• |
ide | kryesore

Karagjozë me vulë

2, Arkiva, Ide
andi bushati zgjedhjet

Grupimi i vetëquajtur si PD zyrtare u soll në mënyrën më qesharake të mundshme me zgjedhjet e 14 majit. Ata nuk zgjodhën asnjërën prej rugëve që kishin në dorë. As nuk iu bashkuan kandidatëve të primareve për të mos përçarë opozitën, as nuk vepruan si një forcë politike serioze që konkuron në 61 bashkitë e vendit. Ata shkuan për variantin më absurd, atë për të propozuar kandidatë vetëm në ato qytete ku gjenin ndonjë delirant të gatshëm për tu thënë “PO”, ku zbulonin ndonjë konkurent të ushqyer me tenderat e regjimit, apo ku kishin ndonjë qokë personale për të bërë.


Askush nuk mund ta shpjegojë dot se përse “vula” duhet të ketë psh. një kandidat në Tiranë, pa pasur të tillë në Shkodër, Elbasan apo Durrës? A mos vallë gjykojnë se Erion Veliaj është i pamposhtshëm? Edhe mundet, po le ta thonë e më pas të spjegojnë se përse i lanë të lira ato qytete ku i duket se Rilindja mund të thyhet. Kështu pa asnjë sqarim kjo zgjedhje vjen era fonde bashkie.


LEXO ME TEJ:

“Dorëzoni vulën tek doktori”/ Si u telendis për kandidatë grupi Alibeaj 

Le të shkojmë më tej. Ta zëmë se nuk donin ti prishnin punë kolegëve si Luçiano Boçi në Elbasan, apo Zef Hila, që u treguan të i gatshëm të digjnin mandatin e deputetit. Po a nuk vlen e njëjta logjikë edhe për Belind Këlliçin?

Le të supozojnë se e kanë kundër Metës (siç disa janë shprehur edhe publikisht), ndaj të cilit po bashkojnë votat me Ramën për ta nxjerrë nga politika. Po a ka sens që në një vend të mbështesësh atë që do Meta ndërsa në një qytet tjetër ta përdorësh si alibi.

Të abstragojmë sikur po sillen si anti berishistë, që nuk e suportojnë dot një politikan të shpallur non grata nga aleati i madh. Po a nuk janë kandidatët për kryebashkiak të primareve ata që e kanë pranuar dominimin e Berishës? Ç’kuptim ka të bësh diferencë mes salistëve të bardhë apo të zinj?

Ky arrnim pa koherencë është thjeshtë karagjozllëk. Ai tregon se jo vetëm nuk kemi të bëjmë me një parti, por shumë më keq, me një çetë të sponsoruzuar nga lart, që fatkeqësisht nuk ka mbështetës.

EMRI/ Alibeaj nxjerr kandidat në Tiranë përballë Këlliçit dhe Veliajt 

Edhë më shëmtuar dolën në këtë ballo me maska ata që flisnin në emër të bashkimit, duke propozuar mbështetjen e të zgjedhurit të foltores, kundër rivalit socialist. Po ç’kuptim ka ky suport hipokrit, kur atij që pretendon të mbështesësh nuk i ke vjedhur vetëm siglën, vulën dhe flamurin, por mbi të gjitha, financimin publik, të drejtën për të pasur komisionerë dhe kohën e llogaritur mediatike? Ç’kuptim ka që edhe pasi nuk të është përfillur mendimi për një qëndrim kaq themelor, të vazhdosh të sillesh si pjesë e asaj që vetëquhet PD-ja zyrtare?

Duket sikur ata që iu kundërvunë Alibeajt, në vendimin e tij për të pasur “disa kandidatë”, duan të bëjnë të njëjtën lojë të fqlliqur si në 6 marsin e shkuar. Atëhere ata silleshin sikur nuk e kuptonin që Basha po i çonte drejt katastrofës dhe u befasuan aq shumë kur morën vesh rezultatin, sa i kërkuan atij dorëheqjen. 

Sot përfundon afati/ Alibeaj nxjerr 16 kandidatë për kryebashkiakë në zgjedhjet e 14 majit 

Por në këtë rast, pas 14 majit, as kjo nuk do të ketë rëndësi. Rri apo dorëqhiqet Alibeaj nga kryesimi i një çete pa vota, do të jetë më shumë një subjekt humori e gallate sesa një çështje politike.

Në këtë kuptim, fati i kësaj shporte karavidhesh është fare i papërfillshëm. Nëse ata vlejnë për një gjë, kjo nuk ka lidhje me të ardhmen e tyre, por me testimin e këtij grupimi si lakmues për zgjedhjet që do të kemi në 14 maj. Ata janë njohur dhe pranuar politikisht si faktor nga qeveria dhe ambasada amerikane. Ata janë shpallur si opozitë nga gjykata, KQZ-ja, KAS-i dhe Kolegji zgjedhor. Në bazë të ligjeve të vendit, ata do kenë njerëzit e tyre në gjithë trupën e arbitrimit të zgjedhjeve. Ata do marrin para nga buxheti për të garuar. Ata do të jenë të privilegjuar në daljet televizive dhe në pozicionin që do të mbajnë në fletën e votimit. Pra ata janë dëshmia më domethënëse e farsës elektorale që po përgatitet, ku shqiptarëve po u serviret si opozitë kryesore një grupim që i ka lënë bosh së paku 2/3 e garave për kryebashkiakë.  

©Lapsi.al


43 Comments

 1. And palla eshte ber delirant, sheh armiq e komplote kudo. Sipas kti loqeje njerezit smund te veprojne me koken e vet por gjithcka stiset medemek nga lart. Si komunistet dikur qe gjenin perhere grupe armiqesore. Shume rend vllai

 2. Po i muhabet ktu. Fajin e ka sorosi cuni sorosit vllai sorosit ambasada etj etj. Jemi popull qe i kemi shum qejf filmat me intriga.

  1. Po kari po, qenke i ri , paske fillu merr rroge o parazit funksional ? Paske gjet pune shkove nga parazitlleku ne zyre ?

 3. Vetem nje idiot mund ta lexoje kete katrahure.
  E duam Lul Bashen,se duam Bashen.
  Dum baben qe na shiti tek Basha.
  Dum Alibejn .
  Dum nje shqelm bytheve.

  1. E kane bere luli bashen si mehmet shehun dikur. Armik dhe tradhetar. Sndryshon ky popull joooo. E ka te keqen brenda

 4. Bravo Andi për shkrimin!
  Ka një mllef tek artikulli jot që nuk e kemi vënë re herë tjetër.
  Por kjo të bën akoma më të pavarur e akoma më të besueshëm.

  1. Astriti 27/03/2023 te 20:00 – eshte mllef bolshevik i quajtur Andi Bushati ku gjithmone fajin e kane te tjeret, ku te tjeret slejohen te kene mendimin e tyre, por duhet te reshtohen pas sekretarit te pare te partise socialiste, shokut Sali Berisha. Sic duket Andi eshte me monopoze me gjithe kete mllef te shtirur

  2. Po normal qe ka mllef, po duan te na marin te gjithve per budallenj, te na fusin sapunin per djathë. Po duan te shkatërrojnë opoziten, sado e keqe qofte ajo, nje vend pa opozitë kthehet ne Diktature.

 5. Fajin e kanè pa mèdyshje PD e vertetè qè kètyre qelbèsirave tè shitur tek narkogangsteri kryeministèr u lejoi hapsirè veprimi kundrejt grumbullimit tè tè gjithè atyre (10ose 15 sa janè,luli,xuxi ,keci,zagari,pela ),futjen nè ndonji bagazh mbeturinash dhe hedhjen nè ndonjè kènetè tè thellè.

 6. Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the leftFuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left Fuck europe and the left

 7. redaksinë e gazetës Koha Jonë, duke masakruar një gazetar dhe dëmtuar rojet e godinës. Dhe ata përdorën urë zjarri, armë dhe plumba, për të përdhosur redaksinë që po bënte betejë me Sali Berishën. Dhe e bën atë në shenjë triumfi ditën që Sali Berisha u rizgjidh në një parlament ilegjitimë.

  Ngjarja ishte po kaq barbare, por me adresë të qartë. Të nesërmen në mëngjes të gjithë e njihnin dhe dinin vrasësin. Ishte Sali Berisha. Për këtë arsye ai u rendit si një nga dhjetë armiqtë botërore të shtypit, në krah të Koresë së Veriut, Kubës Miloshevicit dhe Ajatullahëve të Iranit.Mos u merzit o Bushat,salihu e kaloje letshem,ka spiunin metaj

 8. Bravo Andi Bushati per analizen objektive, por e verteta eshte e hidhur dhe ata qe kane qejf kur i genjejne e jetojne me genjeshtra, sigurisht qe i merzite…

  1. Nuk kuptoj përse për disa individë arsyetimi llogjik i Bushatit i duket budallallëk. Këtu gjërat rjeshtohen aq thjeshtë aq kuptueshëm sa dhe një fëmijë e kupton kush janë në të vërtetë grupimi Basha Alibeaj.Po t’a kishin seriozisht mendimin për të mirën e PD pas 6 marsit menjëherë ti bashkoheshin shumicës dhe të mernin pjesë aktive.Dhe në primare nëse kishin njerëz të vlefshëm të hynin në garë.Por egoja,ambicia e sëmurë i çoi në prehrin e Ramës si karrieristë të sëmurë.Dhe kush po kandidon tani.Asnje njëri me vlera.

   1. Leku or leku i ka cu te rama se e dine qe skan pike vlere dhe rama u ka fut nje shuk me leke mu ne bythe dhe u dhjet mu ne goje.

    Keta jane alibeu bardhi tabaku dash sula etj qe ta dish mire.

 9. Karagjozlleku ne keto zgjedhjet e 14 majit duket pa fund.

  Rilindja kandidon ne Maliq Topçiun qe kerkon mandatin e 7!!!

  Keshtu edhe Luca i Rames do realizoje projektin per ta bere Maliqin “vend turistik” edhe me fondet e shtetit apo lejet me pashë nga Topçiu, duke zgjeruar çifligjet…

  Kështu ndihmon politika në pasurimin e njerëzve që përzgjedh si “borgjezi e re” e pastaj i bën edhe deputetë të popullit.

  1. Po ambasada dhe Kimetja, sa kamdidate dhe keshilletare kane propozuar per keto zgjedhje nen siglen “Jo non-grata, Po pro Sorros” me kryetar te komanduar Mc Gonigalin dhe sekretar te pergjithshem Ducken dhe Nezen?

   1. Kur cileson Ambasadoren e Shteteve te Bashkuara ne Shqiperi si “Kimete”, aty eshte mbyllur muhabeti.

    Se te thuash qe “nuk jam dakord me 1, 2, 3 nderhyrje te Ambasadores eshte nje gje, por te behet bytha jote e qelbur te talle Perfaqesuesen me e Larte te shtetit amerikan ne vendin tone, shtet qe ka garantuar politikisht dhe ushtarakisht mbijetesen tende si komb dje dhe sot… ose je bukeshkale, ose je spiun i qelbur, ose je nje cope idjoti.

    1. uaaaaa pse kshu ti mi !

     sa kare q eje mi !

     se ca eshte kimetja kete po e shohin te gjithe

     amerika shquhet per korrupsion biles kan vrare dhe presidentin e tyre , kan fut ne burg senator, biles kan vrare 1 milion iraken ne luften e fundit zyrtare

     ka shume fytyra amerika ka shume aspekete amerika, dhe kimetja po tregon aspektin me te shemtuar te amerikes. amerikes qe korruptohet , amerikes qe drogohet, amerikes qe kurveron , vjedh dhe abuzon

     vend i madh, sot realisht pernadori, dhe si i tille eshte me shume amerika te vogla brenda, dhe kimetja ben pjese tek low scum corrupted amerrican diplomats.

     po ka dhe njeez te mire amerika, ka patriote plot demokrate dhe republikane qe here pas here i pastrojne rradhet e tyre .

   2. Goxhaj akuzon Berishën se ka anashkaluar Departamentin kundër shpopullimit në PD, duke mos e thirrur në konferencë.

    Avokati gjithashtu cilëson Alfred Lelën, drejtorin e kabinetit të Berishës dhe Akil Krajën si dy zara të Sorosit.

 10. Artikulli formulon me logjike dhe indinjate ate qe mendojne te gjithe shqiptaret opozitare (te PD ose jo) me dy fije mend ne koke.

  Te quash mendimtar te pavarur Alibeajn me shoke, sic pretendojne ca komentues ketu eshte ta besh te bardhen te zeze.

 11. Analize realiste e Bushatit.

  Keta plehra kujtojne se nese mbeshtet ambasada e korruptuar USA do bejne hajer.

  Ne cdo vend ti shihni keta maskarenj peshtujini, shajini, bertitini mos i sherbeni(restorant), injorojini si funderrina te popullit demokrat, pjese e klikes mafioze kombetare e nderkombetare.

 12. sepse të gjitha rrugët e parasë së tyre, po t’i ndjekësh, përfundojnë aty, tek katër a pesë përdoruesit mëdhenj të parave të tyre që ndërtojnë së bashku blloqet e gradaçelave e pallateve kudo nëpër Tiranë e bregdet.

  Unë jam kandidat për Bashkinë e qytetit ku jetoj, sepse nuk jam shpallur “non grata” i akuzuar për korrupsion të qënësishëm, as i akuzuar për mbështetje të trafikantëve dhe grupeve kriminale, as si pengues i demokracisë.
  Unë jetoj me punën time.

  Por ama, dy pyetje më mundojnë prej kohësh. Ku i gjen paratë Foltorja për shpenzimet financiare maramendëse që bën?! Në cilën bordero paguhen njerëzit e shumtë të të gjitha niveleve të angazhuar te Foltoria?!

 13. Në Tiranë gjithë lista e mundshme fituese është me njerëz të LSI dhe pjesa tjetër me demokratë të Berishës që janë nën kontrollin e Ilir Metës/aj. Askush që nuk e do Ilir Metën/aj, nuk është në pjesën fituese të listës.
  Kjo është përtej shprehjes popullore që Berisha “për një plesht djeg gjithë jorganin” Në këtë rast ai ka djegur gjithë demokratët vetëm që të bashkëjetonte me një plesht si Ilir Meta/j dhe jo të kandidonte me vulën historike të Partisë Demokratike.

 14. Gjykatat varin veshët para ‘Fanes’, për shembull, që ka një nga ‘shtëpitë’ dhe që ka një ushtri me shpifës. Edhe vetë gazetarë të ‘fjalës së lirë’ kanë vila si Fania.

  Gazetarët që punuan dhe u vranë për fjalën e lirë as kishin shtëpi, as mure, as roje, as dhunë. As Ali Uka i vrarë në vitin 1995, nuk kishte shtëpi; as Zamir Dule që u dhunua në ‘shtëpinë e fjalës’1997, e tani po verbohet në vetmi…Ata mbetën atje pa asnjë kujtesë. Të tjerët nuk kanë pse thonë se ‘i përkasin fjalës së lirë’. A ia vlen që të bëjmë sikur duam ‘lirinë e fjalës’? Ndoshta ia vlen më mirë t’i thuash fjalës: ‘Rri atje ku je, në vilë, unë jam njeriu!’

 15. Sali Berisha që kur u shpall “nongrata”, u përjashtua nga grupi parlamentarë nga Lulzim Basha dhe më pas nga PD, që atëherë kur nisi Foltoren, “mori” Partinë Demokratike dhe tani që i është rikthyer nga e para po Foltores, ka pasur vetëm një qëllim; të fitojë kohë me shpresën e shuarjes së furisë anglo-amerikane dhe të drejtësisë nëpërmjet SPAK. Jo vetëm ndaj tij, por edhe konsorsiumit politiko-ekonomik-kriminal, që ka ngritur gjatë këtyre 32 viteve.

 16. QENKAN KEQ KODOSHET, HARROJNE GENIN E TYRE, QE SOT PO TREGOHEN TRASHEGIMTARE MALINJE TE BABALLAREVE TE TYRE, E JO ME KUSHURINJTE. FAQE ZINJTE E HISTORISE SE SOTEME, NE RROPATJEN E KETIJ POPULLI QE PO E RRJEPIN KY GRUP KODOSHESH TE GJERIZIT RILINDAS.

 17. policia ka dhënë shpërblime dhe në kohën më të keqe financiare të vendit dhe kur financat kanë qenë në prag të kolapsit. Dhe bëhet fjalë për shuma edhe më të mëdha se kaq. Shuma më e madhe që policia kë vë në dispozion deri tani rezulton të jetë për vrasjen e ish-kryetarit të parë të PD-së dhe deputetit Azem Hajdari të vrarë më 12 shtator 1998. Për ata që jepnin informacion policia vuri në dispozicion 250 mijë dollarë dhe e veçanta është se kjo shumë është marrë.Xixa kujdes shishen e shurres per salihun,o shepllkar cecen

 18. Kundërshtojnë rritjen e pagave, shpërblimet, rritjen e investimeve, mbështetjen e biznesit, kundërshtojnë mbështetjen financiare të shtresave në nevojë, dhe çdo rritje tjetër që mundëson përmirësimin e jetës së shqiptarëve. Këtë e bën vetëm partia e “djathtë”, që e ka emrin Partia Demokratike në Shqipëri. Epo parti e djathtë, që ka gjoja në program “mbrojtjen e interesave të individit, biznesit, pensionistëve”, dhe që kundërshton çdo nismë të qeverisë, dhe nxin çdo program mbështetës ndaj qytetarit, vetëm partia e Berishës do të mbahet mënd.

 19. ORE GOMAR RILINDAS, I PA EMER SI GJITHENJE,,, IDIOT ME DIPLOME GEBELSIANE, PO I SEMURE NGELEATE SHURREN IA PI ME QEJFE TI IDIOTIT RAMA, E LE PASTAJ QE I PASTRO EDHE GJERIZIN, ANDEJ NGA TE KA NXJERRE. ME RRACE E NDYRE, BUTAKE, KODOSHE E BIJ KURVI NUK GJINDEN NE VEND SE RRACA PA GEN E TUAJA .BEHUNI KOHORENT O KODOSHE SE CAR PO IU THOTE BOTA E POPULLI, INI BANDITE, SHTYPES, HAJDUTE, DROGMENE, MATRAPAZE POLITIKE,MASHTRUES TE PA PAREGANGESTERE, TERRORISTE, KODOSHE E BIJE KODOSHESH. ZENI MEND PA JU ZENE LAKU.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *