• |
ide | kryesore

Bilanci i guerriljes në Napoli: tetë të arrestuar, gjashtë policë të plagosur

-Instant, Sport
Napoli

Tetë tifozë janë arrestuar gjatë natës për përplasjet me policinë në Napoli. Incidentet ndodhën dje para dhe pas ndeshjes së Ligës së Kampionëve mes Napolit dhe Eintracht. Sipas asaj që mësohet, kjo është vala e parë dhe numri mund të rritet në orët në vijim. Disa prej këtyre arrestimeve, mes tyre edhe një në flagrancë, u kryen për përleshjet e ndodhura mbrëmjen e djeshme, pranë hotelit ku qëndronin ultrasit gjermanë. Të tjerët, u vunë në shënjestër për përleshjet që ndodhën pasdite në Piazza del Gesù.


RRETH 250 GJERMANË NË SALERNO

Rreth 350 gjermanë u dërguan në zonën lindore të Salernos, pranë stadiumit Arechi, në zyrat e Karabinierëve dhe Guardia di Finanza për të vazhduar me identifikimin e tyre. Tifozët e Eintracht mbërritën, pasi u larguan nga hoteli Continental në Napoli, me një helikopter policie. Mjeti ka mbikqyrur nga lart itinerarin e tyre, duke shoqëruar forcat e rendit. Qëndrueshmëria në zonën në via Allende u modifikua gjatë kalimit të autobusëve. Edhe në këto momente ka kufizime në lëvizje për shkak të prezencës ende të gjermanëve në vendngjarje.Lexo më tej: Video/ Karrige kokës e flakë makinës së policisë: me ultrasit gjermanë edhe ata të Atalantës, Napoli si zonë lufte

SHKON NË TETË NUMRI I TË ARRESTUARVE

Ka shkuar në 8 numri i të arrestuarve pas përplasjeve të djeshme mes tifozëve të Eintracht e policies. Në mbrëmje, konflikti u zgjerua edhe me disa tifozë të Napolit. Pesë janë italianë dhe 3 janë gjermanë. Lajmin e ka dhënë komisari i Napolit Alessandro Giuliano gjatë konferencës për shtyp në prefekturë.

PLAGOSEN GJASHTË NJERËZ NGA FORCAT E RENDIT

Gjashtë efektivë të policisë kanë mbetur të plagosur apo të dëmtuar në incidentet e djeshme në Napoli mes tifozëve të Eintracht Frankfurt dhe Napolit. Kështu deklaroi Komisari i Napolit Alessandro Giuliano në konferencën për shtyp në Prefekturën e Napolit. Pesë për momentin, sipas asaj që shtoi ai, janë napolitanët e arrestuar.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *