuroria amerikane që në shtator 2022.
   Tani nuk ka më asnjë hetim. Ai material i ka kaluar gjykatës, u thirr Gonia dhe u la i lirë.
   Po të ishte i rrezikshëm nuk lëshohej deri sa të bëhej gjyqi.
   Me një gjobë do dënohet o kujdestarë që doni prap byrekë me gjizë të prishur.

  2. Si u korruptua?

   €€$$$£££ dhe piçka plot, te rilindjes, ministreshat e qeverise, per ça tjeter i ka marr dhe i ka shnosh e pispillos?
   Me jua turr ktyne robve te marum per gop…

   Vje ky robi, rri sa o do trapi, me makina lluksi e presin qe ne aeroport dhe e shetisin ne tropoje e kudo, hotel falas, ushqim falas, eskortat e partise, brune, bjonde, kuqe

   Kthehet ne NY, e shkru si udhetim anti-terrorism, merr edhe nja ca bonus e overtime per pune shume te rende, ene masanej del knej nga krahu tjeter njoni “non-gratta” pa asi lloj fakti gjyqesor hala

   Apo jo or ti i administrates se tjerrjes se leshit

 1. Korrupsion.

  Rama i iep leke mkgonical qe te hape hetim per opoziten . Lulushit ja hap rama ketu . Dhee kap per koqesh. Rama korrupton mkgonical duke perdor leke tepista per te cilat akuzon bashen me pas.
  Burg per ramen dhe per mcgonical.
  Ama llulli shpetoi skame ceshtje, ja mbylli rama. Lulushi shiti opoziten per te shpetuar veten me prokurore te korruptuar ervin karanxha kole hysenaj etj.

  Rama eshte karte e djegur tashme. Kush merr inisiativen ne ps e mori partine

  1. Mos me vidh batutat.

   Plus dihet boterisht qe te sallamit jeni ju.

   Keni 10 vjete qe hani sallamin e Rames.

   Pse ne 11 shkurt per cfare do shkoni ju?

   Dihet per cfare.

   Per racionin e sallamit.

   😂😂😂

 2. Ca merreni me kte palikarskin. Lereni kelliren te derdellise se i jepni pike kur e komentoni. Lereni minipatronazhistin te ciceroje i lumtur per partine dhe jeten e lumtur.

  1. Vazhdoni derdellisni ju patronazhistet e mbaruar te Foltores.

   Ngelet si zorraxhinje duke u qa per pak pushtet, per nje vend ne administrate qe te vidhni.

 3. “””Just to be clear, I only agreed to this interview because the Albanian media pays (US media doesn’t). I’m up to my eyeballs in backrent, medical, legal and everyday bills so I will do interviews if I get paid because I’m desperate for money right now…”””

  – Allison Guerriero on Twitter, Feb 7, 2023

  😂😂😂

  🥒🥒🥒🍑

  1. O trim,

   that doesn’t mean that she lied about your boss. Of course some times you have to pay to get an interview from somebody. Get the fuck out of here JP.

   1. Po po…

    Pervecse tregon qe eshte totalisht unreliable, ajo gjithashtu duket e hapur per oferta te reja.

    Dhe kesaj te fundit do t’ja kisha me shume friken po te isha ne vendin tuaj.

    Keto ishin kartat tuaja te fundit?

    Pastruesja me 70 versione e Alda Klosit dhe ish dashnorja e mbaruar dhe e deshperuar per pare e McGonigal?!

    Very low level!

    😂😂😂

    1. Thirri mendjes JP.
     Pastruesja sigurisht qe nuk eshte relieable, gjithashtu edhe dashnorja e McGonigal nuk ta mbush mendjen.
     Po aktakuza e prokuroreve per McGonical dhe shkrimet e gazetave Amerikane japin nje indicie se kryemenistri Edi Rama eshte perfshire ne kete afere te piset. Personalisht nuk kam as me te voglin dyshim. (Ti beson se McGonical ka pasur nevoje per para borxh nga nje palo emigrant Shqiptar?)
     Persa i perket Alda Klosit, sigurisht qe pastrusja nuk eshte e besueshme, por ti me te vertete beson se 120000 ishin per semundjen e xhaxhait? Si mendon ti, qe nuk e ka ngjyer sqepin Alda aty ku ka qene?
     Thirri mendjes Palikari, Anija ka marre uje nga te gjitha anet, cdo dite i hapet nga nje vrime e re. S’ka bir kurve qe ta shpetoje,…

    1. Ja dhe nje tjeter patronazhist i mbaruar Foltorist.

     Keni nje prerje te gjithe: jeni fshatare, injorante me inteligjence dhe nivel kulturor shume te ulet.

     1. Qirje Jorgo ! Pas fasules paske detonime . Nuk me dukesh fort mire. Si ka mundesi qe fyen fshataret ?
      Pse mos takohet fshatari Pall madhi? Dukesh qe je pak primitiv. Vetedeklarimi i tij nuk duhet te te trembe, konfirmimi patjeter qe po.

    2. Ne fillim je hajdut pulash; pastaj behesh koncesionar! Me pas behesh shef i madh I fijeve te tregtise se kokakines (ose shitjes se armeve)!

     Behesh, pra, bablok..

     Po bablok me tipare majmunesh, mbetesh, edhe pse me miliarda!!

     😆😆😂

  2. Pse nuk i bere screenshot mesazhit te supozuar? Jeni shume rende. Aq rende, aq me plage ne vetebesim jeni sa nuk mund te ngrini breket e juaja. Nuk keni pike ideje çfare eshte puna e ndershme, çfare eshte te arrini diçka me forcat tuaja. E dime qe keni patur baballare idiote dhe kriminele dhe nena njeperdorimshe, keshtu nuk u veme shume faj. Keni nevoje per ndihme psikologjike. Te kaluara! Gjithesesi ne serish ju pranojme kur te zini mend, deri atehere kaloni pak nga psikologu

 4. Ju lutem mos i u pergjigjuni komenteve te vellait tim.Ai nuk ndjehet mire kohet e fundit ( jo fizikikisht) e nuk eshte e drejte ta acaroni me shume ne semundjen qe e ka zene. Please! Per hir te zotit vini doren ne zemer.

 5. “Efraim Diveroi ka pranuar të bashkëpunojë me drejtësinë amerikane, ka pranuar vetëm një akuzë për të cilën ka bërë 4 vjet burg. Ai dhe bashkëpunëtori i tij kanë dëshmuar për takimet në Tiranë dhe aferën që kanë bërë me kompaninë shtetërore MEICO me zyrtarë të qeverisë që kanë takuar.

  Dëshmitë e tyre kanë ardhur në Ministrinë e Drejtësisë që akoma s’i ka çuar në SPAK se nuk ka pasur kohë për t’i përkthyer. Janë dy afera të ndryshme në Gërdec; është ajo me viktima dhe afera e trafikut të fishekëve drejt Afganistani që zhvillohej në Shqipëri”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *