• |
ide | kryesore

Akuza për përhapjen e dezinformatave, Kremlini dënon me tetë vite burg një rus

-Instant, Lajme, Planet

Një gjykatë ruse ka burgosur themeluesin e një kanali të opozitës në Telegram, duke e akuzuar atë për përhapjen e dezinformatave në lidhje me forcat e armatosura të Kremlinit.


Dmitry Ivanov do të kalojë më shumë se tetë vjet në burg, sipas raporteve. Ivanov, i cili udhëhoqi një proteste në rrjetin social Telegram për studentët e Universitetit Shtetëror të Moskës, mohoi çdo keqbërje.


Ai i tha gjykatës se i qëndronte deklaratave të tij origjinale, të cilat ai tha se ishin faktikisht të sakta. Ai u arrestua në qershor të vitit të kaluar, nën akuzat se  kishte shkruar ose ripostuar në Telegram një sërë pretendimesh në lidhje me sjelljen e ushtrisë ruse në Ukrainë, duke përfshirë akuzat për krime lufte.

Që nga pushtimi i Ukrainës, Rusia ka kërkuar të kontrollojë mediat e pavarura në vend dhe ka shtypur lirinë e fjalës.

Kremlini i ndaloi mediat të përshkruanin sulmin e Moskës ndaj Ukrainës si një “sulm, pushtim ose shpallje lufte” dhe rregullatori rus i komunikimit Roskomnadzor tha se mediat do të bllokoheshin nëse nuk fshinin informacionet e rreme.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *