• |
ide | kryesore

Xi Jinping diktatori i ri i Kinës/ Merr mandatin e tretë të paprecedent si President

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Xi Jinping

Xi Jinpingut i është dhënë një mandat i tretë i paprecedentë si president. Ai është bërë udhëheqësi më i fuqishëm i Kinës në breza.


Në një ceremoni koreografike me kujdes në Pekin, Xi ngriti grushtin e djathtë dhe vendosi dorën e majtë mbi një kopje lëkure të kuqe të kushtetutës së Kinës. Në betimin, transmetuar drejtpërdrejt në televizionin shtetëror në të gjithë Kinën, ai u zotua të “ndërtojë një vend socialist të begatë, të fortë, demokratik, të civilizuar, harmonik dhe të madh modern”. 


Emërimi nga parlamenti i Kinës vjen pasi atij iu dorëzua në tetor edhe pesë vjet të tjera si kryetar i Partisë Komuniste Kineze (CCP) dhe ushtrisë – dy pozicionet më të rëndësishme udhëheqëse në politikën kineze. Emërimi i së premtes si kreu i shtetit është një shtesë ceremoniale në kontrollin e hekurt të Xi-së në pushtet.

69-vjeçari është përballur me sfida, duke përfshirë protesta masive për politikën e tij zero-Covid dhe braktisjen e saj të mëvonshme në të cilën vdiqën një numër i madh njerëzish.

Këto çështje janë shmangur në Kongresin Kombëtar Popullor (NPC) të kësaj jave, një ngjarje e ndjekur nga afër në të cilën, gjatë dy ditëve të ardhshme, aleati i Xi, Li Qiang do të emërohet gjithashtu si kryeministër, duke e vënë atë në krye të menaxhimit të ekonomisë së dytë më të madhe në botë. .

Kongresi kaloi të premten reforma për institucionet qeveritare të zbuluara në fillim të kësaj jave, duke përfshirë një rishikim të ministrisë së shkencës dhe teknologjisë së Kinës përballë asaj që një deputet i Kongresit e përshkroi si përpjekje të huaja për “frenimin dhe shtypjen” e rritjes së vendit. Reforma të tjera përfshinin formimin e një organi rregullator financiar dhe byronë kombëtare të të dhënave.

Fillimi i mandatit të ri politik të Kinës përfshiu edhe ish-zëvendëskryeministrin Han Zheng të zgjedhur si nënkryetar dhe Zhao Leji, ish-shefin e komisionit të lartë të partisë kundër korrupsionit, si kryetar parlamentar. Të dy janë anëtarë të organit më të lartë vendimmarrës politik të Kinës, komitetit të përhershëm të Byrosë Politike. Procesi zgjedhor, i zhvilluar në Sallën e Madhe të Popullit në sheshin Tiananmen të Pekinit, zgjati rreth një orë.

Pekini zbuloi gjithashtu gjatë takimit parlamentar një objektiv rritjeje prej “rreth 5%” – një nga më të ulëtat e tij në dekada – si dhe një rritje modeste në shpenzimet e mbrojtjes.

Rizgjedhja e Xi-së është kulmi i një ngritjeje të jashtëzakonshme nga një aparatik partiak relativisht pak i njohur në lider të një superfuqie globale.

Grisja e rregullores së pushtetit

Për dekada, Kina, e plagosur nga mbretërimi diktatorial i Mao Ce Dunit, ka shmangur sundimin e një njeriu në favor të një udhëheqjeje më të bazuar në konsensus, por ende autokratike. Ky model imponoi kufizime mandati në rolin kryesisht ceremonial të presidencës, me paraardhësit e Xi, Jiang Zemin dhe Hu Jintao që hoqën dorë nga pushteti pas 10 vjetësh në detyrë.

Xi e ka grisur atë rregullore, duke hequr kufijtë e mandatit në vitin 2018. Kurorëzimi i tij këtë javë e vendos atë të bëhet kreu i shtetit më jetëgjatë i Kinës dhe do të nënkuptojë se Xi do të sundojë deri në të 70-tat dhe, nëse nuk shfaqet asnjë sfidues dhe shëndeti i tij mban, edhe më gjatë.

Por fillimi i mandatit të tij të tretë të paprecedentë vjen ndërsa ekonomia e dytë më e madhe në botë përballet me sfida të mëdha, nga ngadalësimi i rritjes dhe sektori i trazuar i pasurive të paluajtshme deri te një normë në rënie e lindjeve. Marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu në një nivel të ulët që nuk është parë në dekada, me fuqitë që luftojnë mbi gjithçka, nga të drejtat e njeriut tek tregtia dhe teknologjia.

Xi është i kapur mes përpjekjes për të mbështetur partnerin strategjik të Kinës, Rusinë në pushtimin e saj në Ukrainë dhe përpjekjes për të rindërtuar lidhjet me Evropën për të ndihmuar në kthimin e ekonomisë së vendit në rrugën e duhur.

Deri më tani, mbështetja e Kinës për Rusinë ka qenë politike, por zyrtarët amerikanë kanë thënë se besojnë se Kina po shqyrton dërgimin e armëve në Rusi. Shumë analistë mendojnë se kjo nuk ka gjasa për shkak të sanksioneve ekonomike që do të përballet Kina.

Në një fjalim para delegatëve në Konferencën Konsultative Politike të Popullit Kinez, e cila zhvillohet së bashku me Kongresin këtë javë, Xi kritikoi “frenimin, rrethimin dhe shtypjen e Kinës nga Uashingtoni”. 

Kina, tha ai, duhet “të ketë guximin për të luftuar pasi vendi përballet me ndryshime të thella dhe komplekse si në peizazhin e brendshëm ashtu edhe në atë ndërkombëtar”. 

Xi e ka bërë të qartë se ai e konsideron ribashkimin me Tajvanin një prioritet për trashëgiminë e tij dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës. Muajin e kaluar William Burns, kreu i CIA-s, tha se ai e dinte “si çështje inteligjence” se Xi kishte urdhëruar ushtrinë të ishte gati për të pushtuar Tajvanin deri në vitin 2027.

Por lufta e Rusisë në Ukrainë tregon vështirësitë e përpjekjes për të marrë kontrollin ushtarak të një fqinji armiqësor. Dhe Kina përballet me më shumë sfida në Tajvan sesa Rusia në Ukrainë: 100 milje oqean dhe angazhimi i Presidentit Joe Biden për t’iu përgjigjur ushtarakisht nëse Kina tenton një pushtim.

Xi do të mbajë një fjalim të hënën përpara mbylljes së sesionit vjetor parlamentar, pasi Kina përballet me sfida të shumta duke përfshirë një ekonomi të rënduar nga tre vjet frenim të Covid-it dhe përkeqësimin e marrëdhënieve me perëndimin, shkruan The Guardian. 

Profil i shkurtër i Xi Jinping 

Xi Jinping është Sekretari aktual i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Kinës dhe Presidenti i Republikës Popullore të Kinës. Ai lindi më 15 qershor 1953, në Pekin të Kinës dhe rrjedh nga një familje politike. Babai i tij, Xi Zhongxun, ishte një hero revolucionar dhe një zyrtar i lartë i Partisë Komuniste.

Xi Jinping ka shërbyer në role të ndryshme drejtuese në qeverinë kineze që nga vitet 1980. Ai u bë Guvernator i Provincës Fujian në 1999 dhe më pas shërbeu si Guvernator i Provincës Zhejiang nga viti 2002 deri në 2007. Në vitin 2007, ai u promovua në postin e Sekretarit të Partisë të Shangait, një nga qytetet më të rëndësishme në Kinë.

Ngritja e Xi Jinping në krye të qeverisë kineze filloi në vitin 2012 kur ai u zgjodh si Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Kinës. Ai pasoi Hu Jintao, i cili kishte qenë në pushtet për dhjetë vjet. Në vitin 2013, ai u bë President i Republikës Popullore të Kinës, duke pasuar sërish Hu Jintao.

Si lider i Kinës, Xi Jinping është i njohur për fushatën e tij kundër korrupsionit brenda Partisë Komuniste, theksin e tij në “Ëndrrën e Kinës” të përtëritjes kombëtare dhe iniciativat e tij të politikës së jashtme si Iniciativa “Rrip dhe Rrugë”. Ai është kritikuar gjithashtu për shtypjen e tij ndaj disidencës dhe abuzimeve të të drejtave të njeriut, duke përfshirë trajtimin e myslimanëve ujgurë në Xinjiang.

Në përgjithësi, Xi Jinping shihet si një udhëheqës i fuqishëm dhe me ndikim, i cili ka konsoliduar pushtetin e tij brenda qeverisë kineze dhe është i vendosur për të pohuar pozicionin e Kinës në skenën botërore.

©LAPSI.AL 


5 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *