• |
ide | kryesore

Imazhet satelitore/ Si u ça Toka për 150 km nga tërmeti në Turqi

-Instant, Arkiva, F1, Lajme, Planet, Të fundit
Imazhet

Imazhet satelitore kanë treguar çarje të mëdha të sipërfaqes së tokës në Turqinë juglindore të shkaktuara nga tërmetet shkatërruese që goditën këtë rajon të hënën e 6 shkurtit.


Sizmologu francez Nahel Belgherze thotë se tërmetet shkaktuan “disa qindra metra çarje të gjata sipërfaqësore” me zhvendosje horizontale deri në 4 metra në qytet. Imazhet e publikuara nga Maxar më 7 shkurt treguan dëme të konsiderueshme në ndërtesa dhe infrastrukturë në rajon.


Thyerja e Tokës në këtë zonë është e gjatë deri në 150 km thanë ekspertët. Megjithatë ata shtuan se pjesa e dëmtuar mund të arrijë deri në 400 kilometra. Për të masur një përfytyrim më të qartë të kësaj që ka ndodhur po ju kujtojmë se distanca nga Londra në Paris është 345 km.

Deri këtë të premten, numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri ka tejkaluar 22 mijë thanë zyrtarët. ©LAPSI.al

Imazhet Imazhet Imazhet Image Image Imazhet

7 Comments

 1. Twemetet behen nga thellesia e tolkes te pakten 100 km ne thellesi dhe jo nga siperfaqja sic u be ne Haiti dhe tani ne Turqi. Keto termete i bejne Amerikanet me sistemin HAARP

  1. Po o mjeshter po…
   Trapat si puna jote po na marin ne qafe. Jeni totalisht injoranta dhe dilni ktu dhe jepni mendime, pa asnje lloj baze shkencore.

 2. Termetet behen nga thellesia e tolkes te pakten 100 km ne thellesi dhe jo nga siperfaqja sic u be ne Haiti dhe tani ne Turqi. Keto termete i bejne Amerikanet me sistemin HAARP

  PËRGJIGJIUNI

 3. Twemetet behen nga thellesia e tolkes te pakten 100 km ne thellesi dhe jo nga siperfaqja sic u be ne Haiti dhe tani ne Turqi. Keto termete i bejne Amerikanet me sistemin HAARP PËRGJIGJIUNI thotë:

  Termetet behen nga thellesia e Tokes te pakten 100 km ne thellesi dhe jo nga siperfaqja sic u be ne Haiti dhe tani ne Turqi. Keto termete i bejne Amerikanet me sistemin HAARP

  PËRGJIGJIUNI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *