• |
ide | kryesore

Video/ Felix e Havertz nuk mjaftojnë, Chelsea ndalet 2-2 nga Everton: Spurs befasohen në të 93’ nga Southampton

-Instant, Sport, Video
Chelsea

Në javën e 28 të Premier League, Chelsea nuk shkoi përtej 2-2 ndaj Everton. Skuadra e Potter ishte dy herë në avantazh, por golat e Felix dhe Havertz nuk mjaftuan. Barazim edhe për Tottenham, që u befasua në minutën e 93′ në barazimin 3-3 ndaj Southampton. Një fitore e qartë 3-0 për Aston Villa ndaj Bournemouth. Goditje mbijetese për Leeds, që mbizotëroi 4-2 në fushën e Wolverhampton. Përfundon, ndërkohë, 1-1 mes Brentford dhe Leicester.Vetëm një pikë për Chelsea në Stamford Bridge, ndaj Everton mbyllet 2-2. Në pjesën e parë, Blues e mbajtën topin për një kohë të gjatë, duke kaluar mbi 73% në zotërim. Njerëzit e Potter kërkuan finalizimin vazhdimisht, por mundësitë e krijuara nga Felix dhe shokët e tij nuk e shqetësuan Pickford. Ndeshja mbeti në ekuilibër pavarësisht epërsisë së londinezëve, me pjesën e parë që u mbyll pa gola.

Lexo më tej: Chelsea, lamtumirë stadiumit historik: Stamford Bridge do të shembet, ja ku do të luajnë Blues

Në fillim të pjesës së dytë, vendasit zhbllokuan ndeshjen, me diagonalen perfekte të Joao Felixt me të majtën në minutën e 52′. Chelsea duket se pati kontrollin e ndeshjes, por me kalimin e minutave, miqtë rritën presionin. Formacioni i Dyche kërkoi barazimin që arriti në mënyrë të përpiktë në minutën e 69′. Goditje me kokë e Doucouré befasoi Kepa, në zhvillimet e një goditje këndi. Shtatë minuta më vonë Blues rikthehen në avantazh, me penalltinë e 2-1 të realizuar nga Havertz. Toffees nuk u dorëzuan dhe në fund arritën të gjenin golin e 2-2 me Simms. Ai kaloi Koulibaly dhe mposhti Kepa për herë të dytë. Në fund Havertz i shkoi pranë 3-2, por ndeshja u mbyll në barazim. Chelsea mbetet në vendin e dhjetë, me 38 pikë. Everton ngjitet në 26, në vendin e pesëmbëdhjetë.

Premier League England

Aston Villa 3-0 AFC Bournemouth
Brentford 1-1 Leicester City
Southampton 3-3 Tottenham Hotspur
Wolverhampton Wanderers 2-4 Leeds United
Chelsea 2-2 Everton


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.