• |
ide | kryesore

Dokumenti/ Rusia po planifikon aneksimin e Bjellorusisë deri në 2030-n

-Instant, Arkiva, F1, Planet
bërthamore

Një dokument presidencial rus është marrë nga një grup gazetarësh ndërkombëtarë që besojnë se është autentik. Thuhet se daton në verën e vitit 2021.


Rusia po planifikon të thithë Bjellorusinë fqinje deri në vitin 2030, sipas një dokumenti që dyshohet se ka dalë nga administrata presidenciale e Rusisë.


Dokumenti u mor dhe u raportua nga një konsorcium ndërkombëtar gazetarësh nga organizatat e lajmeve, duke përfshirë Yahoo News dhe Süddeutsche Zeitung të Gjermanisë.

Dokumenti, i cili thuhet se daton në verën e vitit 2021, përcakton një plan për të infiltruar Bjellorusinë politikisht, ekonomikisht dhe ushtarakisht. Planet përcaktohen në faza të ndryshme: afatshkurtra ose deri në vitin 2022, afatmesme ose deri në 2025 dhe afatgjata, që do të thotë 2030.

Plani afatgjatë përkthehet në formimin e një “shteti bashkimi” të përbashkët nën udhëheqjen ruse.

Të dy vendet janë tashmë zyrtarisht pjesë e një të ashtuquajturi “shtet bashkimi”, sipas një marrëveshjeje të vitit 1999. Marrëveshja vendos një bazë ligjore për integrimin mes dy vendeve.

Megjithatë, mediat që morën dokumentin në fjalë sugjerojnë se planet e Rusisë kanë të bëjnë më shumë me aneksimin e Bjellorusisë deri në vitin 2030.

Çfarë thotë dokumenti?

Me titull “Qëllimet strategjike të Federatës Ruse në Bjellorusi”, dokumenti prej 17 faqesh flet për shtyrjen e ndikimit perëndimor në rajon dhe fortifikimin kundër NATO-s.

Nëse një plan i tillë do të realizohej ndonjëherë, Rusia do të bëhej fqinjë i menjëhershëm me Lituaninë dhe Poloninë, dy anëtarë të NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

Dikur pjesë e ish-Bashkimit Sovjetik, Bjellorusia ruajti lidhjet e saj të forta me Rusinë pas rënies së Bashkimit falë politikave të Aleksandër Lukashenkos, i cili ka kryesuar vendin që nga viti 1994.

Zgjedhjet e fundit të vendit në vitin 2020 u kontestuan dhe u pritën me burgosjen e kandidatëve të opozitës dhe protesta mbarëkombëtare pasi Lukashenko e shpalli veten fitues. Mijëra u arrestuan në një goditje që pasoi.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian u përgjigjën duke mos e njohur më Lukashenkon si president të vendit.

Sa autentik është dokumenti?

Yahoo News dhe Süddeutsche Zeitung thanë se folën me analistë dhe ekspertë të cilët konfirmuan vërtetësinë e dokumentit.

Një zyrtar perëndimor i paidentifikuar u citua nga Yahoo News të ketë thënë se dokumenti ishte përgatitur nga Drejtoria Presidenciale për Bashkëpunimin Ndërkufitar.

Nënndarja e Administratës Presidenciale të Putinit u krijua në tetor 2018. Burimi i tha Yahoo News se nënndarja kishte për detyrë të propozonte strategji të reja për të arritur qëllimet strategjike të Rusisë në Estoni, Letoni, Lituani, Bjellorusi, Ukrainë dhe Moldavi.

Një oficer i paidentifikuar i inteligjencës perëndimore i tha Yahoo News se shërbimet e inteligjencës ruse dhe forcat e armatosura kanë kontribuar të gjitha në plan.


4 Comments

        1. edhe gabelet jane shqipetare. ne jemi te gjithe shqipetare.Ju sllavet e ortodhoksise jeni kunder nesh, kunder shqipetareve.. Ai qe eshte me rusine eshte kunder Shqiperise!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *