• |
ide | kryesore

McGonigal na shpëtoi nga protagonizmi i Yuri Kim

-Instant, 1, Arkiva, Ide
andi bushati asocacion

Ashtu si çdo e keqe, qe e ka të pamundur ardhjen pa pasur përkrah një të mirë edhe skandali McGonigal, ndonëse na renditi mes shteteve rugaçe, që korruptojnë zyrtarët e aleatëve dhe partnereëve, së paku na hoqi qafe protagonizmin e ambasadorëve.


Po të qëmtosh ditët dhe javët kur shpërtheu kjo aferë vëren se si ambasadorja e ShBA-së, po ashtu edhe homologët e saj perëndimorë, janë shndërruar në memecë.
Ata që zakonisht shfaqen në dyert e institucioneve të drejtësisë, në tribunën e një konference, apo në ndonjë seminar të dorës së tretë, për të dhënë direktiva se cila çështje duhet te jetë prioritet për prokurorët apo gjykatësit, se janë të zhgënjyer apo të tronditur nga filan vendim, tani thjeshtë kanë mbyllur gojën.


LEXO ME TEJ:

Kronologjia datë pas date/ Si u rekrutua McGonigal për të goditur PD-në 

Me standartin që kanë krijuar vetë, që prej verdiktit për procesin e 21 janarit, për gjyqet e Saimir Tahirit apo për moshetimin e koncesioneve në shëndetësi, ata do duhej të ulërinin. Eshtë e lehtë ta imagjiinosh retorikën e tyre të munguar: “Shqipëria duhet të bëjë transparencë lidhur me implikimin e dyshuar për korrupsion të një zyrtari të lartë të FBI”, “Ky vend, i renditur në listën gri të pastrimit të parave, duhet të hetojë se si i paguan lobimet jashtë”, “Drejtësia shqiptare duhet të veprojë, pasi populli shqiptar do të dijë të vërtetën”.
Por në vend të kësaj, Yuri Kim dhe kolegët e saj janë zhdukur. Madje ambasada e SHBA-së nuk i është përgjigjur as pyetjeve të thjeshta të Lapsi.al, që kërkoi të dijë, nëse ish zyrtari i i FBI-së ishte i shoqëruar nga diplomatët amerikanë, kur takoi kryeministrin apo, nëse selia e rugës së Elbasanit ishte në djeni të axhendës së tij në Tiranë. Ambasadorja amerikane, ndryshe nga sa ka vepruar më parë, ka hequr dorë edhe nga negocimi pas kuintave, për të penguar ngritjen në mënyrë të paligjshme të komisioneve hetimore, apo nga ndërmjetësimi për të ulur tensionet në një parlament ku, për hir të mos diskutimit të kësaj afere, janë përjashtuar deri më tani mbi 20 deputetë.

 “Agjentët e FBI-së në pragun e shtëpisë time me foton e kryeministrit të Shqipërisë” 

Kjo heshtje, fshehje apo ngrurim që nxjerr në pah double standard të përdoruara deri më tani, e ka një shpjegim. Skandali McGonigal ka rrënuar imazhin e njeriut që deri më tani shitej si partneri kryesor në ecjen përpara të reformës në drejtësi, ai ka nxjerrë bllof eksitimin për mandatin e tretë historik të 25 prillit, ai ka ngritur dyshime për fabulën e përfitimit nga lidhjet me rusët.
Këtej e tutje, çdo diplomat perendimor, e mbi të gjitha amerikan, do e ketë të vështirë të shpallë reforma kundër korrupsionit, apo qeverisjes me duar të pastra, duke pozuar i përqafuar me ‘mikun e Charlit”.

New York Times: Si i shiti McGonigal shërbimet e tij në Shqipëri! 

Por, pavarësisht përdorimit të gjuhës dhe qasjeve të dyfishta, për hir të një njeriu të vetëm, kjo sjellje e re e diplomatëve, nuk duhet parë detyrimisht me sy të keq. Përpara se të jetë një anomali, ajo mbi të gjitha përbën një rikthim në normalitet. Një pjesë e mirë e shqiptarëve janë tashmë të neveritur nga protagonizmi i ambasadorëve përpara dyerve të institucioneve të drejtësisë, nga përdhosja e konventës së Vjenës, për mosndërhyrjet në çështjet e brendëshme të një vendi, nga absurdi i thirjeve se kë duhet të zgjedhin votuesit. Paradoksalisht, halli ku i zhyti skandali McGonigal i ka ridimensionuar disa diplomatë në kufijtë realë të misionit të tyre. Pamundësia për tu shprehur i ka zhveshur nga ekzagjerimi, zvogëlimi i marzhit për të vepruar i ka kuruar nga sindroma e vjetër e Laurencit të Arabisë, duke i bërë mirë njëkohësisht po aq atyre sa edhe ne. Dhe duke vërtetuar njëkohësisht se jo çdo e keqe vjen gjithmonë vetëm për të keq.

©Lapsi.al40 Comments

 1. Po pse mer and loqja letrave te konviktorve te lapsit do i pergjigjet ambasada amerikane? Hajde pall kari o pall kari 🤦‍♂️

  1. Shterpa e Guamit dhe dobichet e haremit mavi, jane ne siklet.
   Sidomos shtriga e gjate thonjeparera… nuk e ka te gjate.
   Cdo dite e me shume po dalin pislliqet sheshit.
   Dobiche zboristesh dhe spiunesh shitse buke-qumshti.

  2. ti patronazhist bastard i Kristaqit pyete njehere Yurin ku karin do te shkoje pas kesaj detyre…..

 2. Kjo eshte thjeshte dhe shkurt llogjike qe nuk kane te drejte te flasin , shqiptaret e njohin me mire se ato kush jane jashteqitja e kombit tone .
  Çdo e keqe na ka ardhur nga KOMUNISTET DHE PASARDHESIT E TYRE MAVI !!!!
  Jane thjeshte BASTARDE!!!!

 3. Alidems bq…. patronazhist i ndyre…. Lexo dhe meso se shkrimi eshte brilant. O IDIOT !
  “Miku i Charlit”… Ej Bushat je i papare… te vleresoj shume!

 4. Nipi hyses qe ka mbaru per italisht, nuk ka pas asnjihere nje funksion zyrtar, ne fakt as nuk i ka thone njeri puna mbare jo. Kujto kari se bota rrotullohet reth Bushatit.

 5. Bushat bolja ska me ca ta mbush sajtin e vet te lodhur dhe sajon tema me zor. Se po e rrun shum bollen amabasada per lutjet dhe kerkesat e tua hajdar 🤦‍♂️

  1. Mezi po pres qe te Dali e verteta sepse deri tani skemi pare asnje te vertete.
   E verteta eshte tek askushi.
   Te gjithe ambasadoret e amerikes kane qene armiqte e familjes Berisha.
   Bushat mos je tek vila ne plazh?

 6. E vrteta ka dale,prandaj ambasada amerikane,nuk i pergjitgjet mediave,duke shkelur keshtu edhe detyren e tyre qe nuk e kane bere,por qe e kane transformuar ne punet e pista,duke nderhyre ne drejtesine tone,por edhe ne partite politike dhe mbare politiken shqiptare,duke iu dhene orientime,si ne kohen e kominternit komunist,se per ke parti,apo edhe idivid,te votojne shqiptaret.Edhe nongradave,iu doli boja nga afera eCharlit.Pra ata u shpallkan jo prej Departamentit amerikan,por vetem kur FBI,nepermjet agjenteve te saj te korruptuar,duke marre para,nderhyjne edhe ne kete Departament,se ke dhe si dhe pse dyhet shpallur non grad! Prrandaj edhe ambasada ka mbyllur sy e veshe dhe nuk jep as nje shpjegim,qe detyra ja kerkon,te shpjegoje,gjithcka,per levizjet e errta qe bekerkan disa elemente ,qofte edhe me ofiqe te larta,neper Shqiperi dhe tere Ballkanin,duke mo njoftuar,bile edhe duke mos perfillur fare ambasaden amerikane.Jo vetem skandal,por me teper turp,per autoret e tyre!

 7. Lubonjën e duan vetëm njerëzit e Berishës dhe Metës, sepse që nga 2011, Fatos Lubonja shkeli atë që askush se mendonte se do ta shkilte. Justifikoi vrasjet e 21 janarit. Madje me forcë, e që prej asaj dite është rreshtuar në një ithtar i njerëzve të Sali Berishës dhe Ilir Metës. Të cilët, ndërsa Lubonjën e çojnë në qiell, avokat Ngjelën e sulmojnë

  1. Oi paemer kurve te ka ushqyer mire rilindja mer bunder e poshter dhe nuk e sheh ku po iken ky vend o bastard muti

    1. Ore
     Lere shkollen time por shiko e mos u bej bythlepires i rames dhe erit.te jesh ne nivelin e tyre…..te keqen e shkolles qe permend zotrotete merresh me ngjelen eshte nivel psikopatie o i paemer.Lubonja mund te k8shte bere bythlepiresin e rames dhe nuk do te anatemohej nga zagarwt e rames si je ti

 8. Asgje e re nga ambasada e SHBA-se
  Epo,vete Yuri Kim asht tradhetare,
  S’ja merrte mendja se do t’plase
  Ka frike se edhe ajo ka marre pare.

  O popull i PASUR Shqiptar
  Dhe Ju o pensionite milionere,
  Nuk keni nevoje te hani ma bare
  Sepse vete Yuri e ka hanger perhere.

  Sa mire asht me i’a harru surratin
  E mos me e pa ma askurrkund,
  Sa ma shpejt me i’a shkurtu mandatin
  Qe pordhet e saja te marrin fund!

  Edhe dy fjale deshta me i thane
  Sa asht hala pa ike,
  Edvini s’ka ma vend ne k’te ane
  Fute n’qese e merre n’Amerike.

 9. Me gjithe mend e ka Andi Bushati? Pret ti kthej pergjigje ambasada e ShBA nje gazete bolshevike e udhehequr nga nje anarkist dhe bolshevik gjyshi i te cilit shante dhe bente propagande kunder imperializmit anglo-amerikan cdo dite

 10. Mjafton të dëgjosh thirrjet e tij në shesh të hapur, kërcënimet ndaj institucioneve të shtetit, dhe je i bindur se, jo vetëm vendimi i SHBA ka qenë i drejtë, por edhe se një mentalitet i tillë, i forcës, dhunës dhe poshtërimit të sistemit të drejtësisë ka qenë moto e punës së tij, qoftë si president, qoftë si shefi i qeverisë.

 11. Shume e vertete
  Nuk shohim me ate buzeqeshjen prej idiote dhe fallco
  Kim une e kam thene prej kohesh do mbahet mend si armikja me e madhe e ketij populli
  Do perfundoj shume keq se ka demtuar opoziten pra 750.000 shqiptar dhe ka bere pazare me KM mafioz, te gjitha do i dalin asaj dhe ca te tjereve ne DASH

 12. I kthen si kthen o i pa emër 03:50 s’na rruhet shumë se duhej kjo punë.Ai që thua bolshevik e anarkist tregoi guxim kurse të tjerë gazetarë i llapit en asaj.Dhe e vërteta është se me gjithë mend kemi ra rehat.Dhe përfundimisht dhe Amerika majtiste e kuptoi kush është banda rilindase.Pasues e idhtarë të komunistëve.Kam mendimin dhe sikur të ndryshojë komplet PS këta amerikanë majtistë nuk do t’i kenë marrëdhëniet mirë.

 13. Të dashur demokratë! Më 3 mars, ora 12:00, të gjithë bashkë para Kryeministrisë. Ora e Rezistencës, Revoltës, Revolucionit na thërret! Simbolet e PD dhe të pluralizmit nuk i japim! Shqipërisë i dalim Zot”, shkruhet në mesazh.

  “Ky është mesazhi me të cilën po ftohen njerëzit në protestë! Protestë për simbolin e PD pra dhe jo kundër Ramës! Kjo nuk është protestë kundër Ramës. Kjo është ftesë për një 8 janar të dytë”, shkruan Çollaku.

 14. 2005-s erdhën Zeni dhe Argita me legjendat e tyre financiare, që mund të mos kenë qenë fare legjenda, epoka e Berishës 2 që kulmoi me një tjetër mit ekonomik, Rezart Taçin, tani i zhdukur nga qarkullimi; paralel me këtë filloi të këndohej miti ekonomik i LSI-së, institucionit ku bëheshin para në mënyrë vertikale, e me regjim ushtarak, qindra njerëz vrapuan të rreshtoheshin aty për të siguruar përfitime jashtë ligjit, që nga nxjerrja e një patente e deri tek pozicionet e lakmuara mitmarrëse

 15. Edi Rama eshte cuni i skulptorit te Enver Hoxhes.

  Sali Berisha ishte qe ne vitet 1970-ta edhe 1980-ta shok me Ilir Hoxhen edhe Sokol Hoxhen edhe ka dal edhe familjarisht bashke me cunat e Enverit edhe me vet Enverin ne fotografi. Prandaj berishen ata e ben kryetar te PD.

  Fatos Nanon e njihte Nexhmije Hoxha nga instituti i saj marksist-leninist. Prandaj Fatos Nanon ata e ben kryetar te PS.

  Ilir Meta eshte kushuri i familjes se Sulo Gradecit nga Skrapari. Sulo Gradeci ishte shoqeruesi i Enver Hoxhes.

  Lulzim Basha: Mamaja Lulzim Bashes eshte nje kushurire te Nexhmije Hoxhes nga Dibra edhe prandaj u fut aq shpejt ne politike edhe u be edhe minister.

  Pandeli Majko: Mamaja e Pandeli Majkos ishte ne vitet 1970-ta edhe 1980-ta profesoreshe ne Universitetin e Tiranes ku ishte edhe Liljana Hoxha profesoreshe qe eshte gruaja e Sokol Hoxhes. Te dyja keto ishin shoqe te ngushta bashke sepse ishin te dyja nga Korca.

  Prandaj kapni Ilir Hoxhen edhe Sokol Hoxhen edhe u konfiskoni te gjitha pasurite se ata kane me shume se 450 miliarde euro. Me pasurite qe keta zagaret Ilir Hoxha edhe Sokol Hoxha u kane vjedhur shqiptareve, Shqiperia do barazohej ekonomikisht me Zvicren.

  Ca prisni me kot? Pse genjeheni me politikanet duduma?

  Kapni Ilir Hoxhen edhe Sokol Hoxhen edhe u konfiskoni te gjitha pasurite se ata kane me shume se 450 miliarde euro.

  Ilir Hoxha edhe Sokol Hoxha jane me te poshter nga Sali Berisha. Berisha eshte vetem nje qen i tyre. Kapini keta muter edhe nxirruani prej hundesh leket qe i kane vjedhur popullit shqiptar !

 16. tipologjitë e soft-revolucioneve (industrial, kulturor, seksual, teknologjik etj.), revolucionin e z. Berisha mund ta fusësh në dy kallëpe, në atë të “revolucionit bolshevik” dhe akoma më shumë në atë të “revolucionit fashist”.

  E shpjegoi ai vetë para dy ditësh se ç’kupton me “revolucion paqësor”: “Revolucionin paqësor nuk e bën populli: e bëjnë drejtuesit idealistë e të vendosur, populli vetëm vë firmën në fund

 17. krahasim me të ndjerin Kristaq Rama, Doktori mbetet një katundar dinak, shtirak, i babëzitur, mizor, me mendje të trazuar e me gjuhë të përgjakur. Kristaqi, e fisnikëroi vendin, nga Tropoja në Sarandë, me kryevepra që përjetësojnë në bronx, mermer e gur ngjarje e figura udhërrëfyese të historisë sonë kombëtare. Saliu e mbushi vendin me kufoma, mbolli urrejtjen e shqiptarit kundër shqiptarit dhe në marrëzinë e tij ndezi dhe vazhdon të ndezë flakët e luftës civile.

 18. E LEHURA NUK QUHET VETEM E QENIT, POR DHE KOMENTUESVE,,, KUQALE,,,,PA EMER,,, E KETE E DINE VETE PSE E KANE ZGJEDHUR, ASHTU IA KERKO ZYRA GEBELSIT NE K, M E QE MESE MIRI NA TREGOJNE PERRALLA NGA ME SHPIFESET NE KRIJIMET E FANTAZITE E KETYRE KRIMBAVE TE GJERIZIT RILINDAS.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *