• |
ide | kryesore

Solidariteti me punëtorët/ Rama nis fushatën për 14 Majin

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
Rama

Pak vite më parë, Edi Rama mburrej me nënshtrimin e punëtorëve shqiptarë. Deklarata mes disa biznesmenëve italianë, të cilët kryeministri i joshte publikisht që të përfitonin nga mungesa e sindikatave për të shfrytëzuar krahun e lirë të punës në Shqipëri ishte flagrante.


Kur Rama e bëri këtë deklaratë ishte viti 2015. Ai sapo pati marrë pushtetin, ndërsa ikja e dytë më e madhe e shqiptarëve që pas viteve 90, sapo kishte nisur.


Janë qindra mijëra familje që kanë braktisur vendin vitet e fundit përmes azilit, rrugëve të paligjshme të emigrimit apo përmes programeve të punës jashtë. Opozita thotë që janë mbi 900 mijë të larguar që nga viti 2013. Mazhoranca e shmang këtë temë. Në një intervistë në vitin 2019, deputeti i PS, Erjon Braçe tha se: “Nga 2013 unë besoj që mund të jenë gjysmë milioni njerëz që mund të jenë larguar….”.

Nuk ka ende një shifër të saktë të të larguarve, por tashmë disa fshatra janë braktisur totalisht, në disa qytete banorët janë rralluar ndjeshëm, disa shkolla janë mbyllur, ndërsa është që është gjithnjë e më e vështirë të gjesh punëtorë, hidraulikë, elektriçistë, mjekë etj.

Gjatë fushatës për zgjedhjet e 25 Prillit të vitit 2021, Rama pati një qasje cinike ndaj këtij fenomeni. Pronarit të fabrikës në Shkodër, që ankohej se nuk gjente punëtorë, kryeministri i dha një përgjigje që tregonte mungesë reflektimi.

“Kanë filluar të marrin edhe të tjerët, punëtorë të huaj nga Bangladeshi, nga Pakistani, India. I ke pronto, nuk dinë as shqip të merren me thashetheme. Kur të fillojnë të mësojnë shqip fillo dhe ndërroji se fillojnë thashethemet. U hyn krimbi, jo politika, jo demokracia, jo liria. Janë punë, punë dhe nuk ka llafe” tha ai.

Siç e kishte parashikuar vetë, “iu hodhën në fyt” për këtë deklaratë, por pavarësisht kësaj, ai i fitoi një mandat të tretë, ndërsa ikja e shqiptarëve jashtë vendit nuk u ndal.

Në prag të zgjedhjeve lokale, Rama duket se ka ndryshuar retorikë. Nuk flet më me përçmim për punëtorët shqiptarë, por duket se i justifikon për largimin nga vendi.

E bëri këtë në një takim me biznesmenë, të cilëve u prezantoi vendimin e qeverisë për të rritur pagën minimale në 40 mijë lekë të reja.

Me 5 mijë lekët shtesë në dorë, kryeministri u soll me biznesmenët si të ishte sindikalist. U kërkoi t’i vlerësojnë punëtorët, duke përdorur anekdotën e atij që kishte mësuar gomarin të mos hante më.

“Vetë sipërmarrja po e shikon gropën që i ka hapur vetes duke bërë atë që bëri ai që tha në fund: Sapo e mësova gomarin, pa ngrënë më ngordhi. Ujku ka filluar që t’ju hajë, është thjesht në procesin që po e sheh si t’ju sistemojë në pjatë. Po e latë veten tek pjata, ka mbaruar kjo lojë” u tha sot Rama biznesmenëve.

Pas kësaj u tha se punëtorët po largohen nga vendi, ndaj po vjen dita që ata të jenë më të rëndësishëm se të mirat materiale.

“Punonjësi është gjëja më e rëndësishme. Është më i rëndësishëm se vetura e re, jahti, vila tjetër në det. Nuk ekziston në sektorin e ndërtimit pagë minimale 40 mijë lekë të reja, janë gënjeshtra. Nuk do ta kenë të ardhmen të sigurtë sepse do të mbeten pa punëtorë” u shpreh ai.

Retorika e Ramës ka ndryshuar katërcipërisht. Rama nuk mburret më për mungesën e sindikatave, as nuk i këshillon biznesmenët të marrin bangladeshas, indianë e pakistanezë, por po u kërkon të rrisin rrogat. Por a është i sinqertë kreu i qeverisë në ato që thotë?

Kuptohet se shqiptarët nuk ikin për 5 mijë lekët që u shtoi qeveria në pagën minimale. Nuk ikin vetëm për mungesën e parave, por edhe për shkak të korrupsionit, për problemet në sistemin shëndetësor, për nivelin e ulët të mësimdhënies, për çmimet e larta, taksat e rënduara, diferencimin e ligjit apo për shkak të mungesës së sigurisë.

Por reflektim për këto dhe të tjera nuk ka. Ndaj solidariteti i Ramës me punëtorët ngjan më shumë me aktrimet boshe në prag të fushatës, që sapo ka filluar për zgjedhjet e 14 Maji./Lapsi.al


38 Comments

 1. Cirku vazhdon.
  Tall trapin me nji tufe te tredhurish qe e quajne veten biznesmen
  400 mije po pse jo 500 mije 600 700 800 900 edhe ata aq e bejne pastaj shkon financieri te atm terheq leket me karte dhe ja jep 150 mij lekshin ne dore

  1. O bajge, o derr, ato 5 mije leke nuk i shton W.C.qeveria, ato do te paguhen nga privati dhe i punesuari, me to do te mbushni me shume thesin e hajnise, qe ti more vampir, do te vjedhesh nga taksat dhe sigurimet qe rriten me “rritjen” e pages. Ky bastard, ky kriminel, mendon 24/7 vetem per menxyra, per krime, per poshtersi, por, fundi po i afrohet, a sot, a neser, KAQ!

 2. Vetem Enveri mendonte per punetoret dhe jeten e tyre ne Shqiperi.Nga viti 1992 deri sot ,te gjithe politikanet dhe krejt shtresa e zengjineve qe polli shkerdhatokracia nuk e kane rruajtur fare per punetoret qe jane shfrytezuar si skllever.

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   O rrotë kari enverist muti, me pagën e një dite pune një punëtor i pakualifikuar në kohë të enverit mund të blinte i palë çorape, ose 1 kile vaj, ose 3 kile miell ose 2 kile oriz, ndërsa shumica e koperativave e kishin pagën ditore për të blerë 2 bukë, ose 1 kile oriz ose gjys kile vaji etj etj, debil puntori ishte bujkrob në kohën e ever halesë, vetëm debilat e kujtojnë me nostalgji.

   1. O vdeksh, puntori i kualifikuar në kohën e Enverit merte më shumë se Enveri.
    E di ti se minatori në atë kohë merte 20 mijë lekë në muaj.
    Shumë të tjerë, specialistë të naftës dhe sizmikes mernin po kaq.

     1. Dhe shtëpia falas, pa lekë.
      Sot vetëm po u more me drogë blen shtëpi.

     2. Shtepia ishte me qera dhe asgje nuk ishte e familjes. Token dhe sarajet i mori qelbesira dhe i beri vila e saraje per vete e per zagaret e tij..te zente syte vuajtja e shqipetareve..

    1. Tani do me thuash se kush merrte 20 mije lek?? Rroga e punetorit ishte 5 mije lek. Ne kooperative ishte 30 leke dita e punes (vetem buka kushtonte 30 leke, u rriten femijet me buke misri te thare. Turp te keni qelbesira..Juve nostalgjikeve ju zente menxyra! Nje frigorifer 45 mije lek dhe me autorizim…Transporti per ibret. Treni per te mberrit ne pogradec 7 ore..kur nuk ngelte ne rruge..Spitalet di lager nazist..

   2. O t qift gamori vuqidolit robt ty or qenef 07.42.Ne kohen e enverit ishte puna e sigurt,strehimi falas ,shendetesia falas,arsimi falas,krimi dhe korrupsionin zero ,nuk kishte shfrytezim skllavopronar nga pseudokapitalistet. Nga 1992 Shqiperia e mjere ne bote,njihet vetem per prodhim prostitutash,droge e korrupsioni.

    1. Haxhi Kroi, sekretari i përjetshëm i diktatorit Enver Hoxha, ka lënë pas një ditar voluminoz ku janë shënuar pothuaj të gjitha ngjarjet më kulmore apo të rëndësishme të asaj kohe.

     Njohur si “alter ego” i dytë i Enver Hoxhës, ditari i Haxhi Kroit nuk sjell ndonjë vlerë të veçantë, pasi është i kuruar që të fshehë të gjitha fatkeqësitë që sistemi komunist në përgjithësi dhe Enver Hoxha në veçanti i sollën shqiptarëve dhe Shqipërisë.

     Por gjithsesi ditari përmban të dhëna interesante të asaj kohë. Kështu për shembull, në shënimin e kursyer të datës 17 janar 1972, Haxhi Kroi ka shkruar se “i ka dërguar shoqes Nexhmije rrogën e dyjavorit të parë të janarit. Për shokun Enver 1150 lekë dhe për të 750 lekë, gjithsej 1900 lekë”.

     Shënimi interesant shërben për të kuptuar se sa paguhej në këtë periudhë numri një në hierarkinë e shtetit komunist. Sipas një llogarie të thjeshtë, ai paguhej 1150 plus 1150 baras 2300 lekë në muaj, ndërsa e shoqja, Nexhmija, 1500 lekë në muaj.

     Duhet kujtuar se në këtë kohë rrogat për popullin e thjeshtë shkonin nga 300 deri në 450 lekë në muaj për një punëtor të thjeshtë, nga 100 deri në 400 lekë në muaj për një kooperativist (në varësi të normës ditore dhe zonës bujqësore, pasi në veri të vendit kishte kooperativa ku merrej edhe 3 lekë për ditë pune, ose më pak se çmimi i një buke gruri që kushtonte 4 lekë), 500 deri në 800 lekë në muaj për një arsimtar, 800 deri në 1000 për një inxhinier të kualifikuar etj.

     Po çfarë mund të blije me rrogën mujore të Enver Hoxhës?

     Me dy muaj rrogë të Enver Hoxhës mund të blije një televizor, që ishte nga elektroshtëpiakët më të kushtueshëm (4000—5700 lekë). Me rrogën vjetore të Enver Hoxhës mund të blije edhe një shtëpi modeste (çmimet e shtëpive varionin nga 20000 deri në 60000).

     Në vitet e fundit të regjimit në Gjirokastër dhe në Tiranë u hapën dy dyqane ku mund të blije mallra cilësore të prodhimit të huaj, por vetëm me dollarë. Televizorët e parë me ngjyra kushtonin 100 dollarë për copë. Në këtë kohë Banka e Shtetit e mblidhte dollarin me 7.5 lekë nga qytetarët e thjeshtë.

     Të persekutuarit e regjimit komunist, që nuk guxonin ti afroheshin bankës, i këmbenin dollarët në treg të zi, në kursin 1 dollar me 5 lekë./ abc

     1. Pune e sigurt ,buke uje perime bulmet bio dhe te kontrolluara pa asnje lloj helmi pesticid .Asnje mjek,mesues,profesor ,gjyqtar ,zyrtar I ulet apo I larte nuk guxonte te rripte shqiptaret e thjeshte me rryshfete dhe korrupsion .Arsim cilesor ,pune ne fabrika kombinate ,cikel I mbyllur prodhimi ,asnje vrasje ,grabitje etj etj.

     2. Puna e sigurte ishte hamall ne kombinat buke me 4 mije lek..pisa

    2. Ne kohen e enverit ishe ne komunizem o fisqir PIK MAROI MUHABETI
     coja motren tende rames tani, dhe mos harro thuaji faleminderit o moterqir

 3. O bajge, o derr, ato 5 mije leke nuk i shton W.C.qeveria, ato do te paguhen nga privati dhe i punesuari, me to do te mbushni me shume thesin e hajnise, qe ti more vampir, do te vjedhesh nga taksat dhe sigurimet qe rriten me “rritjen” e pages. Ky bastard, ky kriminel, mendon 24/7 vetem per menxyra, per krime, per poshtersi, por, fundi po i afrohet, a sot, a neser, KAQ!

 4. Tipari me dallues i tij eshte URREJTJA PER SHQIPTARET. Ky ka punuar me nje strategji te perpunuar

  sipas modelit te Cubrillovicit per zbrazjen e Shqiperise nga shqiptaret dhe sidomos ata qe nuk i votojne

  vjedhjet e tij.

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    o debil janë faktet: nga 1012 deri në 1955, serbët detyruan 500 mijë shqiptarë të largohen nga Kosova, ndërsa edvin haleja e ariti në 4 vjet atë që bënë serbët në 30 vjet.

    1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

     o debil janë faktet: nga 1912 deri në 1955, serbët detyruan 500 mijë shqiptarë të largohen nga Kosova, ndërsa edvin haleja e ariti në 4 vjet atë që bënë serbët në 30 vjet.

   2. Jo gomari i shahinit për ta shkërdhyer familjen ty dhe në fund edhe ty në sumë mor der aktivisti i orës 07:02

   3. Jo jam Ramdroga . Plehra pasardhës të llumkrimit , të zhytur në mizerje e zhul. 45 vjet ju dhjeu Enver haleja dhe sot pjella e ndyrë ju mbyti në drogë duke ju dystuar trurin .

 5. Si gjithmonë, ky psikopat sadist për të gjitha maskarallëqet që ju ka bërë vetë shqiptarëve, i bën të tjerët fajtorë.
  Tani deklaron se qenkan “biznesmenët” ata që paskan bërë eksperimentin kriminal që “ta mësojnë gomarin të rijë pa ngënë deri sa të ngordhë” e jo ai që ka marë në dorë gjithshka që ka të bëjë me jetën e shqiptarëve.
  Pasi i dolën pjesa më e madhe e kryetarëve të bashkive, antarët e qeverisë që vetë i ka përzgjedhur si persona të korruptuar e me të kaluar kriminale, deri tani pralliste paturpësisht se përgjegjësia është personale e tyre e jo kolektive, tani akuzon biznesmenët e lidhur me te, se e paskan ngordhur “gomarin popull” duke e lënë pa ngrënë e tani pas 10 viteve në pushtet absolut, në prag të zgjedhjeve, do tjua shpëtojë jetën “gomerëve” që e kanë votuar duke ju a shtuar rrogën me 5 mijë lekë.

  1. Dikur liberal tej të majtës e të djathtës tani po bën socialistin. Të mbrojë punëtorët!!Por nga mënyra e bën si komunist.Pai vodhi e shkatërroi shqiptarët duke i varfëruar me politikën e tij tani trysnon dhe biznesin.Ti kthejë shtetërore!!

 6. Rama e di me mire se kushdo qe shumica jane kredimen e jo biznesmene, sikurse e di qe lejet e punes e qendrimi per indiane, bangladeshas, siriane, turq, filipinas, etj, nuk jane tjeter vecse loje mafiozesh per te vazhduar trafikun e qenieve njerezore.

  Askush nuk emigron nga lufta e varferia per te jetuar ne mjerim ne vendin me te varfer te Europes, çka e kuptojne sapo vijne ne Shqiperi.

  Dhe ky réalitet eshte i qarte per Europen qe shton presionin ndaj emigracionit nga Shqiperia, e cila eshte tranzit per emigrante nga vende te tjera, sikurse edhe Serbia.

  Ne keto kushte, perfshire zgjedhjet vendore, KM del ne krah te punetoreve dhe te papuneve te shumte ne vend.

  Por “nga e thena-ne te bere, eshte ne mes nje lume i tere, thote populli”.

 7. Nuk ka mundësi që politikanët që e kanë drejtuar këtë vend në gjithë këto vite të dalin dhe të thonë që tani do ta bëjmë këtë vend, nuk është e drejtë.

  Berisha pretendon të drejtën supreme, nëse ti nuk e pranon atë që thonë ata, ti je armik. Kjo është një gjuhë e vjetër, janë lëvizje autoritare, dhe lëvizje të tilla nuk mund të jenë fituese.

 8. sa langaraq duhet te jesh ne jet qe per te fituar buken e gojes paguesh per te bere komente qe mbeshtesin nje te semur psiqik qe ka trasheguar pushtet nga komunistet dhe simpatizantet e komunizmit ? sot shumica te majte dhe nje pjese te djathte sa per sy e faqe…jeni popull fisqir e meritoni ramen dhe opoziten qe po zbulon adoleshencen

 9. Kompania Stream Oil and Gas, regjistruar në ishujt Kaiman, e ish-bashkëjetuesit të Albana Vokshit dhe pranë familjes Berisha mori prej këtij të fundit në vitin 2007 vendburimet e naftës Gorisht-Kocul, Cakran-Mollaj, Ballsh-Hekal dhe Delvinë. Falë favorizimit të qeverisë Berisha, nga 2007 deri në 2013 ata krijuan 27 milion USD borxhe ndaj shtetit. Me ndryshimin e qeverisë, në fund të vitit 2014, tanimë siç duket qartë edhe nën ndërhyrjen prej sekseri të Mark Crawford, kjo kompani ju shit biznesmenit amerikan Mitchell Malone i cili zotëron kompaninë TransAtlantic Petroleum. Shumë shpejt, biznesmeni do të merrte vesh se ishte mashtruar nga shitësit shqiptarë dhe ndërmjetësi Crawford pasi përveç 27 milion USD ndaj shtetit kishin fshehur 40 milion USD,cecen shko mbaj shishen e shurres salihut se kete di te besh ne jete maloku cecen i ores 11:59

 10. Kur e talli Enver Hoxha dhe e shkerdjeu kete vend per 50 vjet, pse jo dhe Rama, Meta Saliu etj. Ky popull e ka ne gen dhe tradite poshterimin dhe nenshtrimin prandaj mos u cuditni fare pasi e meritoni

 11. Berisha jo vetëm nuk përfaqëson ligjërisht asnjë forcë politike, por as nuk mund të flasë në emër të askujt, formalisht as në emër të koalicionit ku merr pjesë de fakto, si një qytetar i cfarëdoshëm pasi dështoi përpjekja mashtruese që të regjistrohej në KQZ si përfaqësues i PD-së. Një aderim që nuk ka asnjë vlerë ligjore, pasi koalicionet bëhen mes forcave politike të regjistruara, jo mes privatësh.

 12. 1 Prilli i rradhes i nje Renacaku Rama qe ne 10 vite ne pushtet kurre nuk artikuloi dot shprehjen “Reritje rrogash per Buxhetoret” , por neper 1 Prille ka brrockullitur vetem “per Mjeket dhe Arsimtaret” thua se vetem ato jane rrogetare ne kete palo-shtet.
  Ka 10 vjet qe Buxhetoreve te Shqiperise i ka mohuar ate Shperblimin e fund-vitit a Rroga 13 sic quhej (te fundit e kane marre ne dhjetor 2012)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.