• |
ide | kryesore

Moti i keq kaplon vendin/ Probleme me ngrohjen në disa shkolla në Dibër e Lezhë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Moti

Shqipëria është ‘mbuluar’ nga ngricat dhe temperatura të ulëta. Moti i keq ka shkaktuar probleme në disa qarqe të vendit.


Gazetarët Enver Doçi dhe Elidion Ndreka kanë raportuar nga Dibra dhe Lezha për situatën e kushteve atmosferike në qarqe.


Situata në Dibër

Nga temperaturat e ulëta që kanë vijuar nga -10 deri ne -14 gradë celsus disa shkolla ne qarkun e Dibrës mungon sistemi i ngrohjes.

Pikërisht në ato shkolla qe kanë pasur ngrohje me sistem kaldaje ,kjo ka ardhur si pasoj e ngrirjes se tubacionit dhe pse kaldajat jam ndezur me dru ose peled ato nuk kanë funksionuar pasi janë tubat e ngrire dhe te dëmtuar nga akulli.

Sipas informacionit te marr këto shkolla që kanë sistemin e ngrohjes me kaldaja kanë vendosur reflektor neper klasa. Nga temperaturat e ulëta , ngrohja me reflektor ka qen e pamundur. Burime jo te sigurta orët e mësimit janë bo te shkurtuara.

Situata në Lezhë

Gjatë ditëve të fundit temperaturat kanë shkuar deri në -5 gradë celsius. Mungesa e energjisë elektrike dhe druve ka shkaktuar dëme në shkolla. Në mungesë të kaldajave ka nxjerrë në pah probleme me ngrohjen. Po ripunohet për riparimin e kaldajave. Disa kanë qenë të detyruara që ti blejnë vetë për tu ngrohur.


1 Comment

  1. VIDHET MË SHUMË SE 60 përqind e lëndës djegëse, dru, naftë apo peleta, kurrë nuk është vjedhur në këtë masë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *