• |
ide | kryesore

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miraton riorganizimin e qeverisë

-Instant, Lajme, Të fundit

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka votuar të hënën pasmesnate riorganizimin e Qeverisë, duke përfshirë në të edhe ministra të Aleancës për Shqiptarët, e cila është bërë pjesë e shumicës parlamentare.


Ministër i ri i Drejtësisë është zgjedhur Krenar Llogar, ministër i Shëndetësisë, Fatmir Mexheti, ministër i Administratës Publike dhe Shoqërisë Informatike, Azir Aliu, ndërsa Kaja Shukova për ministre të Ekologjisë. Ndryshimet janë miratuar me 65 vota nga 120 sa janë gjithsej.


Riorganizimi i Qeverisë së kryeministrit Dimitar Kovaçevski ka ardhur pas vendimit të partive në pushtet, Lidhjes Social Demokrate (LSD) dhe Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) për zgjerimin e shumicës parlamentare, duke përfshirë edhe Aleancën për Shqiptarët.

Kryeministri Kovaçevski ka thënë se zgjerimi bëhet me qëllim të forcimit të shumicës për vazhdimin e kursit të integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut.

“Deputetët e VMRO-DPMNE-së për dy javë bllokuan zgjedhjen e ministrave dhe kështu penguan punën e ministrive të caktuara, në dëm të qytetarëve, që në fund, si shumë herë më parë, kur erdhi koha e votimit, as nuk votuan kundër propozimeve që ata kritikuan aq shumë”, është thënë në reagimin e LSDM-së.

Por, shumica është rritur me vetëm një deputet, pasi nga Qeveria është larguar partia Alternativa, për shkak të mosmarrëveshjes për ndarjen e posteve.

Debati për zgjedhjen e ministrave të rinj ka nisur më 13 shkurt dhe ka zgjatur dy javë, për shkak të bllokimeve me fjalime të gjata nga deputetët e VMRO DPMNE-së.

VMRO DPMNE-ja vlerëson se zgjerimi i shumicës është bërë për “shpëtimin e Qeverisë dhe jo për kursin evropian të vendit”.

Shumica parlamentare synon ndryshimin e kushtetutës maqedonase për përfshirjen e pakicës bullgare në preambulën e saj.

Një ndryshim i tillë është obligim që del nga marrëveshja e Shkupit me Sofjen, për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes dy vendeve dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut.

Për të ndryshuar Kushtetutën, nevojiten dy të tretat e votave, apo 80 nga 120 vota të deputetëve, ndërkohë shumica tani ka vetëm 65.

Pa votat e partive opozitare, Alternativa, Besa dhe VMRO DPMNE, këto ndryshime nuk do të mund të miratohen, gjë që mund të rrezikojë nisjen e bisedimeve të Shkupit për antarësim në Bashkimin Evropian, pasi Sofja sërish mund të bllokojë këtë proces.2 Comments

 1. Bota eshte per largpamesit dhe jo per femijet cinike dhe te perkedhelur. thotë:

  Sot Andi Bushati :

  “””” Albin Kurti pati burrërinë t’i rezistojë ndërkombëtarëve, ata që e akuzojnë si tradhtar janë idiotë! “”””

  Dje Edi Rama :

  “””” Ata qe e akuzojne Hashimin per tradheti kombetare jane gomere “”””.

  Atehere Buthati , shrojti nja 10 artikuj ku nxirrte flake dhe tym kundra Rames , dhe natyrisht gomeret dhe naivet vrapuan ta duartrokisnin.
  Sot lepiu tere ate vrer qe ja hodhi Rames ne fytyre.

 2. Paska ra squt Berish kurva per marrveshjen Kos-Serb ?
  E paska myll halen ?
  Apo tani qe i ka ra bytha ne uje, thote larg bythes time.
  He plak kurve .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *