• |
ide | kryesore

Osmani për takimin Kurti-Vuçiç në Ohër: Pres që ndërkombëtarët t’i bëjnë presion Serbisë

-Instant, Lajme, Të fundit
Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë të martën se nuk ka shumë shpresa te qasja e Serbisë në takimin e radhës me Kosovën në Ohër, por pret nga komuniteti ndërkombëtar t’i bëjë presion Serbisë.


Nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksaandar Vuçiç do të zhvillojnë takimin e radhës më 18 mars, në kuadër të dialogut, shkruan REL.


“Të bindet edhe Serbia që takimi që do të mbahet në Ohër është një momentum jashtëzakonisht i rëndësishëm në procesin e dialogut. Përmes kësaj marrëveshjeje, bashkë me një plan zbatimi, të zgjidhen shumë çështje, që më pas hapin dyert drejt njohjes reciproke”, ka thënë Osmani para mediave në Prishtinë.

Në këtë takim palët pritet të diskutojnë për planin e zbatimit të propozimit të Bashkimit Evropian për normalizim të marrëdhënieve.

Në takimin e fundit më 27 shkurt në Bruksel, ata kanë thënë se pajtohen me përmbajtjen e dokumentit, që quhet edhe “Marrëveshja për normalizim të marrëdhënieve”.3 Comments

  1. I paemer

   A se ju shume sovranitet keni , Afrike
   Dhe e dyta , Presidentja e jone nuk zgjedh si kurvat e Skenderbeut , qe qkerdhehen me Kryeministrin .
   Presidentja ka ardhe me vote ne pushtet , e jo kurvat e Shqiperise , qe shesin biren

 1. Bravo Presidentja e jone , tregoju ketyre te Albanistanit se si behet shteti .

  E jo si rrospijat e Skenderbeut duke i hapur shalet ne karrige

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *