• |
ide | kryesore

Video/ Dortmund jep spektakël me 6-1 ndaj Koln: shembet Leipzig e goditje e Wolfsburg në Bundesliga

-Instant, Sport, Video
Dortmund

Në javën e 25 të Bundesligës, Borussia Dortmund triumfoi, duke mposhtur Këlnin 6-1. Dygolëshat e Reus dhe Haller dhe golat e Guerreiro dhe Malen vlejnë vendin e parë në renditje. Humbje e zhurmshme, ndërkohë, për Leipzig, i dorëzuar 1-0 ndaj Bochum. Wolfsburgu iu afrua zonës evropiane duke fituar 1-0 në Stuttgart. Triumf i Hoffenheim (3-1) në ndeshjen mbijetesë kundër Hertha Berlin. Augsburg-Schalke përfundon 1-1.Goleadë për Borussia Dortmund, që mposhti Këlnin 6-1 dhe kaloi në krye në Bundesligë në pritje të Bayern Mynih. Ekuilibri zgjati vetëm 15′. Veprim i shkëlqyer i Malen, që kaloi një mbrojtës dhe shërbeu për Guerreiro topin e golit të avantazhit. Goli i 5 sezonal për anësorin portugez. Tronditje për miqtë, që pësuan dyfishimin pas dy minutash. Haller mori pasimin e Reus mes linjave dhe mposhti portierin kundërshtar nën traversë. Trisi i Borussia Dortmund mbërriti në minutën e 32′. Schwabe ndali Danyell Malen, por jo Reus që shënoi golin e shtatë sezonal. Në minutën e 36′ u shërbye pokeri, me finalizimin e Malen që siluroi portierin e Këlnit.

Lexo më tej: “Djali mrekulli” i Dortmund është 4 vjet më i madh: zbulohet një çertifikatë e moshës së Moukoko

Miqtë u zgjuan dhe reaguan gjashtë minuta më vonë. Selke u fut mirë në zonë dhe ishte i shpejtë për të shtyrë topin në rrjetë. Në pjesën e dytë, megjithatë, Dortmund kontrolloi ritmin dhe në minutën e 69′ shënoi të pestin me Sebastian Haller. Sulmuesi ishte më i shpejti nga të gjithë për të shtyrë topin në rrjetë pas traversës së goditur nga Dahoud. Një minutë më vonë, Borussia shënoi golin e gjashtë me Marco Reus, i cili nënshkroi dygolëshin e tij. Borussia Dortmund fitoi 6-1 dhe mori vendin e parë me 53 pikë, duke i bërë presion Bayern Mynih. Këlni mbetet në kuotën e 27 pikëve.

Bundesliga Germany

Augsburg 1-1 Schalke 04
Bochum 1-0 RB Leipzig
Hoffenheim 3-1 Hertha Berlin
VfB Stuttgart 0-1 Wolfsburg
Borussia Dortmund 6-1 FC Cologne


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.