• |
ide | kryesore

OSCARS 2023/ “Gjithçka, kudo, menjëherë” triumfon me 7 çmime

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Michelle Yeoh është gruaja e parë aziatike që fitoi aktoren më të mirë, pasi “Gjithçka kudo përnjëherë” dominoi në Oscar.


Aventura verbuese e multiversit fitoi shtatë çmime duke përfshirë filmin më të mirë, regjisorin dhe skenarin origjinal.


Duke pranuar statujën e saj, Yeoh tha: “Për të gjithë djemtë dhe vajzat e vogla që duken si unë duke parë sonte, kjo është një dritë shprese dhe mundësish. Dhe zonja, mos lejoni askënd që t’ju thotë se e keni kaluar një herë në kulmin tuaj.”

Kolegët e saj, Ke Huy Quan dhe Jamie Lee Curtis triumfuan në kategorinë e aktorëve dytësorë dhe aktoreve femra. Në historinë e Oscars, asnjë film tjetër nuk ka fituar ndonjëherë filmin më të mirë, regjinë më të mirë dhe tre çmime për aktrim.

Në “Gjithçka kudo përnjëherë”, Yeoh luan personazhin e një pronare lavanderie kinezo-amerikane, e cila është zhytur në një kontroll tatimor, të mbërthyer në një martesë të shkatërruar dhe duke luftuar për t’u lidhur me vajzën e saj Joy.

Por kur ajo zbulon versione të ndryshme të vetes në multivers, ajo duhet të përdorë aftësitë e tyre në mënyrë që të shpëtojë botën.

“Kjo është provë se ëndrrat bëhen realitet,” tha Yeoh në fjalimin e saj. “Duhet t’ua dedikoj këtë të gjitha nënave në botë, sepse ato janë superheronj dhe pa to, asnjë prej nesh nuk do të ishte këtu sonte”.

60-vjeçarja pati një rritje të vrullit në garën e Oscars të këtij viti, duke kaluar në fund Cate Blanchett.

Yeoh është vetëm gruaja e dytë me ngjyrë që fiton aktoren më të mirë kryesore, pas Halle Berry më shumë se dy dekada më parë.

Rikthimi i Brendan Fraser me “Balena”

Brendan Fraser pranon Oscarin për aktorin më të mirë për “The ëhale” gjatë shfaqjes së Oscars në 95th Academy Aëards në Hollyëood, Los Angeles, California

Fraser falënderoi regjisorin Darren Aronofsky që i dha atij “një litar shpëtimi krijues”

Diku tjetër, Brendan Fraser e mbylli rikthimin e tij të jashtëzakonshëm pas vitesh larg vëmendjes së Hollivudit, duke fituar aktorin më të mirë për interpretimin e tij në The ëhale.

Duke falënderuar regjisorin e filmit, 54-vjeçari tha: “I jam mirënjohës Darren Aronofsky që më hodhi një litar shpëtimi krijues”.

“Dëshiroj të them vetëm faleminderit për këtë mirënjohje” tha ai.

Duke iu drejtuar kolegëve të tij të nominuar, ai tha: “Ju keni vendosur zemrat tuaja sa një balenë që ne të shohim në shpirtrat tuaj, siç askush tjetër nuk mund ta bënte, dhe është nderi im që emërohem përkrah jush në këtë kategori.”

Fraser ishte një yll i madh filmi në fillim të mijëvjeçarit, duke luajtur në filma si George of the Jungle dhe The Mummy.

Por ai kaloi vite jashtë vëmendjes ndërsa luftoi për të rimarrë suksesin e tij të mëparshëm, kryesisht duke marrë role më të vogla.

Kjo ndryshoi kur ai aktroi në filmin “The ëhale” si një profesor mbipeshë duke u përpjekur të riparonte marrëdhënien e tij me vajzën e tij të larguar.

Fraser transformoi pamjen e tij për filmin, i cili gjithashtu fitoi grimin dhe stilin e flokëve më të mirë.

Fjalimi emocional i Ke Huy Quan

Michelle Yeoh, aktorja më e mirë OSCARS

Ashtu si Fraser, fituesi i aktorit më të mirë në rol dytësor Quan ka shijuar një rikthim këtë sezon të çmimeve. Aktori u katapultua sërish në qendër të vëmendjes falë rolit të tij në “Gjithçka Kudo Përnjëherë”.

“Ëndrrat janë diçka në të cilën duhet të besoni – pothuajse hoqa dorë nga e imja” u shpreh ai para audiencës.

51-vjeçari mori një pushim të gjatë nga aktrimi pasi u bë i famshëm si një yll fëmijësh në filma si The Goonies dhe Indiana Jones dhe Temple of Doom.

Në një fjalim emocionues, aktori vietnamezo-amerikan tha: “Thonë se histori të tilla ndodhin vetëm në filma – nuk mund ta besoj se po më ndodh mua. Kjo është ëndrra amerikane”.

“Udhëtimi im filloi me një varkë, kalova një vit në një kamp refugjatësh dhe disi përfundova këtu, në skenën më të madhe të Hollivudit… Faleminderit shumë që më mirëpritët.”

Fitorja e Jamie Lee Curtis në aktorin më të mirë në rol dytësor shënon Oscar-in e saj të parë në një karrierë 45-vjeçare të aktrimit.

Jamie Lee Curtis, fituese e aktores dytesore, Oscar i parë në 45 vite karrierë

Curtis fitoi Oscarin e parë të karrierës së saj 45-vjeçare të aktrimit duke shënuar aktoren më të mirë dytësore – një nga kategoritë më të ngushta.

“Unë e di që duket sikur po qëndroj këtu vetëm, por nuk jam, unë jam qindra njerëz,” tha Curtis në fjalimin e saj të pranimit. “I gjithë grupi i artistëve që bënë këtë film – ne sapo fituam një Oscar.”

“Gjithçka kudo përnjëherë” fitoi gjithashtu për montazhin më të mirë, skenarin më të mirë origjinal dhe regjinë më të mirë për Daniel Këan dhe Daniel Scheinert – të njohur së bashku si Daniels.

Duke pranuar foton më të mirë, Këan tha: “Kam kuptuar duke u rritur se një nga gjërat që mund të bëjmë për njëri-tjetrin është të strehojmë njëri-tjetrin nga kaosi i kësaj bote të çmendur ku jetojmë. Faleminderit tregimtarëve që e bënë këtë për mua.

Fitues të tjerë

 

All Quiet on the Western Front, epika e Netflix-it në gjuhën gjermane të Luftës së Parë Botërore, e përfundoi natën në vendin e dytë me katër çmime – filmi më i mirë ndërkombëtar, rezultati origjinal, dizajni i prodhimit dhe kinematografia.

Suksesi i tij në Oscar pason një varg fitoresh teknike në Baftas, por filmi nuk arriti të përsëriste fitoren e tij britanike në kategorinë më të lartë.

Filmi “Pinocchio” i Guillermo del Toro u shpall filmi më i mirë i animuar. Regjisori meksikan tha: “Animacioni është kinema, animacioni nuk është një zhanër dhe animacioni është gati për t’u çuar në hapin tjetër”.

Ruth E Carter e Wakanda Forever përsëriti fitoren më të mirë të dizajnit të kostumeve që shënoi me Black Panther origjinal. Ajo ia kushtoi çmimin nënës së saj, e cila vdiq në moshën 101-vjeçare javën e kaluar.

Ruth E Carter, ia dedikoi OSCAR e saj nenes qe i nderroi jete, kostumi me i mire ne filmin Wakanda Forever

Pati një fitore britanike për The Boy, The Mole, The Fox dhe The Horse. Përshtatja e librit të ilustruar të Charlie Mackesy, i cili u transmetua në BBC One gjatë Krishtlindjeve, fitoi filmin e shkurtër të animuar më të mirë.

Çmimi për filmin më të mirë dokumentar shkoi për Navalny, për liderin e opozitës ruse Alexei Navalny dhe ngjarjet që lidhen me helmimin e tij në vitin 2020.

Në fjalën e tij regjisori Daniel Roher ia kushtoi çmimin Navalny-t, i burgosur prej dy vitesh, duke thënë: “Alexei, bota nuk e ka harruar mesazhin tënd jetik për botën”.

Gruaja e Navalny, Yulia Navalnaya, shtoi: “Alexei, po ëndërroj ditën kur ti do të jesh i lirë dhe vendi ynë do të jetë i lirë, qëndro i fortë dashuria ime”.

Pati një fitore në kategorinë e tingullit më të mirë për Top Gun: Maverick – një nga hitet më të mëdha në arkë të vitit të kaluar – ndërsa Naatu Naatu nga RRR fitoi këngën më të mirë origjinale./BBC përshtati Lapsi.al

Lista e plotë me të gjithë fituesit nga çmimet e 95-të të ‘Academy Awards’

Filmi më i mirë:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Banshees of Inisherin”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“The Fabelmans”
“Tár”
“Top Gun: Maverick”
“Triangle of Sadness”
“Women Talking”

Aktori më i mirë
Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin
Brian Tyree Henry, Causeway
Judd Hirsch, The Fabelmans
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan, ‘Everything, Everywhere, All at Once’– FITUES!

Aktorja më e mirë
Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever
Hong Chau, The Whale
Kerry Condon, The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis, ‘Everything, Everywhere, All at Once’ – FITUESI!
Stephanie Hsu, ‘Everything, Everywhere, All at Once’

Dokumentari
“Gjithçka që Breashes
Gjithë” Bukuria dhe
Zjarri i Gjakderdhur i Dashurisë
Një Shtëpi e bërë nga Splinters
Navalny – FITUES!

Aksion i shkurtër 
An Irish Goodbye – FITUES!
Ivalu
Le Pupille
Night Ride
The Red Valige

Kinematografia
Gjithçka e Qetë në Frontin Perëndimor – FITUES!
Bardo, Kronikë e rreme e një grushti të vërtetash
Elvis
Perandoria e Dritës
Tár
Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Elvis
Balena

Dizajni i kostumeve
Babylon
Black Panther: Wakanda Forever – FITUESI!
Elvis
Gjithçka Kudo Gjithnjë Përnjëherë
Zonja Harris shkon në Paris

Filmi ndërkombëtar
All Quiet on the Western Front – FITUESI!
Argjentinë, 1985
Mbylle
EO
The Quiet Girl

Dokumentari i shkurtër
The Elephant Whisperers – FITUES!
Haulout
Si e matni një vit?
Efekti Martha Mitchell
Stranger në portë

I animuar
Djali, nishani, dhelpra dhe kali – FITUES!
The Flying Sailor
Tregtarët e akullit
Viti im i karave

Dizajni i prodhimit
All quiet on The Western Front – FITUES!
Avatari: Rruga e Ujit
Babilonia
Elvis
The Fabelmans

Rezultati origjinal
All Quiet on the Western Front – FITUES!
Babylon
Banshees of Inisherin
Gjithçka Kudo Gjithnjë Përnjëherë
Fabelmans

Efektet vizuale
Të gjitha të qeta në Frontin Perëndimor
Avatari: Rruga e Ujit – FITUESI!
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Top Gun: Maverick

Skenari origjinal
The Banshees of Inisherin
Everywhere Everywhere All at Once – FITUESI! Trekëndëshi i trishtimit të
Fabelmans
Tár

Skenar i përshtatur
All Quiet on the Western Front
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Living
Top Gun: Maverick
Women Talking – FITUESI!

Tingull
i qetë në Frontin Perëndimor
Avatari: Rruga e Ujit
Batman
Elvis
Top Gun: Maverick – FITUES!

Kënga origjinale
Duartrokitje , Tell It Like a Woman
Hold My Hand , Top Gun: Maverick
Lift Me Up , Black Panther: Wakanda Forever
Naatu Naatu , RRR – FITUES!
Kjo është një jetë , gjithçka kudo në të njëjtën kohë

Redaktimi
i Banshees të Inisherin
Elvis
Gjithçka Kudo Të Gjitha Përnjëherë – FITUESI!
Tár
Top Gun: Maverick

Regjisori
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert , Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë – FITUESI!
Steven Spielberg, The Fabelmans
Todd Field, Tár
Ruben Östlund, Trekëndëshi i trishtimit

Aktori kryesor
Austin Butler, Elvis
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser, The Whale _ FITUES!
Paul Mescal, Aftersun
Bill Nighy, Living

Aktorja kryesore
Cate Blanchett, Tár
Ana de Armas, Bjondja
Andrea Riseborough , Leslie
Michelle Williams, The Fabelmans
Michelle Yeoh, Gjithçka Kudo Gjithnjë Përnjëherë – FITUESI!

Fotografia më e mirë
Të gjitha të qetë në Frontin Perëndimor
Avatari: Rruga e Ujit
Banshees e Inisherin
Elvis
“Everything, Everywhere, All at Once” – FITUES!
The Fabelmans
Tár
Top Gun: Maverick
Triangle of Sadness
Women Talk5 Comments

  1. fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe

    1. Ti qe ke marre mundimin te shkruash tere kete “Fuck” ke nje problem mendor qe quhet Crregullim Obsesiv Kompulsiv (ose OCD ne anglisht). Duhet te mjekohesh miku im, te duhet nje psikiater i mire. Te sygjeroj ta ndjekesh kete ceshtje me urgjence se tani celin lulet dhe me shume gjase ka shume mundesi te celesh edhe ti. Te uroj sherim te mbare!

  2. O perkthyesit e google: Kur shfaqet ky filmi i animuar “Viti im i karave”? Besoj ne orar te vone, ne ndonje Channel X. Lexojeni njehere kur e hidhni ne rrjet se late nam.

  3. “Të dy po i shërbejnë Ramës. Duke e dobësuar PD. Mund ta bëjnë dhe për shkak të papërgjegjshmërisë. PD po ndëshkohet “për krimin”, po flas për krim simbolik, sepse po përdoret për interesa të ngushta dhe nuk ka të bëjë me interesin e demokratëve, që po i nëpërkëmbin dhe po i marrin zvarrë”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *