• |
ide | kryesore

Fati i aplikacionit TikTok/ Çfarë u mësua nga përballja në Kongres

-Instant, Arkiva, F1, Planet
TikTok

Shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew u përball me katër orë e gjysmë pyetje në një seancë dëgjimore tepër të ashpër në Kongresin e SHBA të enjten.


Siç vuri në dukje një kongresmen, disa njerëz vrapojnë maratonat në më pak kohë.


Chew me siguri do ta ndjejë lodhjen, pas një kohe të vështirë duke dhënë dëshmi. Shumë drejtues të teknologjisë kanë qëndruar përpara Kongresit dhe ata shpesh nuk e kanë të lehtë.

Por ajo që ishte e jashtëzakonshme në këtë seancë ishte linja kokëfortë, e pafundme e pyetjeve të egra.

Si nga demokratët ashtu edhe nga republikanët, nuk pati asnjë lëshim. Mes pyetjeve nganjëherë zhgënjyese me fjalë, ne mësuam një ose dy gjëra.

1. Ligjvënësit ishin të bashkuar kundër TikTok

Kishte kritika ndaj TikTok nga republikanët dhe demokratët dhe niveli i mosbesimit dhe skepticizmit nga të gjitha anët ishte i ashpër.

“Mirë se erdhe në komitetin më dypartiak në Kongres,” tha kongresmeni republikan Buddy Carter.

“Faleminderit, zoti Chew, për bashkimin e republikanëve dhe demokratëve,” tha Dan Crenshaë, një republikan.

Ishte diçka me të vërtetë e madhe të shihje kaq shumë politikanë, të cilët praktikisht nuk bien dakord për asgjë, duke rënë dakord me gjithë zemër se TikTok ishte një kërcënim për sigurinë.

TikTok u ankua më pas se nuk ishte shpenzuar kohë e mjaftueshme duke u fokusuar në masat e platformës për të mbajtur të dhënat të sigurta.

“Gjithashtu nuk përmendet sot nga anëtarët e komitetit: mjetet e jetesës së pesë milionë bizneseve në TikTok ose implikimet mbi Amendamentin e Parë të [Kushtetutës së SHBA] për ndalimit të një platforme të dashur nga 150 milionë amerikanë,” tha një zëdhënës i TikTok.

2. Inxhinierët e ByteDance në Kinë kanë akses në disa të dhëna amerikane

Chew vazhdoi të fliste për një “Project Texas”, një propozim që do ta shohë atë të ruajë të gjitha të dhënat në SHBA nën mbikëqyrjen e firmës amerikane Oracle.

Megjithatë, Projekti Teksas nuk është plotësisht funksional. Deri tani, Chew konfirmoi se inxhinierët në ByteDance, kompania mëmë e TikTok, kanë akses në të dhëna.

“Ne mbështetemi në ndërveprueshmërinë globale, inxhinierët kinezë kanë akses në të dhëna,” tha ai.

Ishte një pranim që politikanët i riktheheshin vazhdimisht. Qëllimi i tyre se nëse të dhënat mund të aksesohen nga inxhinierët në Kinë, është e vështirë të shihet se si qeveria kineze nuk mund t’i aksesonte ato.

Të premten, ministria e jashtme e Kinës përsëriti pretendimin e saj se nuk u kërkon kompanive të ofrojnë të dhëna ose inteligjencë, kur ato janë të vendosura në vende të tjera.

3. Chew ka aksione në ByteDance

Ndoshta mbrojtja më pak e suksesshme e Chew ishte përpjekja e tij për të distancuar TikTok nga ByteDance.

Sipas çdo përkufizimi, kompania kineze zotëron TikTok. Vetë zoti Chew ka qenë shefi financiar i ByteDance.

Kur u pyet fillimisht, Chew nuk donte të thoshte nëse ai zotëronte aksione në ByteDance. I vënë në presion nga ligjvënësit, ai përfundimisht tha se po, por u përpoq të minimizonte lidhjen.

Qeveria e Kinës thotë se do të kundërshtonte çdo plan të SHBA për të detyruar ByteDance të shesë TikTok, diçka që autoritetet thuhet se po e konsiderojnë.

4. Fëmijët e Chew nuk përdorin TikTok

Në një moment në seancë, zoti Chew u pyet nga kongresmenja Nanette Barragán, një demokrate, nëse fëmijët e tij përdornin ose jo TikTok.

Ai tha se nuk e bënë sepse jetojnë në Singapor. Në atë vend versioni i aplikacionit për fëmijët nën 13 vjeç nuk disponohet.

Chew sqaroi se versioni për fëmijë i aplikacionit është i disponueshëm në SHBA dhe ai do t’i linte fëmijët e tij ta përdornin nëse do të ishin në Amerikë.

5. Po Cambridge Analytica?

Z. Chew në përgjithësi i tërhoqi grushtat. Ai nuk ia kthente shpesh luftën anëtarëve të Kongresit. Por pati momente të rralla kur ai shtyu përpara, dhe në mënyrë efektive.

Kur u pyet për përdorimin e të dhënave të përdoruesve nga TikTok, ai tha: “Me gjithë respektin e duhur, kompanitë amerikane nuk kanë një histori të mirë me të dhënat… Vetëm shikoni Facebook dhe Cambridge Analytica.” 

Ishte një koment me gjemba, por një pikë e arsyeshme për t’u theksuar.

Marrja e informacionit personal të përdoruesve të Facebook nga Cambridge Analytica, një kompani konsulence politike britanike, dhe aplikacione të tjera të palëve të treta shkaktoi zhurmë kur u shfaq në 2018.

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


2 Comments

  1. Ne kohen e Hitlerit, digjeshin librat ne shesh publikisht.
    Ne kohen e sotme ndalohen platformat on line me ligj, censurohen ata qe sna pelqejne, qofshin edhe presidente.
    Ku qendron ndryshimi.?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *