• |
ide | kryesore

Marion Bartoli, ish-kampionia e tenisit, leksione futbolli për Sanchez: “Nuk di më të godasë as një penallti!”

-Instant, Sport
Bartoli

Futbollistët profesionistë janë mësuar të marrin kritika, veçanërisht nga gazetarët dhe njohës të fushës. E kur ata shënjestrohen nga ata që kanë shumë pak lidhje me futbollin është një gjë mjaft e rrallë. Kështu ndodhi me Alexis Sanchez, sulmuesin e Olympique Marseille. Kiliani u bë objektivi i thumbimeve të papritura nga ish-ylli francez i tenisit për femra, Marion Bartoli.


Shumë kanë vlerësuar paraqitjet e shkëlqyera të Marseille të drejtuar nga Igor Tudor. Por humbja e bujshme në Kupën e Francës kundër Annecy, i dhjeti në Ligue2, ndryshoi shpejt mendjen e tifozëve dhe gazetarëve. Në fakt, pas fitores në 1/8 kundër PSG-së, shumëkush kishte menduar se Olympique mund të arrinte deri në fund të kompeticionit. Dështimi i Les Phoceens megjithatë ishte dëshmi e një ideje të gabuar. Një dështim që shkaktoi jo pak kritika ndaj skuadrës, veçanërisht ndaj Alexis Sanchez. Sulmuesi gaboi nga 11 metra në kohën e rregullt e kritikuesve të kilianit, iu bashkua edhe ish-tenistja franceze Marion Bartoli.


Ish-tenistja, e aftë të fitonte turneun prestigjioz Wimbledon në karrierën e saj dhe të arrinte numrin 7 në renditjen e WTA, është një tifoze e njohur e Olympique. Duke folur në programin Super Moscato Bowl, ajo nuk hezitoi të thoshte fjalë të rëndë kundër ekipit dhe në veçanti Sanchez: “Është një sjellje e pahijshme profesionale. Për ne tifozët është e turpshme. Në bënë qesharak! Sanchez fiton 300,000 euro në muaj dhe nuk mund të shënojë as një penallti kundër një portieri të Ligue2!”, tha Bartoli.

E të mendosh që deri një javë më parë të gjithë flisnin për rilindjen e Niño Maravilla. Alexis ka shënuar 13 gola këtë sezon në 28 paraqitje. Por në futboll, dihet, gjërat ndryshojnë jashtëzakonisht shpejt…


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *