• |
ide | kryesore

Raporti i DASH për 2022 nxin Shqipërinë: Probleme me gjyqësorin, korrupsion në qeverisje

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
DASH

Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni i vazhdueshëm në qeverisje, në organet e zbatimit të ligjit dhe në institucionet lokale, ishin problemet kryesore në Shqipëri gjatë vitit të kaluar, sipas raportit të Departamentit amerikan të Shtetit për të Drejtat e Njeriut, të botuar sot.

Ndonëse kushtetuta parashikon një gjyqësor të pavarur, “presioni politik, frikësimi, korrupsioni dhe burimet e kufizuara e penguan gjyqësorin të funksiononte plotësisht, në mënyrë të pavarur dhe efikase”, thuhet në raport.


Në raport vëren se ka patur edhe përparim, duke përmendur Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK) i cili gjatë vitit të kaluar ka hetuar, ndjekur penalisht dhe dënuar zyrtarët e lartë dhe pjesëtarë të krimit të organizuar, të përfshirë në korrupsion.


Korrupsioni, thekson raporti, ishte i pranishëm në të gjitha degët dhe nivelet e qeverisjes, përfshirë edhe prokurimin publik dhe partneritetet publiko-private.

Një nga problemet kryesore të përmendura në raport është gjendja e medias dhe trysnia ndaj saj.

Sipas raportit, vëzhguesit pohojnë se “qeveria, partitë politike, bizneset dhe grupet kriminale u përpoqën të ndikonin në media në mënyra të papërshtatshme dhe jotransparente”.

Ka media të lira dhe një përhapje të madhe të organeve të medias, veçanërisht në internet, që përfaqësojnë një spektër të gjerë pikëpamjesh pa përgjegjësi, shpesh pa e atribuar informacionin.

“Megjithatë, janë të pakta mediat e pavarura, pasi shumica e mediave janë në pronësi të biznesmenëve me peshë që kanë interesa të mëdha, të cilët përdorin mediat e tyre për të avancuar interesat e tyre, përfshirë përfitimin dhe nxitjen e interesave që kanë me partitë politike”, thuhet në raport.

Departamentit i Shtetit thotë gjithashtu se ka pasur raporte të besueshme sipas së cilave, përfaqësuesit e lartë të mediave përdornin organet e tyre për të ushtruar shantazh ndaj bizneseve, duke i kërcënuar ato me pasqyrim negativ.

“Presioni politik, korrupsioni dhe mungesa e fondeve kufizuan median e pavarur të shkruar dhe gazetarët thuhet se kanë praktikuar autocensurë”, thuhet në raport.

Po sipas Departamentit të Shtetit, raporti i Misionit Ndërkombëtar të Vëzhgimit të Zgjedhjeve pas zgjedhjeve parlamentare të prillit 2021 vlerësoi se gazetarët mbetën të pambrojtur ndaj presionit dhe korrupsionit.

Duke iu referuar këtyre zgjedhjeve, në raport thuhet se sipas Misionit Ndërkombëtar të Vëzhguesve megjithëse zgjedhjet në përgjithësi ishin të organizuara mirë, partia në pushtet siguroi avantazhe të rëndësishme nga fakti i të qënit pushteti i saj, nga kontrolli mbi administratat vendore dhe nga keqpërdorimi i burimeve administrative”.

Raporti përmend gjithashtu përfitimin që shumica siguroi nga mbulimi pozitiv i institucioneve shtetërore në media, si edhe pretendimet e besueshme për blerje të përhapura të votave nga partitë politike dhe nxjerrjen dhe përdorimin e paligjshëm të të dhënave të ndjeshme personale.

Në raport thuhet se disa pronarë biznesesh, aktivistë të shoqërisë civile dhe politikanë akuzuan qeverinë për zbatim selektiv të ligjit për sekuestrimin e pronave për qëllime politike.

Aty përmenden si shembuj mbyllja me forcë e një ambjenti biznesi të një deputeti të opozitës, i cili tha se kompania e tij ishte vënë në shënjestër, pasi ai kishte akuzuar vazhdimisht dhe publikisht zyrtarët e qeverisë për korrupsion.

Po ashtu përmendet shembja në dhjetor e një hoteli nga Inspektorati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit , duke përmendur si arsye shkelje të rënda të ligjeve të ndërtimit.

Në raport përmendet fakti që pronari i hotelit, që është edhe pronar i disa mediave dhe bizneseve të tjera, pretendon se hoteli i tij u shkatërrua për të heshtur kritikat dhe kundërshtimet, ndërkohë që qeveria tha se veproi në përputhje me ligjet në fuqi.

Duke folur për të drejtat e grave, raporti vë në dukje se qeveria nuk e zbatoi ligjin në mënyrë efektive kur bëhet fjalë për përdhunimet.

Po ashtu raporti thekson se autoritetet nuk kanë publikuar të dhëna për ndjekjet penale për rastet e përdhunimit bashkëshortor. Koncepti i përdhunimit nga bashkëshorti nuk është kuptuar mirë dhe autoritetet shpesh nuk e konsiderojnë atë si krim, thuhet në raport.

Megjithëse ligji e ndalon ngacmimin seksual, zyrtarët rrallë e zbatuan detyrimiun që rrjedh nga ky ligj, sipas raportit.10 Comments

 1. Se kuptoj me ca fytyre guxojne i japin gojes per gjyqesorin keta…
  U kemi dorezuar me sovranitet e me celesa shtepia per ate pike …ashtu sic kerkuan

 2. Ne fakt edhe pse nuk e thone direkt me emer, ata e lene te nenkuptohet se gjithe kete korrupsion

  te shfrenuar ne te gjitha deget e qeverisjes , zbatimin selektiv te ligjit per qellime politike, sigurimin e

  avantazheve te partise ne pushtet nga te qenurit ne pushtet nga kontrolli mbi administraten dhe

  perdorimi i burimeve shteterore dhe blerjen e perhapur te votave etj, te gjitha keto kane nje dhe vetem

  nje autor. Dhe ky eshte pa dyshim vete ai, largqofti Sali Berisha. Dora e tij e zgjatur, laptopi i tij

  i tmerrshem i ben te gjitha keto paudhesi. Por nuk eshte i vetem, ai e ka edhe nje bashkepunetor qe

  per etike nuk u shpall nongrata, i kudondodhuri qytetari dizhital.

 3. “Raporti i DASH për 2022 nxin Shqipërinë: Probleme me gjyqësorin, korrupsion në qeverisje.”

  Absolutisht ka të drejtë DASH. Ka probleme të mëdha me gjyqësorin dhe korrupsion deri në palcë në qeveri. Por DASH ka gjithashtu shumë të drejtë që Sali Berisha është krimineli numër një në Shqipëri, i vetmi ish-kryeminister dhe ish-president që është non-grata.

  1. DASH është i njëjti institucion Amerikan që ka nxjerrë Sali Berishën non-grata, o majmun me kokën bosh.

 4. Po perse Ambasadorja Kim dhe emisare te BE na thone ne qytetareve shqiptare se reforma ne drejtesi po ecen ne drejtimin e duhur?!

  Kujt duhet t’i besojme, raportit te DASH apo perfaqesueve te tij ne Shqiperi?!

 5. C’na plasi trapi se c’thote -Departamenti i shtetit-ore c’thote Kimetja,Kinezja ,Korean-ja keto duam ne!!!!!!!

 6. Sipas raportit, vëzhguesit pohojnë se “qeveria, partitë politike, bizneset dhe grupet kriminale u përpoqën të ndikonin në media në mënyra të papërshtatshme dhe jotransparente”.

  Ka media të lira dhe një përhapje të madhe të organeve të medias, veçanërisht në internet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *