• |
ide | kryesore

Rrëfimi i 15-vjeçarit shqiptar/ Kalvari im me gomone në Angli

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
shqiptar

Djali adoleshent që qëndron në një kafene në një periferi të shkretë të kryeqytetit shqiptar është njëri mes qindra fëmijëve të huaj që kanë udhëtuar ilegalisht drejt Britanisë me varkat e trafikantëve. I veshur me një bluzë të zezë ku shkruhet fjala “Para”, Florjan Dibra, si të tjerët, ishte joshur nga fantazitë e një vendi me pasuri të pafundme dhe mundësi për një jetë të re. Rritja e numrit të emigrantëve shqiptarë, si ai, që kalojnë Kanalin është fenomenale. Vitin e kaluar, 12 301 u regjistruan duke bërë këtë udhëtim, shumë prej të cilëve ishin nën 18 vjeç.


15-vjeçari thotë se 5 muajt e tij në Mbretërinë e Bashkuar ishin katastrofikë dhe në një intervistë me “The Mail on Sunday”, ai u dërgon një mesazh të rinjve shqiptarë: “Mos shkoni në Britani!”. Duke ulur kokën, ai rrëfen se si gushtin e kaluar, teksa ishte ende në shkollë, i mashtroi prindërit të cilët mendonin se ai po shkonte jashtë vendit për një pushim të shkurtër.


Në vend të kësaj, kur mbërriti në Belgjikë me autobus, duke mbajtur një vizë të BE-së, ai u pagoi trafikantëve 4500 £ për ta marrë atë nëpërmjet detit nga Franca në Dover. Pa ditur anglisht, përveç fjalëve “po” dhe “jo”, Florjani thotë se ditët e tij në Britani të Madhe ishin periudha më e vetmuar e jetës së tij. “Isha i tmerruar dhe i trishtuar në vendin tuaj”, – tregon ai i dëshpëruar.

Mesazhi i tij “Mos shkoni në Britani” vjen teksa qeveria në Londër po zbaton Projektligjin e saj të Migracionit të Paligjshëm dhe pasi Sekretarja e Brendshme Suella Braverman u tërhoq para presionit nga lobi pro-refugjatëve (duke përfshirë disa konservatorë) duke premtuar se fëmijët emigrantë të pashoqëruar – të tillë si Florjani – nuk do të dëbohen me forcë në shtëpi. Kjo tërheqje erdhi pavarësisht paralajmërimit të saj se 85 000 njerëz kanë mbërritur ilegalisht me varka të vogla që nga viti 2018. “Shumë janë nga vende të sigurta, si Shqipëria. Pas mbërritjes, disa thjesht zhduken. Ne nuk e dimë se ku shkojnë apo çfarë bëjnë” – tha ajo.

Florjani ishte një emigrant tipik i ri ekonomik nga Shqipëria. Ai kurrë nuk kishte ndërmend të kërkonte azil. Përkundrazi, ai shpresonte të punonte për para në dorë si mekanik makinash në një nga komunitetet e shumta shqiptare në qytetet e Britanisë. “The Mail on Sunday” zbuloi se emri i tij ndodhej edhe në dosjet e policisë shqiptare pasi familja e tij dyshohej se kishte shkelur ligjin duke e braktisur dhe duke e dërguar qëllimisht për të fituar para në Mbretërinë e Bashkuar.
Familja pranoi të fliste me ne në Tiranë, duke na thënë se 99% e të rinjve shqiptarë që largohen për në Angli janë djem që besojnë në tregimet e trafikantëve se mund të pasurohen shpejt në Mbretërinë e Bashkuar dhe shumë e bëjnë këtë pa pëlqimin e prindërve të tyre.

Në fund të periudhës së shkollës verën e kaluar, Florjani planifikoi me saktësi largimin e tij. Ai i gënjeu prindërit e tij, Sulejmanin dhe Valentinën duke u thënë se do të shkonte në një pushim 10-ditor me kushërirën e tij 18-vjeçare për të parë të afërmit në Belgjikë.

“Shumë nga shokët e mi të shkollës kishin shkuar tashmë në Angli për të gjetur punë. Doja të largohesha nga Shqipëria dhe të bëja të njëjtën gjë. Kemi marrë një autobus nga Tirana për në Bruksel dhe kemi rezervuar një dhomë hoteli në vendin e quajtur Marigold Apartments” – rrëfen ai.

Sipas dokumenteve të policisë, dyshja u larguan pas një dite dhe morën një taksi për në qytetin bregdetar francez të Dunkirk, ku varkat e trafikantëve presin për të ofruar kalimet ilegale të Kanalit. Në atë kohë, “Mail of Sunday” zbuloi se një raport sekret i inteligjencës ushtarake tregoi se 4 në 10 emigrantë që kalonin Kanalin me varka të vogla ishin nga Shqipëria paqësore, ku nuk ka pasur luftë për 25 vjet.

“Më duhej të merrja hua 4500 £ nga të afërmit në Belgjikë për të blerë vendin tim në varkë. Unë ende i kam borxh paratë dhe u kam premtuar se do t’ua kthej një ditë” – thotë Florjani. Me 44 të tjerë në bord, gomonia e tyre e zezë prej gome u nis në javën e dytë të gushtit.

“Ishte shumë plot. Kishte shqiptarë, iranianë dhe shumë arabë” – thotë ai. Ai kujton se anija u shoqërua nga një anije luftarake franceze. Ajo u ndesh në mes të kanalit nga një varkë e Forcave Kufitare Britanike, oficerët e së cilës i morën pasagjerët në bord për t’i transportuar në Dover. Në portin e Kentit, oficerët e policisë intervistuan të ardhurit.

“Më morën mënjanë pasi isha nën 18 vjeç. Më morën telefonin, rrobat dhe i futën në një qese plastike blu. Më dhanë një tuta gri. Më vendosën një rrip dore me një numër, në vend të emrit, sepse kishin shumë prej nesh për të parë” – tregon ai. Florjani ishte bashkuar papritur me dhjetëra mijëra të huaj në sistemin e emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar. Për shkak se ai ishte ende fëmijë, policia i kërkoi atij numrin e telefonit të babait për ta njoftuar për vendndodhjen e tij.

“Kam marrë një telefonatë të papritur”, – tha Sulejmani, i cili menaxhon bar-kafenë ku u takuam. “Një oficer tha se djali im ishte në Angli dhe ata do të kujdeseshin për të. Unë u tmerrova” – shton ai. Pa celular, Florjani nuk ishte në gjendje t’i tregonte babait anën e tij të historisë. “Isha shumë i shqetësuar sepse prindërit e mi do të ishin të zemëruar me mua. I thashë policisë se nuk po kërkoja azil. I thashë se doja të bëhesha mekanik makinash. Të kisha një arsim të duhur dhe të fitoja paratë që është e pamundur në Shqipëri” – tregon ai.

Si një fëmijë emigrant i pashoqëruar dhe tani në përgjegjësi të shtetit britanik, policia e ndau Florjanin nga kushëriri i tij, të cilin nuk e ka parë më që atëherë. Pas një dite, ai u dërgua me autobus në kampin e mbajtjes së emigrantëve Manston në Kent, ku iu morën gjurmët e gishtërinjve dhe u kontrollua përsëri identiteti i tij, me një fotografi. Më pas ai u zhvendos në një strehë me qindra emigrantë të tjerë të moshës 17 vjeç e poshtë, të cilët kishin mbërritur në atë gusht me varkë ose ishin fshehur nëpër kamionët që vinin me traget.

Pas një nate në Manston, ai u mori një taksi me 3 djem të tjerë të mitur dhe një punonjës social për t’u çuar në një hotel buzë detit, të cilin ai nuk mund ta identifikojë, por gazeta beson se është një nga 20 në Bregun Jugor ku mbahen emigrantët. Aty Florjanit i kthyen rrobat dhe celularin. Por stafi i Home Office e mbajti pasaportën e tij – pjesë e një politike të krijuar për të penguar të rinjtë e pashoqëruar që të zhduken në duart e trafikantëve për t’iu bashkuar tregut të zi ose bandave kriminale.

“Isha i frikësuar se çfarë do të ndodhte më pas. Isha i shqetësuar se kisha ardhur në Angli pa lejen e familjes. Ishte e frikshme” – thotë ai. Ai qëndroi në hotel për 17 ditë – së bashku me 15 të rinj shqiptarë dhe shumë të tjerë nga kombe të ndryshme.

“Ata kishin roje sigurie rreth hotelit sepse ne ishim fëmijë. Nuk mund të dilje. Na çuan në qytet që të përpiqeshin të na mbanin me të mirë. Na lanë të luajmë futboll në plazh. Por rojet ishin gjithmonë në sy. Kishte wi-fi që të mundja t’i merrja prindërit në ËhatsApp gjatë gjithë kohës. Nëna ime ishte shumë e mërzitur dhe qante gjatë telefonatave tona” – tregon ai.

Më pas, thotë ai, një punonjës social i tha se do të vendosej tek një nënë kujdestare. Ai, përsëri, u fut në një taksi dhe e zbritën në një shtëpi në një fshat dy orë larg.

“Mbeta jashtë. Dera ishte hapur dhe më priste një zonjë e quajtur Christine rreth të 60-ave. Ajo më tregoi dhomën time. Ishin dhe 2 djem të tjerë, të 2 adoleshentë anglezë në kujdestari” – tha shqiptari. Ai tha se komunikonte me ta përmes Google Translate dhe ata luanin PlayStation së bashku. “Nuk kishte asgjë tjetër për të bërë. Gjatë gjithë shtatorit qëndrova në dhomën time duke parë telefonin tim” – vijon rrëfimi. Policia i telefonoi babait të tij të shqetësuar për të thënë se djali i tij ishte në fshatin Goathurst, pranë kodrave Quantock në Somerset.

“Christine më dha një kartë SIM për telefonin tim dhe disa kredite. Pas disa javësh, në fillim të tetorit, ajo tha se do të shkoja në shkollë. Më dhanë një uniformë të zezë dhe ajo më çoi atje të premten në mëngjes” – tha ai. Shkolla kishte filluar tashmë dhe Florjani thotë se u përshëndet me dashamirësi nga drejtori. “E pyeta nëse kishte ndonjë shqiptar tjetër. Përgjigjja ishte ‘jo’, megjithëse kishte disa nxënës refugjatë të kombësive të ndryshme që kishin ardhur me varkat e Kanalit” – tha ai.

Më vonë atë ditë, nëna e tij e re kujdestare e mori atë. Gjatë fundjavës, Florjanin e pushtoi paniku për kthimin në shkollë të hënën. Ai foli në WhatsApp me të afërmit në Leeds, ku ka një komunitet të madh shqiptar, duke iu lutur për ndihmë. Edhe pse ai refuzon të përmendë të afërmit, për t’i mbrojtur ata nga ndjekja penale, të hënën në mëngjes ai doli nga shtëpia e tij birësuese dhe hipi në një makinë të drejtuar nga një kushëri dhe shkoi në Leeds. Christine dha alarmin. U thirr policia dhe nisi kërkimi. Ai u shënua si “person i zhdukur” ndërkohë që fshihej në komunitetin e madh shqiptar në Leeds.

“Takohesha me njerëz të ndryshëm. Luajta futboll në rrugë. Nuk dija çfarë të bëja më pas. Isha shumë i pakënaqur”, – thotë Florjani. Ai më në fund i telefonoi babait të tij, i cili iu lut të dorëzohej në një komisariat. “Unë i thashë se duhet të kërkojë të kthehet në Shqipëri pasi nuk i pëlqente Anglia. Djali im ishte i frikësuar për vdekje nga kthimi në Somerset dhe nga vetmia. Ai nuk donte të kthehej në atë shkollë ku nuk njihte askënd” – thotë babai i tij Sulejmani me lot në sy. Si përfundim, Florjani shkoi në një komisariat dhe oficerët telefonuan sërish familjen e tij.

“U luta ta ndihmonin. Thashë se është fëmija im i dashur. Dërgojeni atë tek ne në shtëpi. Ai po qan. Ai është në vështirësi. Ai thotë se nuk e di se çfarë do të bëjnë anglezët me të” – thotë babai. Më në fund, Florjani pranoi pa dëshirë të kthehej. Por fillimisht policia tha se ai duhej të kthehej në Somerset ndërsa Ministria e Brendshme kishte marrë masat për “fluturimin e tij të kthimit vullnetar” në Tiranë.

Nga nëntori deri në janar, ai qëndroi tek Christine në Goathurst. Ndërkohë, ai nuk pranoi të shkonte në shkollë. Për Krishtlindje, Christine i bleu atij disa rroba të reja, duke përfshirë bluzën e zezë me fjalën “Para” dhe disa dhurata. Ajo mori gjithashtu një uniformë policie prej lodre që t’ia jepte si kujtim vëllait të tij të vogël 4-vjeçar në Tiranë. Dy herë, fluturimet e tij u anuluan nga Ministria e Brendshme, e cila i pagoi biletën. Më pas, më 14 janar, ai u dërgua nga një punonjës social në Heathroë dhe e hipi në një aeroplan të British Airways. Ai u prit në aeroportin e Tiranës nga babai i tij, i cili thotë se ishte një moment emocionues kur ata u përqafuan me njëri-tjetrin pasi policia shqiptare kishte intervistuar djalin e tij.

“Anglia ishte një zhgënjim i madh”, – pranon Florjani, i cili mbush 16 vjeç në qershor. “Djem të tjerë që shkojnë me varka kanë të afërm që i marrin në shtëpitë e tyre. Fillojnë të punojnë për para në tregun e zi. Nuk kisha kush të më ndihmonte. Isha vetëm. Kur u zhduka në Leeds, babai më tha përmes telefonit që të mos përfshihesha në asnjë aktivitet kriminal. Më urdhëroi të mos punoja ilegalisht në fermat e kanabisit apo lavazhe. Unë u bllokova. Më bënë keq sepse më dërguan në një fshat të largët larg qyteteve ku ka shqiptarë për të biseduar, për t’u përzier me njerëz të cilët më kuptojnë” – thotë ai.

Gjatë kohës që djali ishte në Britani, babai i tij pësoi një atak në zemër, për të cilin fajëson stresin. Përveç kujtimeve të këqija, e vetmja gjë e mirë për familjen që ka ardhur nga udhëtimi i dështuar i Florjanit në Britani është një kartë krediti me 3000 £ që i është dhënë nga Home Office për t’i shpenzuar në Shqipëri.
Është një pagesë “ëmbëlsuese” e bërë nga qeveria për të gjithë migrantët, pavarësisht nga mosha e tyre, të cilët kthehen vullnetarisht në vendet e tyre. Paratë jepen për të ndihmuar njerëzit të rivendosen, të gjejnë strehim ose të marrin trajnime që i nevojiten shumë familjes dibrane. Biznesi i tyre bar-kafe është shuë i vogël. Gjithashtu, janë edhe 4500 £ që Florjani i detyrohet ende për kalimin e tij në Kanal.

Adoleshenti nuk mund të kthehet në shkollë deri në shtator, sepse ka munguar shumë nga ky vit akademik. Për momentin, ai po ndihmon babanë e tij me punë të ndryshme. “Shpresat e mia për të punuar si mekanik makinash kanë mbaruar. Gjithçka që kam mësuar është se theva zemrat e nënës dhe babait tim duke shkuar në Angli. Tani e di që nuk kam të ardhme në vendin tuaj” – thotë ai. Mësimi i tij është një paralajmërim për të rinjtë shqiptarë, por edhe për aktivistët pro emigracionit në Britani, të cilët këmbëngulin se çdo fëmijë emigrant që rrëshqet ilegalisht nëpër Kanal ka të drejtë të qëndrojë dhe do të vendoset i lumtur në një tokë të huaj me qumësht dhe mjaltë proverbial. ©Marrë nga Mail on Sunday, përshtati në shqip LAPSI.al


3 Comments

  1. Përrallë e stisur keq! Vetëm prokurorë e gjykatës që marrin dhurata apartamente e para kesh nga të afërmit e besojnë që një 15 vjeçari të afërmit i japin 4500 paund pa dijeninë e prindërve. Pastaj ai tipi në foto është shumë i zi për të qenë shqipo

  2. Putini është përgjegjës për dhunën mbi civilë, më shumë se 16,000 fëmijë janë ndarë nga prindërit e tyre, janë transferuar ilegalisht në Rusi ose në territoret e pushtuara nga Rusia në Ukrainë. Berisha nuk kishte Rusinë në dorë, se nuk e dimë çfarë do të bënte bota me të. Edhe pse në këtë vend të vogël, presidenti e kryeministri Berisha ka shkaktuar të njëjtën vuajtje mbi civilë e mbi fëmijë, të paktën 3000 fëmijë janë lënë pa prindër në vitin 1997 kur Berisha sulmoi Jugun e vendit.

  3. 4500 £ i harxhove ti biri, 3000 £ ti dhane ata sepse u ktheve! Thuaj faleminderit anglezeve qe s’te kane q*r në bth se Shqiperia i hodhi ne ere djemte e tyre ne Kanalin e Korfuzit, prandaj duan greket se ne i kemi djegur se gjalli dhe vetem telashe u hapim!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *