• |
ide | kryesore

Juventus projekton vitin 2024: Allegri në krye të pankinës, Di Maria ylli i bardhezinjve

-Instant, Sport
Allegri

Ka ende shumë variabla në lojë për të gjykuar sezonin e Juventus. Para së gjithash, më shumë se tre muajt e sezonit për t’u luajtur. Në lojë, ringjitja në kampionat dhe perspektiva në Coppa Italia dhe Europa League. Pastaj e gjithë pjesa josportive, me apelin për penalitetin prej 15 pikësh dhe frontet e reja që mund të hapen edhe në nivel UEFA. Por klubi i Juventusit tashmë po planifikon sezonin e ardhshëm. E duket se ka dy pika fikse: Massimo Allegri fari në pankinë dhe Angel Di Maria ylli i ekipit dhe lider në dhomat e zhveshjes.


Gjithçka nis nga puna e trajnerit toskan. Allegri, pa penalitetin, do të kishte grumbulluar deri tani 47 pikë, vendi i dytë pas Napolit të pakapshëm. Në frontin evropian, djeg eliminimi i parë në karrierën e tij në fazën e grupeve të Champions League. Kjo mund të zbutet nga një ecuri e mirë në Europa League. Fitorja në Nantes ka hapur perspektiva të reja. Pa harruar Kupën e Italisë, një tjetër front që mund të çojë në një kualifikim europian.


Lexo më tej: Video/ Di Maria i merr topin Nantes: trigolëshi i Fideo kualifikon Juventus, PSV i shkon afër përmbysjes

KËRKESA E PARË E MAX ALLEGRI…

Kërkesa e parë e Allegri në këtë kuptim është konfirmimi i Di Maria. Argjentinasi mbërriti me një kontratë njëvjeçare, me synimin për ta mbyllur karrierën në shtëpi, me Rosario Central. Megjithatë, Fideo nuk ia ka mbyllur kurrë derën një rinovimi. Në Torino ndihet mirë dhe nuk është për t’u habitur – shpjegon Gazzetta dello Sport -. Në ditët në vijim pritet një mbledhje merkato mes klubit dhe trajnerit, ku Di Maria do të jetë prioritet. Tekniku e sheh argjentinasin si referencë në fushë për klasin, por edhe në dhomat e zhveshjes, duke pasur parasysh karizmën dhe përvojën e tij. Paraqitjet e javëve të fundit, 6 gola në 7 ndeshje, kanë fshirë edhe dyshimet për gjendjen fizike dhe motivimin e Di Maria.

Shumë do të varet edhe nga kualifikimi apo jo në Europë. Pesha e kontratës së argjentinasit në buxhetin e Juventusit, në këtë rast, do të jetë më e menaxhueshme me të ardhurat e UEFA-s. Një tjetër dorë do të vinte edhe nga Dekreti i Rritjes. Me vitin e dytë në Itali do të fillonte subvencionimi në bruto. Në çdo rast oferta do të ishte më e ulët se marrëveshja aktuale (6 milionë euro plus bonus). Një Di Maria-bis nuk duket më aq e pamundur sa ishte vetëm disa javë më parë…Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *