• |
ide | kryesore

Pse Rama vendosi të flasë më 2 Mars për mikun e tij Charles McGonigal

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Po bëhet një muaj që Edi Rama refuzon të flasë në parlament për marrëdhënien me Charles McGonigal dhe për dosjen, ku prokurorët amerikanë e përmendin 14 herë.


Në fillim nxori pretekst nivelin e ulët të edukatës së deputetëve të Partisë Demokratike, të cilët i krahasoi me kafshët e kopshtit zoologjik. Pastaj, për t’i mbyllur gojën opozitës, deputetët e saj u ndëshkuan me 23 përjashtime në një muaj.


Por në datën 16 Shkurt, kryeministri bëri kthesë. Pranoi një mocion me debat për çështjen McGonigal duke lënë të hapur prezencën në parlament.

Data e mocionit u caktua në 2 Mars, pra thuajse dy javë më pas.

Vonesën, Taulant Balla e justifikoi me vizitat jashtë të kryeministrit dhe me kohën e nevojshme që u duhej deputetët për t’u përgatitur.

Por çfarë ndryshoi që Rama po përgjigjet në parlament dhe pse u zgjodh data 2 Mars?

Shefi i FBI-së Cristopher Wray dhe Prokurori i Pergjithshëm i SHBA, Merrick Garland

Presioni politik ndaj Prokurorit të Përgjithshëm dhe Drejtorit të FBI për çështjen McGonigal

Çështja McGonigal është pjesë e debatit politik në SHBA dhe konsiderohet gur prove i institucioneve të inteligjencës amerikane.

Më konkretisht, devijimi i McGonigal nga zotimi për t’i shërbyer Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe joshja nga paratë e Oleg Deripaskës dhe shqiptarit Agron Neza para takimit me Edi Ramën, ka vënë nën presion të fortë Prokurorin e Përgjithshëm Merrick Garland dhe shefin aktual të FBI-së, Chriostofer Wray.

Senatorët amerikanë kanë pikëpyetje mbi aftësinë e FBI-së dhe Prokurorisë amerikane për t’i shkuar deri në fund hetimit ndaj një njeriu me pozita të larta brenda inteligjencës si Charles Mcgonigal, i cili ka mbajtur postin e Shefit të Kundërzbulimit në zyrën e FBI në New York.

Ende nuk dihet se deri ku janë shtrirë hetimet për McGonigal, i cili gjatë punës së tij ka qenë pjesë e proceve të rëndësishme hetimore që kanë ndikuar betejat politike në SHBA.

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA duke raportuar para Komiteti Gjyqësor një vit më parë

Raportimi i Prokurorit të Përgjithshëm, Merrick Garland në 1 Mars

Në këtë atmosferë të ngarkuar nga dyshimet dhe interesat politike, pritet që në datën 1 Mars Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Merrick Garland të flasë para Komitetit Gjyqësor të Senatit. Garland do të paraqitet për një dëgjesë të përvitshme para senatorëve.

Interesi mbi punën e Garland është më i gjerë se çështja “McGonigal”.

Pritet që Prokurori i Përgjithshëm të përgjithshëm të flasë për dokumentet e klasifikuara që u gjetën në ambjentet private të Joe Biden, Donald Trump dhe Mike Pence, për lidhjet e djalit të presidentit aktual Hunter Biden me kinezët, për sulmin në Kapitol Hill në 6 Janar etj.

Por nuk ka asnjë diskutim, se çështja “McGonigal”,  lidhjet e tij me rusët, vizitat në Shqipëri dhe jo vetëm përbëjnë një nga temat më shqetësuese të dëgjesës.

Këtë e konfirmon interesi i shtuar i senatorëve amerikane, i shprehur përmes disa letrave publike.

Në fillim të Shkurtit, senatori Dick Durbin, njëkohësisht edhe kryetar i Komitetit Gjyqësor së bashku me disa kolegë të tij republikanë kërkuan informacione për përmasat e hetimit ndaj Charles McGonigal.

Në letrën drejtuar Prokurorit të Përgjithshëm Merrick Garland ata i quajtën “jashtëzakonisht shqetësuese” akuzat për McGonigal ndaj çështjeve të sigurisë kombëtare.

Në një letër tjetër, të firmosur nga senatorët republikanë Jim Jordan dhe Matt Gaetz i kërkohej informacion drejtorit të FBI-së, Christopher Wray mbi akuzat ndaj Charles McGonigal.

Në këtë letër, senatorët kërkonin të gjithë dokumentacionin dhe të gjitha komunikimet e McGonigal mbi çështjet për të cilat akuzohet, shtuar edhe një seri hetimesh që ai kishte kryer më parë.

Ndërkohë në një letër të tretë, të hartuar nga senatori demokrat Sheldon Whitehouse i kërkohej më shumë informacion Prokurorit të Përgjithshëm, Merrick Garland për McGonigal dhe hetimet e tij të shkuara që mund të implikonin Hillary Clinton dhe përfshirjen e rusëve në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA.

Deri më tani, letrat nga Capitol Hill nuk kanë marrë asnjë përgjigje.

Karrigia bosh e kryeministrit Rama gjate kohes kur opozita e kerkonte per interpelance ne kuvend

Çfarë pret Rama nga deklarimet e Prokurorit të Përgjithshëm, Merrick Garland

Si i përmendur 14 herë në akt-akuzën e prokurorisë amerikane kundër McGonigal, Edi Rama do të jetë sy e veshë ndaj deklaratave të Prokurorit të Përgjithshëm, Garland për të kuptuar rrjedhën që ka marrë hetimi i McGonigal.

Një burim i New York Times nga prokuroria amerikane nuk parashikoi asgjë të mirë, kur u citua nga gazeta: “Ndërsa ishte ende në FBI, ai krijoi një marrëdhënie me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe sipas prokurorëve në Uashington ndërmori hapa që ishin në dobi të këtij politikani”.

Afera McGonigal/ Ku ndryshon narrativa e Ramës nga ajo e FBI-së

Në versionin e tij të ngjarjeve, Rama ka mohuar shkëmbimin e favoreve me Charles McGonigal, duke bërë disa deklarata që kanë mospërputhje me të dhënat e akt-akuzës amerikane.

Për të gjitha këto, kryeministri i Shqipërisë ka preferuar të mos nxitojë dhe para se të flasë të dëgjojë Prokurorin e Përgjithshëm Merrick Garland.

Nëse ai nuk e përmend në dëgjesën e 1 Marsit, për Ramën do të jetë një fitore. Në të kundërt, nuk është çudi ta shmangë sërish në kuvendin, siç bëri kur i kërkuan interpelancë./Lapsi.al


41 Comments

  1. Ky hajduti i ripjerdhjes ben kodoshin e serbeve kunder Kosoves e shiptareve….E lidhja e te me kete agjentin kryesor te FBI se nul eshte e rastit. E ka bere endhjeri qe ne vitet para te mender çlirimit. Ai kishte rekuryuar nje agjent te CIA .as e ka paguar me 25 mije dollare ne muaj deri sa vdiq vitet 90 e ca.Na ato vite nje gzete e rendesishme italiano e dha si lajm: ” Vdiq agjenti filan i CIA s i bile per hati 40 vjet i ka dhe ne ifomacione Qeverise se eneri dhe eshte paguar deri ne vdekje. Po ta kerkoje Lapsi, mund ta gjeje kete lajm te atyre viteve.
   .

   1. Me serb dhe me kriminel se Sali Berisha nuk ka ne Shqiperi. Ai le te beje qejf dhe le tua shesi te tjereve krimet qe ka bere perderisa prokuroria fle gjume

    1. Ujku, ujku dhe cakalli ben kerdine. Per te gjitha fajin a ka Saliu. Perralla me gogol s ´ben me pune. a ka me kriminel dhe per me teper hajdut te paskrupull, se ER qe po e rrjep kete vend pa pushim.

  2. Rama ik? Ky është qëllimi? Atëhere, zbyth Sali Berishën dhe Ilir Metën, reformo opozitën – kjo bëhet për një vit. Hape PDnë ndaj të rinjëve, ndaj intelektualëve, ndaj të papërfolurve. Mbushe me njerëz të këtij kallepi, që nuk mungojnë. Rama ikën me votë në zgjedhjet e radhës. Pa pikë dyshimi kjo, ai ikën me votë nga Shqiptarët. Mbaj status quo në vend numëro, Rama bëhet 100 vjeç në pushtet. Nuk McConnigan që e leviz Ramën. E vetmja gjë që lëviz Ramën është një alternativë shumë me e mirë se e PS. Berisha dhe Meta janë jo karta të djegura në të ardhmen, po janë djegur që në 2011. Janë kufoma politike që nuk frymëzojnë askënd. Fati i Ramës thuaj.

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    Or kar ky është argument i vjetër, i dalë boje, vetëm kara si ti edhe mund ta besojnë sepse jeni kara-idiotë, por më tepër përdoret si narativë anti berishës e metës si dy personalitetet e vetme sot për sot që do tia thyejnë brinjët edvinit, ty kari-idiot dhe të gjithë idiotëve patronazhistë tzë paaftë e parazitë

   2. Sic shkruhet neper mediat amerikane( jo cnn etj) sorosi pothujse e ka kap dhe atje sistemin e drejtesise keshtuqe do ja gjej anen ta nxjerr pa lag kte bythshklymin.

  3. Rama po perdridhet si kurve , po kot lodhet , ne byth e ka .
   Injorimi i plote qe po i bejne USA flet me shume se çdo gje tjeter .
   Fundi i tij ,si i pabese qe eshte , eshte VULOSUR NE 🇺🇸 USA , do e bejne shembull per pasardhesit e tij .
   Burgut American I shpeton vetem ne rast se ARRATISET NE TURQI TEK ERDOGANI .

 1. Normal fare .Pse duhet te flasi perpara kur nuk eshte pjese e akuzes.
  Te vetekruash bythen eshte tip shqiptaresh.
  Per Ke ta rruaje Rama?Per saline apo fajdexhiun.
  As nje qime bythe nuk do te hiqja.
  Populli mezi po pret se cdo te ndodhe…..nje mut i madh ka qene dhe do mbetet.

 2. Sepse eshte duke ngrene sushi dhe sashimi ne Japoni.

  S’do merret me katnaret pa lidhje te gjelltores se Foltores kohe e pa kohe.

  1. Palikaris , ne mundese te pasjes perballe , te shkerdhefsha gjithe rracen o riindas i ndyre. te te kem perballe te rrjep te gjall o soj komunisti i ndyre.

   1. Me ate qe po hiqni ju Patronazhistet e Foltores eshte mese e kuptueshme sjellja e cakorduar.

    Duhet te mbuloni portalet, mediat sociale, njekohesisht te paraqiteni si Revolucio-kare gjate revolucioneve te perjavshme. Dhe e gjitha kjo pa pagese, (pasi dihet qe Berisha eshte kernac), por thjesht me premtimin qe nje dite, (kur te kete halla koqe), Foltorja do te fitoje zgjedhjet dhe juve do ju japin nje vend ne administrate ku te vidhni. Por kuptohet qe do ju japin karin pasi Foltroja nuk merr dot pjese ne zgjedhje e jo me te fitoje. Kete e di edhe vete Berisha, por tall bolet me te mbaruar si puna jote.

    1. Ku i dihet o katnar , ndoshta ndonje dite ndodh hataja e me del perpara…… e do ta kuptosh mire sa me komandon njeri mua o pleh njerezore. Fajin e kemi vete qe nuk ju qeruam nga faqja e dheut ne 90 , ju e gjith sojin e sorrollopin tuaj .

    2. O palikaris o rrot kari, Berisha nuk eshte kernac por nuk ka leke, leket i ka vjedh haodhia e hajduteve qe eshte ne qeveri me vota te vjedhura, o i shkedhyer totalisht, o llum kanalesh !

    3. Ke te drejt jorgos pali-kari ,Palikari Rama dihet qe eshte xhumert i madhe me taksat e popullit dhe bythen atyre qe jane ne burg dhe atyre qe jane kandidat per burg.

    4. Ueeee me ne fund. Po ku je o Jarge, a te qivja rracen se te qire jeni si rrace dukesh ska nevoje “4 coment”!
     Po ku je a te qivja çte mban pragu, ke dite e jave pa u ndjere si i ndjeri qe po perpelitet per datat, jo 1 jo 2 jo 3 jo 4 e keshtu me rradhe. Ke marre vesh gje nga pertej oqeanit mo … piete mamin njehere se ben vaki pas qirjes te thote ndonje pallavra per ta hedhur ketu ne mejdan…. ?
     Kom per ta thone 1 gjo dhe ke per ta majt men ti dhe te gjithe sumçet e ridhjerjes: Ky kari i gjate qi osht karoministri jot dhe jo i shqiptareve, pataten e ka honger, po presim diten kur te degjojme ulerimen qe i DOGJI BITHA, njesoj si ti a i qire…
     Ske pare gje akoma ti dhe akoma ai i gjati i shtremet….
     Dite me te bukura do te vijne per shqiptaret dhe jo per qirjet si fisi jot

  2. Shhhhh

   Shoku jorgo, jo me zere larte

   Te spiunon moz cinarja ke operativi i lagje, qe ke permen ushqime kapitalisto-revizioniste

   Apo ke kunatin ne mistri pu prëçme

 3. E kush po pjerdh ktu per daten 1. Ktu jan fiksuar ter robt te gjyqi i alex murdaugh ne south carolina dhe te treni qe doli nga shinat ne ohio. Pjerdh njeri per shqiperine ketu 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

  1. E vertete ajo qe thu,

   por

   pse s’thu qe te gjitha kto jane te lidhme me i fije peri

   Demokratet amerikane (dhe ca reps) e kane shit shpirtin ke djalli globalist…

   Prit prit se do qartsohen ca gjona

   Taksirati jone qe kta muter qe vendosin per jeten tone e kane menjen ke transgendarism dhe ngrohja globale

 4. Edvin mashtruesi si gjithmone
  Struket nga e verteta,
  Ka me fol nji dite ma vone
  Qe t’jete i sigurte per deklarimet e veta.

  Me qellim ka prite per diten tjeter
  Qe nji mashtrim tu’a thote shqiptareve,
  Dy versione ai ka ba gati ne leter
  Se si me e spjegu origjinen e pareve.

  Qindra mijra dollar per M’Gonigalin
  Mijra te tjera i dha per Obamen
  Edhe poshtersi te tjera do t’i dalin
  Vetem e vetem opozites me ba gjamen.

  Ky pra asht shkerdhata Edvin
  Qe per Popullin s’e rruan fare,
  Duke i marre nga pensioni im
  Me djersen time ban pazare!

  Qeveria me n’krye kete HORRIN
  Qe i thone vetes socialista,
  S’duhet t’a harrojme Pjeter Arbnorin
  Kur i tha:Jeni hajdute SPECIALISTA.

 5. Nese amerikanet nuk duan te marrin emrin e shtetit qe nxit korrupsion nepermjet rryshfetit duhet ti shkojne deri ne fund hetimeve per te dhene shprese ne vecanti per popujt ballkans ne te kundert nuk kane asnje ndryshim nga Rusia e Putinit

 6. Të dashur demokratë! Më 3 mars, ora 12:00, të gjithë bashkë para Kryeministrisë. Ora e Rezistencës, Revoltës, Revolucionit na thërret! Simbolet e PD dhe të pluralizmit nuk i japim! Shqipërisë i dalim Zot”, shkruhet në mesazh.

  “Ky është mesazhi me të cilën po ftohen njerëzit në protestë! Protestë për simbolin e PD pra dhe jo kundër Ramës! Kjo nuk është protestë kundër Ramës. Kjo është ftesë për një 8 janar të dytë”, shkruan Çollaku.

  1. Çollaku ??!!

   Kush eshte ky ere ????

   Çudi, ca emra te panjohur

   E ç’na plasi rroçka se çer thone bythlepiresit e edvin turpit

   Te vetmit qe çohen kundra tij eshte sala me robt e vet, ju prisni akoma leadership te ri…

   Me kto qe i ndodhen ktij kombi, me ato do rregulloheni

 7. Duhet te ishin ne seline e PD – se dhe me dyer e dritare te blinduara e horra te armatosur brenda, “trimat e demokrateve” qe te behej 8 janari.

  Por ata “trimat” jane tashme te rehatuar neper vila e kulla dhe jo ne seline e PD, ndaj 3 marsi nuk mund te jete nje 8 janar i dyte.

 8. 2005-s erdhën Zeni dhe Argita me legjendat e tyre financiare, që mund të mos kenë qenë fare legjenda, epoka e Berishës 2 që kulmoi me një tjetër mit ekonomik, Rezart Taçin, tani i zhdukur nga qarkullimi; paralel me këtë filloi të këndohej miti ekonomik i LSI-së, institucionit ku bëheshin para në mënyrë vertikale, e me regjim ushtarak, qindra njerëz vrapuan të rreshtoheshin aty për të siguruar përfitime jashtë ligjit, që nga nxjerrja e një patente e deri tek pozicionet e lakmuara mitmarrëse

 9. Besoni se me të vërtetë do flasë??? Do vazhdojë me ato parodite e tija të zakonëshme duke sharë e ofenduar opozitën.Do akuzojë si gjithmonë duke treguar gishtin dhe ndaj shtypit Amerikan e Europian.Do t’a mbyllë shpejt duke mos thënë asgjë. Një gjë duhet të keni parasysh që Rama se ka problem të injoroi Amerikën dhe të shikojë nga Kina.Tek e fundit një pjellë komuniste është.

 10. Edi Rama eshte cuni i skulptorit te Enver Hoxhes.

  Sali Berisha ishte qe ne vitet 1970-ta edhe 1980-ta shok me Ilir Hoxhen edhe Sokol Hoxhen edhe ka dal edhe familjarisht bashke me cunat e Enverit edhe me vet Enverin ne fotografi. Prandaj berishen ata e ben kryetar te PD.

  Fatos Nanon e njihte Nexhmije Hoxha nga instituti i saj marksist-leninist. Prandaj Fatos Nanon ata e ben kryetar te PS.

  Ilir Meta eshte kushuri i familjes se Sulo Gradecit nga Skrapari. Sulo Gradeci ishte shoqeruesi i Enver Hoxhes.

  Lulzim Basha: Mamaja Lulzim Bashes eshte nje kushurire te Nexhmije Hoxhes nga Dibra edhe prandaj u fut aq shpejt ne politike edhe u be edhe minister.

  Pandeli Majko: Mamaja e Pandeli Majkos ishte ne vitet 1970-ta edhe 1980-ta profesoreshe ne Universitetin e Tiranes ku ishte edhe Liljana Hoxha profesoreshe qe eshte gruaja e Sokol Hoxhes. Te dyja keto ishin shoqe te ngushta bashke sepse ishin te dyja nga Korca.

  Prandaj kapni Ilir Hoxhen edhe Sokol Hoxhen edhe u konfiskoni te gjitha pasurite se ata kane me shume se 450 miliarde euro. Me pasurite qe keta zagaret Ilir Hoxha edhe Sokol Hoxha u kane vjedhur shqiptareve, Shqiperia do barazohej ekonomikisht me Zvicren.

  Ca prisni me kot? Pse genjeheni me politikanet duduma?

  Kapni Ilir Hoxhen edhe Sokol Hoxhen edhe u konfiskoni te gjitha pasurite se ata kane me shume se 450 miliarde euro.

  Ilir Hoxha edhe Sokol Hoxha jane me te poshter nga Sali Berisha. Berisha eshte vetem nje qen i tyre. Kapini keta muter edhe nxirruani prej hundesh leket qe i kane vjedhur popullit shqiptar !

 11. Drejtesia amerikane do e trajtoje dhe do e “hape” kete ceshtje me kujdes maksimal dhe ne interes te vet! Eshte ne pyetje autoriteti dhe prestigji I FBI-se.
  Qe do te thote se nuk do ekspozojne cdo episod ku ky zyrtar I larte ka abuzuat. Nese ky zoteria ka kryer, ta zeme, 30 akte korruptive ne Shqiperi, per hetimin atje do mjaftojne nje apo dy episode,qe kete tipin gjithsesi e fundosin.
  Pra, problem per ne ketu do jete mos dalja ne drite e cdo akti korroptiv e te paligjshem ne marrdheniet e McGonigal me personavte ndryshem ne Shqiperi,perfshire edhe Ramen.Nese kete ceshtje ketu do e mbuloje pluhuri, kjo do sjelle probleme ne vazhdimesi me funksionimin e institucioneve te shtetit shqiptar…

 12. tipologjitë e soft-revolucioneve (industrial, kulturor, seksual, teknologjik etj.), revolucionin e z. Berisha mund ta fusësh në dy kallëpe, në atë të “revolucionit bolshevik” dhe akoma më shumë në atë të “revolucionit fashist”.

  E shpjegoi ai vetë para dy ditësh se ç’kupton me “revolucion paqësor”: “Revolucionin paqësor nuk e bën populli: e bëjnë drejtuesit idealistë e të vendosur, populli vetëm vë firmën në fund

  1. Pyetja eshte: ku eshte populli i lavdishem shqiptar? Ne letargji.

   A kane bere ndonjehere revolucion shqiptaret? Asnjehere.

   Revolucionin e bejne popuj me ndjeshmeri ndaj padrejtesive dhe lirise si francezet, qe i ke ne rruge per gjene me te vogel…

 13. krahasim me të ndjerin Kristaq Rama, Doktori mbetet një katundar dinak, shtirak, i babëzitur, mizor, me mendje të trazuar e me gjuhë të përgjakur. Kristaqi, e fisnikëroi vendin, nga Tropoja në Sarandë, me kryevepra që përjetësojnë në bronx, mermer e gur ngjarje e figura udhërrëfyese të historisë sonë kombëtare. Saliu e mbushi vendin me kufoma, mbolli urrejtjen e shqiptarit kundër shqiptarit dhe në marrëzinë e tij ndezi dhe vazhdon të ndezë flakët e luftës civile.

  1. Po o b*lja i psikos me kartel , që ju përdor si k.. lodër për çetën e ku*vave , pjellës më bastarde të etërve kriminelkomunista , të cilët edhe mbas 10 vjetësh, akoma mbajnë të uzurpuar këtë vend . Kjo pasi , mendjen dhe sytë e këtij populli mjeran , fatkeqësisht jua keni skulpturuar me “figurat historike udhërrëfyese” të epokës më të ndyrë të historis së këtij vendi , si dhe me “gurët” e varrit në të cilin e shndërruar.

 14. Sepse afati i fundit per avokatet e McGonigal per te vendosur mbi dosjen dhe per te keshilluar klientin e tyre eshte data 28 shkurt. Dmth ne daten 1 mars do te kete nje vendimmarrje paraprake dhe ka dy momente.
  1. Ose pranon te tregoje gjithshka dhe perfiton marrveshjen (duke i ulur denimin deri ne 5-vjet burg)
  2. Ose nuk pranon asgje dhe do te zhvillohet gjyq … qe nuk i dihet ca fundi do te kete,
  Perfundimisht ose 5-vite burg dhe brenda 2-viteve e gjithe lista e te perfshireve pa perjashtim shkojne per lesh, ose do beje burg te rende dhe prapeseprape personat e listes shkojne me keq per lesh akoma
  Ne te dy rastet ky ari i gjate do ta shohe veten shume keq, per te mos thene do mbahet mend per gjithe jeten ne historine e shqiperise si politikari qe pati fundin me te shemtuar nga te gjithe.
  Sdq ska pare gje akoma e suksese ne jete o i gjate e i shtremet (meqe e ka pas qef shume si shprehje…)

  1. Nuk ka me , po i afrohet fundi, palaço !problem ne familje ka qene gjithe jeten, ja shpifi te jatit deri sa vdiq, tani kusuri jone!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.