• |
ide | kryesore

Rama, kryeministri shqiptar pa qëndrim për asocacionin e komunave serbe

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
asocacion rama kurti vucic

Ndërkohë që faktorët politikë, diplomatikë dhe të shoqërisë civile në Prishtinë janë përfshirë në një debat të ethshëm lidhur me krijimin ose jo të një asocacioni të 10 komunave serbe sipas marëveshjeve të arritura në vitet 2013-2015, Tirana zyrtare është kapluar nga një heshtje e frikshme.


As kryeministri Rama, që flet për gjithçka, madje i është kundërvënë kancelarive perendimore për të mos i ushtruar trysni Sebisë, që nuk vendos sanksione ndaj Rusisë, as ministria e jashtme nuk kanë mbajtur një qëndrim për këtë temë.


Lexo me tej:

Trysnia për Asocacionin/ A do dorëzohet Albin Kurti? 

Po ti hedhim një sy axhendës të shefit të qeverisë prononcimi i tij i fundit, as mish as peshk, daton gjatë krizës së nëntorit të vitit të kaluar, kur serbët lokalë iu përgjigjën me ngritje barikadash tentativws sw kryeministit Kurti për të zbatuar masat e reciprocitetit mes dy vendeve. Në atë kohë ishte bërë e ditur se shtetet perendimore po mbështesnin atë që u quajt pani franko gjerman, për shtyrjen përpara të të cilit, presidenti serb Vuçiç ka vënë një kusht: “që të vazhdojmë përpara me këtë plan, Albin Kurti duhet të pranojë më parë formimin e asocacionit të komunave serbe”, që për qeverinë e Prishtinës bie ndesh me kushtetutën e Kosovës dhe bosnjëzon shtetin e themeluar në 2002.

Kërkesës së Beogradit Albin Kurti i’u kundërvu në planin me 6 pika, të publikuar së fundi, me këtë kundër ofertë: “Jo themelim asocacioni para marëveshjes finale dhe jo zbatim të tij para se Serbia të njohë pavarësinë.

Zbardhet plani/ Kurti vendos 6 kushte për themelimin e Asociacionit

Pyetja është, ç’qëndrim ka Tirana zyrtare ndaj këtyre obsioneve diametralisht të kundërta? Zero! Ashtu sikurse thamë, qëndrimi i fundit i Edi Ramës për asocacionin i takon nëntorit të vitit të kaluar: atëherë me qasjen e arbitri asnjëanës ai shkruante: “Autoritetet e Kosovës janë në të drejtën e tyre të kenë rezerva për Asociacionin e Komunave Serbe dhe unë e mirëkuptoj këtë! Por i mirëkuptoj edhe aleatët kur e kërkojnë këtë me “forcë”! Prandaj duhet kërkuar një DIALOG I PALODHUR me Serbinë për të mos humbur edhe aleatët”. Që prej këtij qëndrimi amorf, asnjë fjalë më.

Dhe kjo e ka një shpjegim. Së pari, Edi Rama është në një aleancë të hapur politike me presidentin Vuçiç, i cili ndonse kërkon me zë të lartë nga Prishtina themelimin e asociacionit, realisht nuk e do atë. Vuçiçi po e përdor kauzën e serbëve lokalë të Kosovës si një alibi për të mos pranuar planin Franko Gjerman, me të cilin, sipas dokumentave të botuara, ai duhet të pranonte moscënimin e kufijve, njohjen e integritetit teritorial dhe sovranitetit të një vendi, që ai e ka ende në kushtetutën e Serbisë si pjesë të vetën. Pra Vuçiç pret që Albin Kurti t’i  thotë “JO” asocacionit dhe ndërkombëtarëve, në mënyrë që ai të hedhë në erë planin Franko Gjerman.

Albin Kurti: Ata që kërkojnë Asociacionin, të tregojnë se ku gaboi Ahtisari

Por interesi i Vuçiçit nuk është arsyeja e vetme që edhe Rama shpreson nga Albin Kurti që mos e nënshkruaj Asocacionin. Duke qenë i ndërgjegjshëm se kjo është një kërkesë që vjen gati ultimative nga SHBA-ja dhe me trysni shumë të fortë nga BE-, Rama e di se një rezistencë e këtij lloji do e dëmtonte shumë Albin Kurtin në sytë e ndërkombëtarëve stabilokratë, duke e vizatuar atë si një politikan të pa kontrollueshëm tek i cili ata nuk mund të mbështeten.

Përballë një profili të tillë në Prishtinë, Rama e ka më të lehtë alibinë për veten: “ne vërtet vjedhim nga pak fonde publike dhe vota në vendet tona, por ama jemi të dëgjueshëm që mos iu hapim andralla ndërkombëtarëve për stabilitetin rajonal”. Pra edhe Edi Ramës sikurse Vuçit nuk i leverdis që Albin Kurti ta nënshkruaj asocacionin.

Kështu që po ti bëjë thirrje Prishtinës firmos, kjo bie ndesh me nteresin që ka, po bëri të kundërtën, pra të bëjë apel: “mos nënshkruani” e prish me ndërkombëtarët. 

Pikërisht këto dy zjarre e kanë bërë që të heshtë në mënyrë të turpshme duke thyer një rekord, atë të “indiferencë së Tiranës”, ndaj një problemi kaq kardinal për të ardhmen e Kosovës.

©Lapsi.al

 28 Comments

 1. Partija ka qene gjithhere ne krah te Partise simoter jugosllave!
  Miqesia shqiptaro-titiste ka qene e çquar nga mot!
  Edhe Biroja kurdohere ka qene me shoket tane partizane, nipa te Dushanit dhe Milladinit!
  Ndaj edhe, si te jete mire per Internacionalen!!!

  1. N.q.s do të dish si i leverdis Sebisë ,shiko qëndrimet e Ramës. Ky është betuar diku që të punojë kundër kombit Shqiptar,dhe po s’i erdhën mendt socialistëve,keq do shkojnë punët .

  2. Po cti bej Rama Albinit, e di dhe bufi o do pranoje ti jepje Verium e Kosoves Serbise ne kembim te njohjes nga Serbia o do krijosh Zajednicen qe eshte opsioni me i keq, se i bie te jete si gozhda e Nastradinit. Del Kurti e rren dynjan qe sdo bej asnjeren, qe do vendos ligj dhe ne Veriun e Kosoves dhe pastaj si dalin llogarite. Paataj del dhe i jep direktiva NATOs sikur te ishte Soltenberg, me nisni kaq ushtare e avion te mbrohem nga Serbia, po pastaj se cbej metu brenda e di vet. Vetem se ka nje te mete kjo pune i bie ti besh hesapet pa hanxhine

   1. Rama nuk ka ç’ti bëj shkjaut Vuçiç , mbasi e ka amanet nga etërit kriminel me kryekrimkomunistin Enver që kohët e fundit rriti flokët , ai vampir që hante shokët , të cilëve serbët me Mugoshën dhe Papaviçin i pollën P.K.Sh. , shndëruar në P.P.Sh. , shndëruar në PS dhe sot , në bandë-Rilind-krim-drog-xhvatje-vjedhje-përzënie shqiptarësh nga trojet e tyre .

  3. Cdo gje qe Na rrethan perfshi dhe ne eshte krijim dhe sistemi funksionin hyjnor ku nese zgjellim te ndaluaren haram si shpetim ajo eshte krijuar te jet ndeshkim per ne dhe nese zgjellim te lejuaren hallall ajo eshte krijuar te jet zgjillje shpe thotë:

   Kjo bot po merr kuptim in sipas angazhimit njerzor. Nje krijes njerzore e hellur ne zhvillim dhe ego pa kufi perball nje krijimi. Qe funksionon per ekzistences e zgjillje e vetem me rregull mas. Nje rapport I kunder shzhillimi. Me rendiment vetshkatrrimin. Shkurta njerzit Jan angazhuar kunder Vullnetit vet. Shkaku. Keshtu e paska krijuar Allahu ket jet sprov. Mes se mires dhe se keqes. Per te humbur ose fituar ne perjetesi te ngarkuar me obligimet pergjegjsi ku duhet shum lodhje mund sakrifica vlera urtesi durim pergjegjsi ne kohen e duhur. Per ti lehtehtesuar VETES rrugen e shpetimit.nuk eshte krijuar te zhvillohet e keqa Jo kaq shum ne kulmin e saj por as si zhvillim I mesem nese te miret kryejn ne kohen e duhur pergjegjsit qe KAN. Prej Zotit tyre. Qe ndollemi ne kulmin e saje dhe kosto Jan tregues dyftyrsije hipokrizije pajtim me te KEQEN.. Se njeriu as nuk u krijua I pagabushem por dhe as I pandreqeshem. Nga padija ne koh vin gabime thellohen mekatet vdes zemra edhe pse jetojme. Iken ndjeshmerija per mir. Dhe nga bindja qe vjen si rezultat nga keshillat per mir frenim nga e keqa njeriu pendohet frenohet te menduar it folur it dhe VEPRUAR it si thot I madhi Zot. Qartesohet mendja qetesohet dhe gjallerohet Zemra vjen shpresa siguri ja zgjilljet shpetimi. O njerez. Gjithcka do te humbim nga kjo bot uroj te mos humbim kryesoren besimin ne Zot. Meshiren e tije. Se pasta do humbim te dy botet dhe kush do qe nuk do te humbin meshiren e Te madhit Zot hakun qe I TAKON le ti kthehet Zotit tije udhezimit tije dhe veprojne sipas tije se vertet do ti mjafton per gjithcka ka nevoj. Permes udhezimit tije gjith gjitha problemet dhe cdo e keqe largohen nga mezi Jon sepse I madhi Zot Na keshillon adhurimit e Tije lutjen drejtuar atije. bamirsin urtesi dhe aji Na. Furrnizon pa mas me te arrim qartesi gjalleri zgjillje siguri shpres shpetim o nnjerz si shkalle e pare fillestare ndryshimi ju mjafton gjuha komunikimit ju dini te dallon te miren nga e keqa angazhohuni me mendime fjal vepra tek e mira ku per te njejtat ne cdo kuptim zgjillni sipas nevojes ne pershtatje me mundesit Duke llogaritur qe dobin ta Ken me te madhe se demin per te gjith. dhe menjeher. Fillon ndryshimi per te ditur hakun e gjithckaje ket pjes e tregon vetem Udhezimi Zotit pasi gjithcka eshte e krijuar me mas funksionon me mas dhe ket mas eshte domosdoshmeri ta njohim qe te kemi sukses sepse quhet hak dhe hakun e ka ndar vec krijuesi saje ne duhet ta respektojme perderi sa duam te drejten dhe spranojm padrejtesi te Na behet perderi sa krijimi dhe udhezimi Jan unitet funksionin per ceshtjen ekzistenciale deshira zgjilljet. Thot I madhi Zot pendohu sipas kritere e te caktuar prej tije dhe pendohesh. Ai ndaj pendusve ka caktuar meshir falje thot I madhi Zot qe ta adhurojm ate lutemi atije per nevoj at qe kemi dhe angazhohemi ne dobi ai Na jep sukses thot I madhi Zotdhogaritni VEPRAT perpara se tua llogari un dhe I llogarisim dhe angazhohemi si thot ai ne lillje me VETEN prinderve familjes te afermve edukimi femije e mbajtjes lillje e me farefisit te gjitha keto problem zgjillet sejcili nga njerzit ka energje potenciale te mundeshme. Fizike mendore financiare ku pa njeren smund te jet asnjeri. Vetem se mungon nje shtytje orientime per ti Bere levizje dobi. Fillon me justifikimin e pergjegjsive te a tyre qe din per te levizur potencialet e mendjeve te cilet KAN fuqi mundesi. Qe te vihen ne levizjes per dobi. Orientimit eshte celesi si nxitje. Per dobi kush pret se shteti do ti mbaj PRINDERIT edukojn femije e tije do mbajn drejtesi. Do ta rregullon me gruan ne shtrat se e tradhton me tjeret ti ruajn nderin e familjes masi KAN rreshqitur ti gjen vajzes nje burr te edukuar apo te gjej vajz te edukuar ti mundesoj garNci per nevoj at zgjillje ket ta harroj se tashme u vertetua se shteti ka dal nga kuptimi. Eshte praktikisht kunder qenjes son me mosveprimet ne kohen e duhur me menyre e duhur konform organizimit jetes me orientime burim dobish Jo problemesh. E kemi fakt. Na largun nga e vertet a dhe zhyten tek e padrejta dhe rezultat eshte ky vetshkatrrim. Por Duke qen se pavarsisht cfar mendojn flet apo VEPRON egoja njerzore. PER ATO QE DUAN SHPETIM I MADHI ZOT SI PER INDIVIDIN SI PER KOLEKTIVIN KUSH KERKON SHPETIM ATE E JEP VETEM ZOTI BOTNAVE ME KRIJIM DHE UDHEZIM HYJNOR VETEM ME TE VIN ZGJILLJETASUSH NUK NDALON ASKEN QE TE MENDOJN FLASIN DHE VEPROJNE MIRE SI THOT I MADHI ZOT DHE SHPETOJNE SIKURSE ASKUSH. NUK DETYRON ASKEN TE MENDOJNE FLASIN DHE VEPROJNE KEQ DHE PERFUNDOJN KEQ KINDER VULLNETIT VET POR SEJCILA VJEN NE SAJE TE ANGAZHIMIT APO MOS ANGAZHIMIT PER NJOHJEN E DOMOSDOSHMERI E DHE JUSTIFIKIMIN PERGJEGJSIVE QE I MADHI ZOT KA CAKTUAR PER TE GJITH NJERZIT NE KETE JET SPROVE KALIMTARE NGA ZOTI ME KTHIM ATIJE. FALNDERIMI I TAKON VETEM TE MADHIT ZOT QE ME MUNDESOJ TE KUPTOJ KET KRIJIM DHE UDHEZIM TE BUKUR HYJNOR DHE NJERZVE TJUA PERKUJTOJ SI RRUG ZGJILLJE SHPRESE SHPETIMI PER TO ZOTI JU UDHEZOFTE MESHIROFTE FALTE.O ROPT E ZOTIT. AMIN

 2. Qendrimet e tij i ka dhene me kohe e me vakt. Cfare thote Aleksandri thote edhe ai.
  Sot ka halle, nuk i del koha per gjera periferike

 3. Nuk duan shqipot bashkim! Nuk shquhen per race komb-formuesish! Jane race zvaranikesh. Aq, nje cope toke, boll e kane!

  Edhe kur Austria i krijoi si shtet, u surprizuan! Shume edhe e refuzuan! Kishin zene rehat nen fendet e Turqise!

  Pastaj, ka ngel ajo shprehja prej gjynafqari: Jemi vend i vogel!!!! S’na pjerdh njeri.

  Normal. Kur se rruan trapin per token tende, kush do ta rruaje per ty!

 4. Pse tani gjeni të flasë Rama për asocacionin.Se kaplloqen në vend tani e te afera Mcgonogal. Është kap keq .Nuk fle mo gjumë.Pastaj dihet se ç’mund të thotë.Ja kam lon Vuçiçit!!!

 5. “Çunat”/ Rrëfehet David Packouz: Shkëlzen Berisha priti në zyrë Diverolin dhe negocioi çmimin e fishekëve në Gërdec,ju flet spouni salih metaj dhe ju do kenaqeni shume o shpellkare

  1. O trap,ne gerdec ndodhi nje aksident,nuk e donte askush po ndodhi,ne loje ishte siç kemi pare filmin,pentagoni.
   Prej 10 vitesh çfare s’po heqim te gjithe si popull,perfshire edhe banoret e gerdecit,perfshire edhe socialistet me integritet,(patronazhistet nuk llogariten se jane shushunja qe ushqehen me gjakun tone),dhe ju ju ka ngele sahati te fisheket.
   Thuaj se e ka fajin populli pse nuk qenkan ndeshkuar fajtoret,ne nje kohe kur kishit edhe kulaçin edhe kerrbaçin gjithe kohen.
   Keto akuza po ju kthehen ne bumerang;ju kerkojme ne llogari tani:- pse nuk keni denuar fajtoret?

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    Të lumtë mendja, jua ke thënë shumë mirë, por shushunjat dhe idiotët nuk kuptojnë!

   2. Sipas Bushatit me qëndrimin e tij kundër Bashës, Berisha rimori tezën e Edi Ramës duke i lënë një njollë PD.

    “Është tjetër gjë të akuzosh tjetrin siç bëri Rama. Keni ngritur edhe komisioni. Ju doli që janë para ruse? Ju rimorët tezën e Ramës dhe i latë një njollë PD.

 6. Ate qe ka bere Rama per Kosoven nuk e ka bere dot asnje burre shteti.
  Hani mut kot.
  Llogje kavaje.

  1. Rama ka bere per Kosoven pothuaj aq sa ke bere ti “bashkefshatar i shkulakit” qe nuk te njeh kush tjeter vec familjes tende. Konkuroni denjesisht ne aspektin e te mirave per Kosoven…
   Taksen e traut per to brenda Shqiperise e ka vendosur …
   Te lutem numeroi te mirat qe ka bere Rama si burre shteti per Kosoven…Po presim me padurim.. koha filloi..

  1. Po te imagjinoj si Mjek mesjetar qe ben analizat duke provuar jashteqitjet me goje……. Pordha, sekreti i bukurise dhe i shendetit. Nje shprehje thote se······ Mencuria e nje burri matet nga forca e stomakut te tij. . Si gastro-hepatolog qe je paske edhe vesh muzike, vecanerisht per veglat frymore.

 7. Rama ? Per Kosoven ?

  Mund te flasi per peshkimin, per alternativa ku te fshehesh leket ne menyre inovative, por mos na lodhni me pune shteti.

  1. Aktivista mos e ndani syrin nga brima e celesit. Nikos peleshpenisis.
   Me kurva dhe pimpa e gimpa gjindja kujton se po behet shtet, quhet Bordello.

 8. Si ore qenka pa qendrim ky Ramuthi per Asociacionin? C’pjerdh byth e Vucicit i thote “Shendet” si der sot…apo i mbani mend ndonje rast ti kete dale ndonjehere kunder Vuckos ky Gallofi aty ku e mbajne lidhur, poshte tavolines se Open Ballkan.

 9. ‘Shuhet’ kauza e 11 shkurtit/ Berisha e quan ‘mafioz ndërkombëtar’, del foto e Duçkës me djalin e tij Shkëlzenin,ky eshte kurva serbe salih karaxhic

  1. Ndizet kauza FBI , del foto e Ramviçit , kryem…. ,kujdestarit vrastar të fëmijëve me Zahon ëndërrimtar froni dhe Duçkën &McGonigal në sfond , për t’ju treguar se ku shkojnë parat e mundit dhe djersës së prindërve të këtyre fëmijëve .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *