• |
ide | kryesore

Rusia i bllokon Polonisë furnizimin me naftë

-Instant, Lajme, Planet

Kompania polake e naftës PKN Orlen ka bërë të ditur ditën e sotme se Rusia ka ndërprerë furnizimin me naftë përmes tubacionit Druzhba që mbulon rreth 10% të nevojave të Orlenit.


Dorëzimet përmes gazsjellësit Druzhba në Poloni janë ndërprerë nga pala ruse”, tha grupi polak në një deklaratë për AFP.


Ndërkohë, nga ana tjetër presidenti i Ukrainës ka kërkuar që presioni përmes sanksioneve nga ana e BE-së të rritet.

“Paketa e dhjetë e sanksioneve të BE-së synon industrinë ushtarake ruse, propagandën dhe sistemin financiar. Presioni mbi agresorin rus duhet të rritet. Ne presim hapa vendimtarë kundër Rosatom dhe industrisë bërthamore ruse, më shumë presion mbi ushtrinë dhe bankat”.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *