• |
ide | kryesore

1-vjetori i luftës Rusi-Ukrainë/ Panorama e konfliktit dhe e ardhmja e tij

-Instant, Arkiva, Kryesore, Planet
Ukrainës

Në përvjetorin e parë të pushtimit rus të Ukrainës, ne shikojmë ngjarjet kryesore të 12 muajve të fundit. Këtu përfshihen zhvillimet ushtarake, si dhe kriza ekonomike dhe njerëzore që ka shkaktuar konflikti.


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy bëri thirrje për mbështetje më të madhe për vendin e tij gjatë fjalimeve të drejtpërdrejta në dy Takimet Vjetore të Forumit Ekonomik Botëror në Davos.


Në përvjetorin e parë të luftës, forcat e Putin mbeten të bllokuara në një luftë të përgjakshme rrënuese.

Qytetet janë shkatërruar. Dhjetëra mijëra civilë dhe luftëtarë nga të dyja palët janë vrarë dhe plagosur. Miliona njerëz ose janë larguar nga vendi ose janë zhvendosur brenda vendit.

Ndërsa konflikti që tronditi botën shënon përvjetorin e tij të parë, këtu është një afat kohor i ngjarjeve kryesore deri tani:

Shkurt 2022

Më 24 shkurt, Putini nis atë që ai e përshkruan si një “operacion special ushtarak”, duke urdhëruar dhjetëra mijëra trupa ruse në Ukrainën fqinje nga veriu, lindja dhe jugu. Duke shpresuar për një fitore të shpejtë, forcat ruse lëvizin drejt kryeqytetit Kiev, por përfundimisht detyrohen të tërhiqen.

Vendet fqinje dhe BE përgatiten të hapin kufijtë e tyre për qindra mijëra njerëz që ikin nga konflikti. Radhët në pikat kufitare të Ukrainës shtrihen për disa kilometra, ndonëse burrat në moshë rekrutimi nuk lejohen të largohen nga vendi.

(Njerëzit ikin nga qyteti i Kharkiv i Ukrainës më 24 shkurt 2022.)

Vendet perëndimore vendosin një paketë të gjerë sanksionesh ndaj Moskës, në përgjigje të pushtimit. Këto përfshijnë ndalimin e transaksioneve me bankën qendrore të Rusisë, ndalimin e investimeve të reja dhe ngrirjen e aseteve të liderëve politikë dhe të biznesit rusë.

Mars 2022

Të paktën 441 civilë ukrainas janë vrarë në ditët e para të pushtimit. Hetuesit e OKB-së më pas thonë se disa nga vrasjet, më famëkeqet në periferi të Kievit, Bucha, mund të përbëjnë krime lufte.

Rusia është e detyruar të zvogëlojë qëllimet e saj të luftës pas rezistencës së ashpër të forcave të Ukrainës. Rusia e zhvendosi fokusin në rajonin e Donbasit, ku separatistët e mbështetur nga Moska nisën një rebelim në vitin 2014.

Konflikti përshkallëzon krizën globale të ushqimit dhe qeveria e Ukrainës shpall një ndalim të një game të gjerë të eksporteve bujqësore. Çmimet botërore të ushqimeve arrijnë një rekord të lartë në mars.

(Çmimet globale të ushqimeve arritën një rekord në mars 2022.)

Prill 2022

Dhjetëra njerëz janë vrarë në një sulm me raketa në një stacion treni në Kramatorsk. Stacioni ishte plot me gra, fëmijë dhe të moshuar që përpiqeshin të largoheshin nga luftimet.

“Në mungesë të forcës dhe guximit për të na përballur në fushën e betejës, ata po shkatërrojnë në mënyrë cinike popullatën civile”, tha Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy.

Më vonë gjatë muajit Rusia pëson një goditje simbolike kur anija kryesore e flotës së saj të Detit të Zi, Moskva, u fundos nga ato që Ukraina pretendon se janë raketat e saj.

Sipas OKB-së, numri i njerëzve që ikin nga Ukraina kalon shifrën pesë milionëshe. Agjencia e saj e refugjatëve thotë se konflikti ka shkaktuar krizën më të madhe të refugjatëve në Evropë këtë shekull.

(Refugjatët ukrainas pasi kaluan kufirin polak më 10 prill 2022.)

Maj 2022

Finlanda dhe Suedia aplikojnë zyrtarisht për t’u anëtarësuar në NATO, në përgjigje të pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

“Ky është një moment historik që ne duhet ta kapim,” tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në një ceremoni në selinë e NATO-s me ambasadorët finlandez dhe suedez.

Rusia pushton qytetin port strategjik të Detit të Zi, Mariupol, pas një rrethimi tre-mujor që Kryqi i Kuq e përshkroi si “ferr“.

Presidenti Zelenskyy mban një fjalim të veçantë në mëngjesin e hapjes së takimit vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Ai u bën thirrje vendeve që të ndihmojnë në krijimin e një fondi për rindërtimin e vendit të tij: “Ne u bëjmë thirrje të gjithëve që t’i bashkohen kësaj platforme,” thotë ai.

Qershor 2022

Raketat ruse godasin një qendër tregtare të mbushur me njerëz në qytetin Kremenchuk, duke vrarë të paktën 16 persona. Një zëdhënës i OKB-së e dënon sulmin si “të mjerueshëm“.

Banka Botërore miraton 1.49 miliardë dollarë financim shtesë për të ndihmuar në pagimin e pagave të punonjësve të sektorit publik. Kjo rrit mbështetjen totale të premtuar të bankës, të ndihmuar nga vendet donatore, në më shumë se 4 miliardë dollarë.

Rusia thotë se vendimi i Bashkimit Evropian për të hequr pjesërisht naftën ruse ka të ngjarë të destabilizojë tregjet globale të energjisë, duke e quajtur atë një hap ‘vetë-shkatërrues‘. Udhëheqësit e BE-së ranë dakord në parim për të shkurtuar 90% të importeve të naftës nga Rusia deri në fund të vitit.

Korrik 2022

Forcat ruse kapin qytetin e Lysychansk duke përfunduar pushtimin e provincës Luhansk në Ukrainën Lindore.

Gjigandi rus i energjisë Gazprom thotë se do të përgjysmojë furnizimet me gaz në Evropë përmes gazsjellësit Nord Stream 1. Para luftës, Evropa importonte më shumë se 40% të gazit të saj nga Rusia.

(BE importoi pothuajse gjysmën e gazit të saj nga Rusia në vitin 2021.)

Moska dhe Kievi ranë dakord për një marrëveshje për të rihapur portet e Detit të Zi të Ukrainës, të cilat ishin bllokuar nga marina ruse. Ka shpresa se përparimi do të lehtësojë krizën globale të ushqimit.

Gusht 2022

Forcat ukrainase nisin një kundërofensivë jugore rreth Khersonit, e vetmja portë tokësore për në Krime. Në shënjestër janë linjat ruse të furnizimit, depot e municioneve dhe një bazë ajrore në Krime.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres thotë se rreziku i konfrontimit bërthamor ishte rikthyer pas dekadash. Ai i quan “vetëvrasje” bombardimet ruse të objektit të Zaporizhzhia në Ukrainë.

Shtator 2022

Çmimet evropiane të gazit rriten deri në 30% pasi Rusia thotë se një nga tubacionet kryesore të furnizimit me gaz në Evropë do të mbetet i mbyllur për një kohë të pacaktuar. Gazprom fillimisht kishte thënë se gazsjellësi Nord Stream 1 ishte mbyllur për punë të përkohshme të mirëmbajtjes.

Ukraina nis një kundërofensivë në rajonin e Kharkiv në veri-lindje. Një qendër kryesore hekurudhore që furnizon vijën e parë ruse është rimarrë.

Vladimir Putin urdhëron mobilizimin e pjesshëm të qindra mijëra rezervistëve. Dekreti i tij ndez një eksod të burrave të moshës ushtarake që përpiqen të kalojnë kufirin në vendet fqinje.

(Një bllokim trafiku pranë kufirit të Rusisë me Gjeorgjinë më 25 shtator 2022.)

Putin thotë se rajonet e Ukrainës lindore do të bëhen pjesë e Rusisë pas “referendumeve” lokale.

Çdo vendim për të vazhduar me aneksimin e rajoneve Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia të Ukrainës nuk do të kishte asnjë vlerë ligjore dhe meriton të dënohet,” u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres.

Tetor 2022

Një shpërthim dëmton rëndë urën e vetme që lidh Rusinë me gadishullin e Krimesë, të cilën Moska e pushtoi në vitin 2014. Ditë më vonë, Rusia hakmerret me sulmet e para me raketa në Kiev pas disa muajsh.

Në ditët në vijim, infrastruktura energjetike e Ukrainës është në shënjestër të më shumë valëve të sulmeve me raketa. Ministri i Energjisë i vendit thotë se të paktën gjysma e kapacitetit të energjisë termike të vendit është goditur.

Katër milionë fëmijë të tjerë janë zhytur në varfëri për shkak të luftës, sipas një raporti të UNICEF – 2.8 milionë prej tyre janë rusë, thotë agjencia e OKB-së.

Nëntor 2022

Rusia urdhëron forcat e saj të braktisin Kherson, i vetmi kryeqytet rajonal që kishte kapur deri më tani. Rajoni Kherson ishte një nga katër që Putini kishte thënë se do të ishte pjesë e Rusisë “përgjithmonë“.

Ukrainës
(Presidenti Zelenskyy viziton Khersonin e sapoçliruar më 14 nëntor 2022.)

BE-ja shikon mënyrat për të rritur ndihmën për sektorin energjetik të Ukrainës pas sulmeve “mizore dhe çnjerëzore” që kanë shkaktuar ndërprerje të gjera të energjisë.

Bombardimi i Rusisë ndaj infrastrukturës (të Ukrainës) është padyshim një taktikë për të rritur vuajtjet njerëzore,” thotë komisioneri i BE-së për Energjinë Kadri Simson.

Energjia e jashtme i rikthehet termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia dy ditë pasi u shkëput nga rrjeti elektrik pas bombardimeve ruse të cilat dëmtuan linjat e tensionit të lartë. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike thotë se një zonë mbrojtëse duhet të vendoset rreth termocentralit “para se të jetë tepër vonë”.

Dhjetor 2022

Presidenti Zelenskyy i drejtohet Kongresit Amerikan gjatë vizitës së tij të parë të huaj që nga shpërthimi i luftës. Ai thotë se ndihma për Ukrainën është një investim në demokraci.

Në ditën e Krishtlindjes, Vladimir Putin thotë se Rusia është e gatshme të negociojë për Ukrainën. Megjithatë, Kievi thotë se Moska nuk është serioze për bisedimet dhe thotë se nuk do të pushojë derisa çdo ushtar rus të largohet nga territori i saj.

Banka Qendrore Europiane thotë se pret që inflacioni të mbetet mbi objektivin e saj prej 2% për tre vitet e ardhshme. Disa faktorë, përfshirë luftën në Ukrainë, bënë që inflacioni të rritet në 10.6% në tetor në 19 vendet që përdorin euron.

Janar 2023

Të përforcuar nga rekrutët, forcat ruse bëjnë fitimet e tyre të para në fushën e betejës në muaj, duke pushtuar qytetin e minierave të kripës Soledar në provincën lindore Donetsk. Ata gjithashtu përqendrojnë vëmendjen në qytetin strategjik të Bakhmut, kyç për rajonin e çmuar të Donbasit.

Ukrainës
(Ushtarët ukrainas përdorin artileri pranë Soledar.)

Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë thotë se indeksi i saj i çmimeve të ushqimeve arriti një rekord të lartë në vitin 2022, me 14.3% më shumë nga viti 2021. Çmimet e ushqimeve u rritën pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt. Banka Botërore paralajmëron gjithashtu se ekonomia globale mund të rrëshqasë në recesion në vitin 2023.

Bota e kapërceu aparteidin, pandeminë, krizën financiare… Tani bota po lufton Putinin. Bota do të kapërcejë përsëri”, u thotë presidenti Zelenskyy liderëve botërorë gjatë një fjalimi të drejtpërdrejtë në Takimin Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos.

Shkurt 2023

Presidenti Zelenskyy thotë se ofensivat ruse në lindje dhe jug janë pjesë e një strategjie për të arritur përfitime përpara se Kievi të marrë tanke dhe armatime të tjera të rënda nga aleatët e tij. NATO gjithashtu fillon të diskutojë kërkesën e saj për avionë luftarakë dhe raketa me rreze të gjatë.

Vendet perëndimore shikojnë vendosjen e një grupi të ri sanksionesh kundër Rusisë për t’u lidhur me përvjetorin e parë të luftës. Zyrtarët amerikanë thonë se po kërkojnë të sanksionojnë më shumë banka me lidhje me Moskën dhe të rrisin zbatimin e rregullave ekzistuese.

Ekspertët vlerësojnë se humbjet e shitjeve evropiane mund të përgjysmojnë të ardhurat nga eksporti të gjigantit rus të energjisë Gazprom në vitin 2023. Të ardhurat e tij nga shitjet jashtë shtetit mund të kenë rënë në janar në 3.4 miliardë dollarë nga 6.3 miliardë dollarë në periudhën e një viti më parë.

Kush po fiton në Ukrainë dhe çfarë do të ndodhë më pas?

Ndërsa ekspertët nuk dakordësohen nëse një ofensivë e re po afron, një vit në foto është shumë ndryshe nga ajo që ishte parashikuar.

Ukrainës
(Një ekip artilerie i Ukrainës në Donbas vendosi armën e tyre 152 mm, e cila u kap nga rusët në ditët e para të luftës.)

Me ardhjen e njëvjetorit të pushtimit rus të Ukrainës të premten, fotografia duket shumë e ndryshme nga javët e para të luftës, kur qindra tanke ruse u derdhën mbi kufi dhe forcat ajrore u përpoqën të kapnin aeroportin Hostomel, jashtë Kievit, një trampolinë për të marrë kryeqytetin. Këtu shikojmë statusin e konfliktit dhe çfarë mund të ndodhë më pas.

A po kryen tashmë Rusia një ofensivë të re?

Ka pasur vlerësime kontradiktore për aftësinë e Rusisë për të kryer një ofensivë të re të rëndësishme. Megjithëse zyrtarët e lartë të Ukrainës kanë paralajmëruar vazhdimisht që përpara Krishtlindjeve se Rusia po planifikonte një përpjekje të re të madhe këtë vit, dëshmitë e përgatitjeve për një shtytje të ngjashme me atë të shkurtit 2022, që përfshin një sulm të blinduar në shkallë të gjerë, mbeten të pakta.

Pretendimet e fundit, me burim nga zyrtarët e NATO-s, se Rusia po grumbullonte avionë, gjithashtu u refuzuan kryesisht nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar. Dhe ndërsa Rusia e ka rritur shumë numrin e këmbësorisë (disa vlerësime sugjerojnë se më shumë se 300,000 trupa janë në Ukrainë), nuk ka asnjë provë për qindra tanke të grumbulluara në një rajon të mbikqyrur shumë nga satelitët spiunë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka vënë në dukje rritjen e përpjekjeve ruse në lindje si dëshmi se një “ofensivë e re” ka filluar, por të tjerët e shohin atë si një vazhdimësi të përpjekjeve që kanë vazhduar prej muajsh. Bombardimet ruse janë më pak intensive se në verë rreth Sievierodonetsk, kur Moska shpenzonte 60,000 predha në ditë.

Pavarësisht mobilizimit të vitit të kaluar, analistët si Phillips O’Brien i Universitetit St Andrews besojnë se aftësitë ruse janë degraduar nga lufta dhe se ata që presin një ripërsëritje të pushtimit fillestar vitin e kaluar e kanë gabim.

Ukrainës
(Automjetet ushtarake ruse shtrihen në dëborë jashtë Bucha, Ukrainë, të shkatërruara në ditët e para të luftës.)

Ajo që ka ndodhur që nga 24 shkurti është se Ukraina është bërë më e fortë dhe ka fituar sisteme më të mira dhe është gati të marrë më shumë”, thotë O’Brien. “Rusët janë duke u dobësuar. Ata kanë më shumë ushtarë, por pajisjet e tyre janë më të këqija, ushtarët e tyre janë më pak të trajnuar se sa ishin dhe furnizimet e tyre me municion po bëhen më të ulëta.

O’Brien dhe të tjerët thonë se ka pak prova se Rusia është më e aftë të kryejë operacione komplekse të armatimit të kombinuar, të integrojë fuqinë ajrore, forca të blinduara dhe elementë të tjerë, sesa ishte një vit më parë.

Çfarë po ndodh në lindje?

Një pikëpamje e luftimeve në lindje, sektori më i nxehtë në konflikt, është se përpjekjet e shtuara ruse rreth qytetit të Bakhmutit përbëjnë të ashtuquajturat operacione formësuese për një ofensivë të ardhshme, ndoshta në pranverë.

Një tjetër është se Rusia i frikësohet një ofensive të re të madhe të Ukrainës dhe ka rritur ritmin e sulmeve, me një kosto jashtëzakonisht të lartë, për të lidhur forcat ukrainase.

Ndoshta ka pak të vërtetë në këto pikëpamje. Një paralajmërim është se përpjekjet ruse nuk janë të përqendruara vetëm në Bakhmut, por në pika përgjatë frontit lindor, nga kufiri me rajonin e Kharkiv deri në jugun e pushtuar, ndoshta për të hetuar për dobësi.

Lexo më tej: Sulme në lindje të Ukrainës, Putin: Do forcojmë ushtrinë me artileri të avancuara 

Michael Kofman, kreu i studimeve për Rusinë në Qendrën për Analizat Detare, në Virxhinia, SHBA, nënvizoi këtë pikë në Twitter së fundmi: “Ofensiva ruse përbëhet nga rreth 5-6 akse sulmi të fokusuara në Donbas. Në vend të një shtytje të madhe përgjatë një pjese të frontit, ajo është në vend të kësaj një seri betejash të shpërndara që zhvillohen në drejtim veri-jug nga Luhansk, në Bakhmut dhe në jug të Donetskut.

Në këtë fazë nuk duket se Rusia ka përdorur rezerva dhe ka të ngjarë t’i përdorë ato njësi për të zëvendësuar viktimat, ose ndoshta duke pritur për një përparim për t’i shfrytëzuar. Thënë kështu, nuk ka shumë prova të një force shtesë më të madhe ruse në pritje.

Ajo që është e qartë është se përpjekjet aktuale ruse tregojnë udhëheqjen, logjistikën dhe taktikat e dobëta që kanë qenë shenjë dalluese e operacioneve të saj gjatë vitit të kaluar, me viktima të larta për përfitime shumë modeste territoriale.

Po një ofensivë ukrainase?

Që nga ofensivat e saj verën e kaluar në provincat Kharkiv dhe Kherson, ritmi i operacioneve ukrainase ka qenë i ulur, megjithëse Ukraina po vazhdon të përpiqet të bëjë përparim në bregun lindor të lumit Dnipro përballë qytetit Kherson.

Moska gjithashtu ka parashikuar prej kohësh përpjekje të mëtejshme të Ukrainës, veçanërisht një shtytje në jug në zonën e Zaporizhzhia.

Udhëheqja politike e Ukrainës nuk i ka fshehur ambiciet e saj për të rimarrë territorin ukrainas, përfshirë Krimenë e pushtuar, dhe shumica e diplomacisë së saj të fundit për të siguruar armët perëndimore ka pasur për qëllim këtë.

Ka qenë mjaft efektive në keqdrejtimin e Rusisë në lidhje me objektivat e saj, por është e qartë se Ukraina ka grumbulluar materiale, duke përfshirë automjete luftarake, dhe ka trajnuar forcat për operacionet e saj të parashikuara, ndërkohë që kërkon tanke për të drejtuar disa nga ato sulme.

Ukrainës
(Presidenti Volodymyr Zelenskiy, me Rishi Sunak, takohet me trupat ukrainase në Mbretërinë e Bashkuar duke u trajnuar për të komanduar tanket Challenger 2.)

Ndërsa Kievi ka plotësuar një pjesë të madhe të nevojës së tij për 300 tanke kryesore luftarake, vlen të përmendet se ai kreu ofensiva efektive gjatë verës që mori përsëri zona të mëdha pa to.

Megjithatë, disa në perëndim kanë vënë në pikëpyetje këshillueshmërinë e angazhimit kaq të madh të Kievit për mbrojtjen e Bakhmutit dhe kufizimin potencial të aftësive të tij për të kryer një kundërsulm.

Kjo u pasqyrua në njoftimet për Washington Post në fillim të këtij muaji, duke shprehur shqetësime se ishte “joreale të mbrohej njëkohësisht Bakhmuti dhe të fillonte një kundërofensivë pranverore për të rimarrë atë që SHBA e sheh si territor më kritik”. 

Kush po fiton?

Ka mënyra të ndryshme për ta vlerësuar këtë. As Rusia dhe as Ukraina nuk janë afër arritjes së qëllimeve të deklaruara të luftës, të cilat në rastin e Ukrainës përfshijnë çlirimin e të gjithë territorit të pushtuar.

Megjithatë, gjatë 12 muajve të fundit Moskës i është dashur të tërhiqet vazhdimisht nga ambiciet e saj maksimaliste kundrejt Ukrainës, si rrëzimi i qeverisë ukrainase për të vendosur një regjim kukull, për t’u fokusuar në kapjen e të gjithë Donbasit, në lindje.

Për më tepër, humbjet ruse kanë qenë të mëdha. Një vlerësim i fundit nga IISS sugjeron se ajo ka humbur 40-50% të flotës së saj të tankeve të paraluftës. Viktimat kanë qenë gjithashtu të mëdha, me pretendimet javën e kaluar se Rusia po humbte 2000 ushtarë për çdo 100 metra të fituar në lindje. Ndërkohë që këto shifra duhen trajtuar me kujdes, provat anekdotike sugjerojnë se Ukraina ka një shkallë më të ulët të humbjes se Rusia.

Lexo më tej: Lufta në Ukrainë/ Mbi 300 persona të akuzuar për krime lufte, 26 prej të cilëve janë dënuar 

Gjenerali më i lartë i Amerikës, Mark Milley, kohët e fundit tha se Rusia tashmë kishte humbur taktikisht dhe strategjikisht, por sugjeroi se nuk kishte gjasa që asnjëra palë të ishte afër arritjes së objektivave të saj të deklaruara.

Ndoshta është e sigurt të thuhet se trajektorja aktuale e konfliktit po shkon shumë më mirë për Ukrainën sesa për Rusinë, dhe se fluksi i vazhdueshëm i armëve të reja nga perëndimi do ta ruajë këtë trajektore.

Por Ukraina, siç paralajmëroi kohët e fundit kreu i punëve të jashtme të BE-së, Josep Borrell, është shumë e varur nga perëndimi për armë, duke përfshirë municione artilerie, të cilat kanë ekspozuar një cenueshmëri të mundshme për Kievin në lindje, ku artileria ka dominuar betejat.

Ajo që është gjithashtu e paqartë është se sa armë si ato që ndryshojnë rregullat e lojës, si tanket kryesore të betejës, ka të ngjarë që të afrojnë mbylljen e luftës, ose sa shpejt.

Pra, tani për tani, lufta po vazhdon.

World Economic Forum, The Guardian / Përshtati në shqip ©LAPSI.AL 10 Comments

 1. Lubonjën e duan vetëm njerëzit e Berishës dhe Metës, sepse që nga 2011, Fatos Lubonja shkeli atë që askush se mendonte se do ta shkilte. Justifikoi vrasjet e 21 janarit. Madje me forcë, e që prej asaj dite është rreshtuar në një ithtar i njerëzve të Sali Berishës dhe Ilir Metës. Të cilët, ndërsa Lubonjën e çojnë në qiell, avokat Ngjelën e sulmojnë,vetem salihu i ja kthen mendjen Putinit si nje agjent i sprovuar ruso-serb qe eshte

 2. Mjafton të dëgjosh thirrjet e tij në shesh të hapur, kërcënimet ndaj institucioneve të shtetit, dhe je i bindur se, jo vetëm vendimi i SHBA ka qenë i drejtë, por edhe se një mentalitet i tillë, i forcës, dhunës dhe poshtërimit të sistemit të drejtësisë ka qenë moto e punës së tij, qoftë si president, qoftë si shefi i qeverisë.

 3. Lufta në Ukrainë , ku sllavet u shtynë të luftojnë mes tyre, ndërkohë që lufta e vërtetë dhe e pashpallur është SHBA-Rusi, mbart një tragjedi njerëzore , e cila ka në thelb ambicje territoresh e burimet nëntokësore në një tokë të tretë.

  Ishin të pakët ata që menduan se fuqitë e mëdha do të hynin në këtë aventurë për të siguruar avantazhe ekonomike, madje pas lufterave në Irak, Siri e Afganistan, ashtu si edhe rrjedha e ngjarjeve dhe rezultatet e marra në terren nga palët nuk nxjerrin të fituar askënd.

  Rezultatet jepen vetem nga politikanët e secilës palë dhe një marketingu të shfrenuar, pak i besueshëm , çka po i bën njerëzit gjithnjë e më indiferentë, ndonëse miliona njerëz janë viktimat e luftës .

  Në këto kushte, lufta në Ukrainë ka marrë pamjen e një loje politiko – ushtarake, ku edhe “lufta e ftohte” të na duket më e njerëzishme.

 4. Ec mer putin shkerdheja robt atyre qe te japin mend ca te besh te bacja jote. Caja mer ballin laskarve mos e vrit mendjen vllai se ne shtepine tende je ti zot jo sumcet e lgbt

 5. Ukraina po rremben femije 14 vjec dhe vajza 14 vjece dhe i stervit 2 dite dhe i com mish per top ne vijen e pare sepse ska ngel me ushtar dhe ky trapi gazetar thote Rusia po humbet. Ata sot moren Bakhmut dhe cdo gje mbaroi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *