• |
ide | kryesore

TikTok në rrezik, CEO para kongresit amerikan për të shpëtuar kompaninë nga bllokimi

-Instant, Arkiva, F1, Planet
TikTok

Të enjten, CEO i TikTok, Shou Zi Chew, do të hapë gojën e luanit dhe do të vendosë kokën e tij brenda.


Ai do të japë dëshmi  ë Kongresin e SHBA për herë të parë, një gjë e frikshme për t’u bërë. Dhe në rrezik është e ardhmja e aplikacionit fenomenalisht popullor të videove në SHBA.


“Unë mendoj se ekziston një rrezik real që nëse kjo dëshmi nuk shkon mirë … kjo mund të ketë një ndikim masiv në të ardhmen e TikTok,” tha Chris Stokel-Walker, autor i TikTok Boom.

Chew ka të ngjarë të përballet me një mori pyetjesh mbi marrëdhëniet e TikTok me Kinën, çfarë të dhënash mbledh dhe çfarë bën me to. Ai gjithashtu do të pyetet se pse disa gazetarë u spiunuan nga punonjësit e ByteDance (kompania mëmë e TikTok), diçka që TikTok e ka pranuar tashmë.

Chew do të thotë se të dhënat e përdoruesve janë të sigurta, larg kapjes nga qeveria kineze.

Ai e di se politikanët nga të gjitha anët duan ta shohin platformën ose të shitur, ose të ndaluar plotësisht në SHBA.

“Ai po shkon në strofkën e luanëve,” tha zoti Stokel-Walker.

Chew do të duhet të japë performancën më të mirë të jetës së tij. Dhe tashmë, vëzhguesit e afërt kanë parë një ndryshim të taktikës nga singaporiani.

Shefi i TikTok, i cili ka pasur një sërë pozicionesh të larta në botën e financave, përgjithësisht vishet serioz, me kostum dhe kravatë. Por të martën, ai doli në TikTok me një pamje shumë të ndryshme. Në vend të një kostumi, ai kishte veshur një bluzë të bardhë dhe kapuç, uniforma e themeluesit tipik të teknologjisë.

40-vjeçari po fliste befas si një adoleshent, duke thënë se ishte “super i emocionuar”.

“Mendoj se ai po përpiqet t’a shesë veten si njeriu tipik i botës së teknologjisë,” tha Caitlin Chin nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, një institut dypartiak.

“Ai në fakt ka filluar të fitojë pak më shumë një profil publik, veçanërisht deri në këtë seancë.” 

Singaporiani në përgjithësi ka mbajtur një profil të ulët që kur mori drejtimin e TikTok në 2021.

Megjithatë, kjo qasje duket se ka ndryshuar. TikTok po lufton për jetën e tij dhe Chew e di këtë.

Problemi i madh që ka TikTok në SHBA dhe Europë është se është në pronësi të një kompanie kineze, ByteDance.

Dhe në Kinë, ka ligje specifike që kërkojnë që kompanitë t’ia dorëzojnë informacionin Partisë Komuniste Kineze nëse kërkohet.

(Shou Zi Chew dhe gruaja e tij, Vivian Kao, marrin pjesë në Met Gala 2022 në New York City)

TikTok mban një sërë të dhënash për përdoruesit e tij, duke përfshirë informacionin e vendndodhjes dhe të dhënat biometrike.

Për vite, TikTok ka argumentuar se nuk do të dorëzonte kurrë informacionin e përdoruesit.

Ajo ka shpenzuar dhjetëra miliona dollarë në përpjekjet dhe strategjitë lobuese për të qetësuar qeveritë.

Në qendër të përpjekjes së tij për të bindur ligjvënësit amerikanë është “Project Texas”.

Ky është angazhimi i kompanisë për të ruajtur të dhënat e SHBA-së në SHBA, në servera të drejtuar nga kompania gjigante amerikane, Oracle.

Kompania thotë se deri më tani ka shpenzuar 1.5 miliardë dollarë për këtë projekt, dhe e përshkruan atë si një “firewall” që mbron të dhënat nga qeveritë e huaja.

TikTok kishte shpresuar se do të kënaqte politikanët nga të gjitha anët.

Vitin e kaluar Chew u shkroi politikanëve duke thënë se ai besonte se projekti do të “mbronte të dhënat e përdoruesve dhe interesat e sigurisë kombëtare të SHBA”. 

Por fatkeqësisht për TikTok, Projekti Teksas është parë me skepticizëm si nga republikanët ashtu edhe nga demokratët.

Për shumë politikanë amerikanë, për sa kohë që TikTok ka një pronar kinez, do të konsiderohet e dyshimtë.

Muajin e kaluar, drejtori i FBI-së, Christopher Wray, nuk i përbuzi fjalët e tij për platformën.

“Ky është një mjet që është në fund të fundit nën kontrollin e qeverisë kineze. Dhe për mua, ai bërtet me shqetësimet e sigurisë kombëtare,” tha ai.

Për shumicën e ligjvënësve amerikanë, TikTok do të ishte një platformë shumë më e këndshme nëse nuk do të ishte në pronësi të një kompanie kineze.

Javën e kaluar u raportua nga Wall Street Journal se administrata Biden kishte kërkuar që kompania të shitet për këtë arsye.

Kjo nuk është ajo që dëshiron ByteDance. TikTok ka një potencial të madh. Dhe përveç kësaj, kompania kineze nuk dëshiron të shesë asetin e saj më të madh thjesht sepse politikanët amerikanë duan që kjo të ndodhë.

Ky është sfondi i seancës dëgjimore të Kongresit të së enjtes. Tashmë kemi një ide të drejtë të asaj që Chew do të thotë.

Ai do të argumentojë se 150 milionë përdorues amerikanë do të humbasin nëse platforma ndalohet, dhe se mijëra biznese të vogla mbështeten tek kjo platformë.

Ai do të kundërshtojë idenë se ByteDance është në pronësi kineze, duke thënë se kompania ka shumë investitorë ndërkombëtarë.

Dhe ai do të argumentojë gjithashtu se ligjet kineze nuk mund ta detyrojnë ByteDance të ndajë të dhënat amerikane, sepse TikTok është një kompani me bazë në SHBA, me të dhënat e saj të ruajtura në SHBA.

Por shpesh këto seanca bëhen tituj për një ose ndoshta dy shkëmbime specifike.

Seanca e famshme e Senatit të Mark Zuckerberg në vitin 2018 mbahet mend shpesh për një pyetje brilante nga senatori Richard Durbin.

“Zoti Zuckerberg, a do të ishit rehat të ndanit me ne se në cilin hotel keni qëndruar mbrëmë?” tha ai.

Shefi i Facebook-ut dukej dukshëm i pakëndshëm përpara se të thoshte “jo”. 

“Unë mendoj se kjo mund të jetë ajo që ka të bëjë me të drejtën tuaj për privatësi,” tha senatori.

Janë këto pyetje kur Shou Zi Chew duhet t’i frikësohet më shumë.

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *