• |

Video/ Di Maria i merr topin Nantes: trigolëshi i Fideo kualifikon Juventus, PSV i shkon afër përmbysjes

Di Maria

Misioni i realizuar për Juventus, që kalon në 1/8 e Europa League. Pas barazimit 1-1 në ndeshjen e parë, në kthimin e playoff, skuadra e Allegri shkatërroi Nantes 3-0. Në stadiumin Beaujoire, Di Maria ishte protagonisti i madh i mbrëmjes me një trigolësh show. Në formë spektakolare, në pjesën e parë Fideo zhbllokoi menjëherë ndeshjen. E majtë fenomenale e argjentinasi (5′), që më pas detyroi Palloisi të dalë me karton të kuq. Di Maria dyfishoi në atë rast me penallti (20′). Në pjesën e dytë, argjentinasi shënoi edhe me kokë golin e tretë (78′) që mbylli ndeshjen.

NANTES – JUVENTUS 0-3 (tot. 1-4)

Tre gola dhe të tetat të siguruara. Juventus arkivon praktikën Nantes falë një super Di Maria. Allegri mbetet në garë në Europa League. Në Francë, bardhezinjvë iu deshën njëzet minuta në stadiumin Beaujoire për të sistemuar ndeshjen me dy golat e Fideo. E para është magji e pastër. E dyta një përzierje cilësie, dinakërie dhe ftohtësie që i kushtoi Pallois kartonin e kuq. Gjithcka e lehtë pastaj për djemtë e Allegri, të cilët e mbyllin historinë në pjesën e dytë. Një tjetër impuls i kampionit argjentinas dhe trisi i servirur. Një paraqitje brilante dhe konkrete, e ndërtuar mbi qëndrueshmërinë në mbrojtje. E luajtur me agonizmin e saktësinë e duhur në mesfushë. E vendosur nga klasi i Di Maria në tridhjetë metrat e fundit. Një tris vendimtar, jo vetëm për turin tjetër, por edhe për t’i dhënë më shumë siguri dhe besim një grupi që në Europa League, duke luajtur në nivele të caktuara, mund të bëjë mirë dhe të synojë lart.

Lexo më tej: Hetimi ‘Prisma’ i hap probleme të reja Juventusit: akorde sekrete me klubet e “karta Mandragora”

PSV – SEVILLA 2-0 (tot. 2-3)

Pas 3-0 në ndeshjen e parë, Sevilla kaloi në fazën e 1/8 të Europa League, pavarësisht humbjes 2-0 nga PSV. Spanjollët, zgjodhën ta vënë në gjumë ndeshjen, për të venitur çdo pretendim rikthimi nga vendasit. 45 minutat e para, në fakt, nuk sollën emocione të mëdha dhe skuadrat shkuan në pushim 0-0. Holandezët provuan, pas rifillimit. Shenja të ndrojtura zgjimi, të cilat megjithatë u konkretizuan në minutën e 76′ kur de Jong shënoi golin e parë dhe i dha shpresë skuadrës së tij. 32 vjecari shënoi edhe golin e dytë, por Orsato, i thirrur nga VAR, e anuloi. PSV realizoi shumë vonë për të shpresuar më tej rikuperimin. Në minutën e 95′ Fabio Silva e bëri më pak të hidhur mbrëmjen e PSV. Goli nuk e shqetësoi shumë Sevilla, që kalon në 1/8.

MIDTJYLLAND – SPORTING LISBONA 0-4 (tot. 1-5)

Në Portugali kishte përfunduar 1-1, por Sporting Lisbona e mposhti në Danimarkë me një 4-0 ndaj Midtjylland. Portugezët kaluan në avantazh në minutën e 21′ me Coates, që shënoi me kokë. Ndeshja për vendasit u tensionua dhe Paulinho mori dy kartonë të verdhë brenda dy minutave. Midtjylland mbeti me dhjetë lojtarë nga minuta e 38′ duke i hapur rrugën luzitanëve. Në pjesën e dytë, erdhi dyfishimi i firmosur nga Pedro Goncalves (50′), që nuk i la rrugëdalje Loss. Të besuarit e Amorim më pas mbyllën llogaritë shtatëmbëdhjetë minuta më vonë. Dygolësh i Goncalves, i rritur në ekipin e të rinjve të Ëolverhampton, që bëri rezultatin 3-0. Pokeri shërbehet më pas nga autogoli i ngathët i Gartenmann (85′). Midtjylland largohet nga kompeticioni, ndërsa Sporting i Lisbonës hyn në fazën e 1/8.