• |
ide | kryesore

Paralajmëron Medvedev: Arrestimi i Putinit do të thotë shpallje lufte

-Instant, Lajme, Planet

Perëndimi urren pavarësinë e Rusisë dhe Kinës dhe dekadat e ardhshme nuk do të jenë të qeta, pasi po përpiqet të shpërbëjë Federatën Ruse në shtete më të vogla dhe më të dobëta, tha në një deklaratë sot ish-presidenti rus Dmitry Medvedev.


Gjatë një interviste me agjencinë ruse të lajmeve TASS, Medvedev tha se Ukraina ishte pjesë e “Rusisë së Madhe” dhe shtoi se ai nuk shihte asnjë perspektivë për të përmirësuar marrëdhëniet e Moskës me qeveritë perëndimore në të ardhmen e afërt.


“Unë besoj se në një moment situata do të stabilizohet dhe komunikimet do të rikthehen, por sinqerisht besoj se deri atëherë një pjesë e madhe e këtyre njerëzve (përfshirë liderët aktualë perëndimorë) do të kenë dalë në pension dhe disa do të kenë vdekur,” shtoi ai.

Medvedev, sot nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë, shtoi se nëse ndonjë vend përpiqet të vazhdojë me arrestimin e Presidentit Vladimir Putin , në bazë të urdhër-arrestit të lëshuar kundër tij nga Gjykata Penale Ndërkombëtare, kjo do të jetë konsiderohet në Moskë si shpallje lufte.


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *