• |
ide | kryesore

Toblerone nuk mund të pretendojë më se është prodhim zviceran

F1, Stil
Toblerone

Çokollata Toblerone, të shitura në mbi 100 vende, nuk mund të quhen më çokollatë zvicerane. Pronari amerikan i markës po zhvendos një pjesë të prodhimit jashtë Zvicrës.


Paketimi në formë maje i bërë me mjaltë dhe nuga bajame do të humbasë gjithashtu malin ikonik Matterhorn nga paketimi i tij. Kjo pasi Mondelez (MDLZ), që prodhon Toblerone, vendosi të zhvendosë një pjesë të prodhimit në kryeqytetin sllovak të Bratislavës.


“Për arsye ligjore, ndryshimet që po bëjmë në prodhimin tonë nënkuptojnë se ne duhet të rregullojmë paketimin tonë në përputhje me legjislacionin zviceran. Ne e kemi hequr pretendimin tonë për Zvicrën nga pjesa e përparme e paketës së Toblerone dhe e kemi ndryshuar përshkrimin “të Zvicrës” në “të vendosur në””, tha një zëdhënës i Mondelez për CNN.

Sipas Aktit të Zvicrës së Zvicrës, i cili miratoi në vitin 2017, simbolet kombëtare dhe kryqi zviceran nuk lejohen për produktet që nuk plotësojnë kriteret e “zvicrës”.

Akti kërkon që produktet ushqimore që pretendojnë se janë “të prodhuara në Zvicër” të prodhohen me 80% të lëndëve të para të tyre me burim nga Zvicra, duke u rritur në 100% për qumështin dhe produktet e qumështit. Përpunimi esencial duhet të bëhet edhe në vend, me përjashtim të produkteve natyrale që nuk mund të merren nga Zvicra, siç është kakaoja.

Paketimi i ri i Mondelez përfshin “një tipografi dhe logo të re dalluese Toblerone” dhe nënshkrimin e Theodor Tobler, shtoi zëdhënësi. Tobler krijoi çokollatën në vitin 1908 së bashku me kushëririn e tij Emil Baumann, sipas faqes së internetit Mondelez.

©LAPSI.AL


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.