• |
ide | kryesore

OKB haptazi kundër ligjit të ri në Britani kundër azilkërkuesve: Shkel ligjin ndërkombëtar

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Britani

Ligji për azilin i propozuar nga qeveria në Britani është “shumë shqetësues” dhe do të bllokonte edhe ata që kanë një kërkesë bindëse, ka thënë agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët.


Përfaqësuesja e UNHCR-së në Mbretërinë e Bashkuar, Vicky Tennant, i tha BBC-së se masa do të shkelte ligjin ndërkombëtar dhe nuk ishte e nevojshme për të ndaluar kalimet e Kanalit.


Lexo më tej: Nis të martën/ S’ka më azil kush mbërrin me gomone në Britani 

Kryeministri Rishi Sunak ka thënë se ai është “i gatshëm për luftë” për të sjellë ligjin dhe për të kapërcyer çdo sfidë ligjore.

Rishi sunak, G20
Rishi Sunak

Laburistët kanë thënë se planet rrezikojnë të “përkeqësojnë kaosin”.

Të martën, qeveria përshkroi një ligj të ri i cili në mënyrë efektive do të ndalonte këdo që arrinte në Mbretërinë e Bashkuar nëpërmjet një rruge të paligjshme, për të kërkuar azil.

Kushdo që zbulohet se ka hyrë ilegalisht në vend do të bllokohet gjithashtu nga kthimi ose pretendimi i nënshtetësisë britanike në të ardhmen.

Masa është pjesë e përpjekjeve për të adresuar një rritje të numrit të njerëzve që mbërrijnë në Britani përmes kalimeve të Kanalit çdo vit, i cili u rrit nga rreth 300 në 2018 në më shumë se 45,000 në 2022.

E pyetur për reagimin e saj ndaj planeve në Newsnight të BBC-së, zonja Tennant tha: “Ne jemi shumë të shqetësuar. Kjo në fakt po mbyll qasjen në azil në Britani për njerëzit që vijnë në mënyrë të parregullt. 

“Ne besojmë se është një shkelje e qartë e Konventës së Refugjatëve dhe mbani mend se edhe njerëzit me pretendime shumë bindëse thjesht nuk do të kenë mundësinë t’i parashtrojnë ato”. 

Lexo më tej: 31.6 mijë shqiptarë kërkuan azil në Europë në 2022, rekord nga 2015-a 

Konventa për Refugjatët, e rënë dakord për herë të parë në 1951, është një traktat shumëpalësh që përcakton se kush kualifikohet si refugjat dhe detyrimet e shteteve nënshkruese për t’i mbrojtur ata.

Zonja Tennant tha se Mbretëria e Bashkuar ka një “traditë të gjatë humanitare” dhe se çështjet me migracionin mund të trajtohen me kontrolle të duhura dhe një sistem të administruar më mirë.

“Vëreni sistemin e azilit të funksionojë,” tha ajo. “Bëni një proces të drejtë, efikas dhe më të shpejtë të procesit të azilit.

“Nëse njerëzit nuk kanë të drejtë për azil, kthejini ata në vendet e tyre dhe nëse kanë, atëherë lejojini të integrohen dhe ta çojnë këtë proces shumë më shpejt.” 

Gjithashtu duke folur për Newsnight, deputeti konservator Richard Graham tha se politika e qeverisë duhet të gjykohet nëse ajo zbatohet me “vendosje, dhembshuri dhe proporcion”. 

Ai shtoi se kishte “indikacione interesante që faktikisht në Strasburg [ku ndodhet Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ)] rasti ynë po dëgjohet” – megjithëse ai nuk dha detaje.

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman u ka shkruar të gjithë deputetëve konservatorë duke thënë se ka “më shumë se 50% mundësi” që legjislacioni të mos jetë në përputhje me GJEDNJ dhe legjislacioni pritet gjerësisht të përballet me sfida ligjore.

Çfarë do të thotë ligji i ri?

Personat e larguar nga Britania do të bllokohen nga kthimi ose kërkimi i nënshtetësisë britanike në të ardhmen.

Emigrantët nuk do të marrin lirimin me kusht ose nuk do të jenë në gjendje të kërkojnë rishikim gjyqësor për 28 ditët e para të paraburgimit.

Do të ketë një kufi në numrin e refugjatëve që Mbretëria e Bashkuar do të vendosë përmes “rrugëve të sigurta dhe ligjore” – të vendosur çdo vit nga Parlamenti.

Një detyrë e sekretarit të brendshëm për të ndaluar ata që mbërrijnë në Britani ilegalisht dhe për t’i larguar ata në Ruanda ose në një vend të tretë “të sigurt” – kjo do të ketë përparësi ligjore mbi të drejtën e dikujt për të kërkuar azil

Moshat nën 18 vjeç, ata që nuk janë të aftë për të fluturuar nga pikëpamja mjekësore ose ata që janë në rrezik të dëmtimit serioz në vendin ku po largohen do të mund të vonojnë largimin.

Çdo kërkesë tjetër për azil do të dëgjohet nga distanca pas largimit.

Komentet dhe pritshmëritë

Duke folur në një konferencë shtypi në Downing Street, zoti Sunak tha se ai besonte se nuk do të ishte e nevojshme që Mbretëria e Bashkuar të largohej nga GJEDNJ në mënyrë që të zbatonte politikën dhe qeveria po “përmbushte detyrimet tona ndërkombëtare”. 

“Unë e kuptoj se do të ketë debat për ashpërsinë e këtyre masave,” tha ai. “Gjithçka që mund të them është se e kemi provuar në çdo mënyrë tjetër dhe nuk ka funksionuar. 

“Politika ime është shumë e thjeshtë: është ky vend dhe qeveria juaj që duhet të vendosin se kush do të vijë këtu, jo bandat kriminale.” 

Ai shtoi se ai besonte se politika do të kishte “mjaft shpejt” një efekt parandalues ndaj atyre që përpiqen të vijnë në Britani përmes rrugëve të paligjshme.

Duke folur në parlament, sekretarja e brendshme e laburistëve, Yvette Cooper, akuzoi qeverinë se “ka lejuar bandat kriminale të pushtojnë Kanalin” dhe se ka dështuar të japë dënime për kontrabandistët e njerëzve.

“Nëse qeveria do të ishte serioze, ata do të punonin ndërkombëtarisht për të arritur një marrëveshje të re të duhur me Francën dhe Evropën, duke përfshirë marrëveshjet e kthimit, rrugët ligjore të kontrolluara dhe të menaxhuara siç duhet si bashkimi familjar dhe reforma e zhvendosjes,” tha ajo.

“Ky projektligj nuk është një zgjidhje. Është një mashtrim që rrezikon ta përkeqësojë kaosin.” 

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *