• |
ide | kryesore

Papa me bronkit/ Dalin detaje nga gjendja e tij në spital

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Papa

Papa Françesku mund të dalë nga spitali i Romës “në ditët në vijim” pasi u shtrua me një sëmundje respiratore. Ai ka parë një “përmirësim të dukshëm në shëndetin e tij” pasi mori antibiotikë për një infeksion të bronkitit, tha Vatikani.


Papa e kaloi pasditen “duke iu përkushtuar pushimit, lutjes dhe pak punës”. Ai u shtrua të mërkurën në spitalin Gemelli, për siç u tha fillimisht një kontroll të planifikuar. Atje ai u diagnostikua me bronkit dhe iu dha një infuzion antibiotik.


“Bazuar në përparimin e pritur [të shëndetit të tij], Ati i Shenjtë mund të dalë në ditët në vijim”, thuhet në deklaratën e Vatikanit, duke cituar ekipin e tij mjekësor.

Më herët të enjten, zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni tha se 86-vjeçari “pushoi mirë gjatë natës”.

“Këtë mëngjes pas mëngjesit, ai lexoi disa gazeta dhe rifilloi punën,” tha ai. Kjo është periudha më e ngarkuar e vitit për Papa Françeskun, me shumë ngjarje dhe shërbime të planifikuara përpara fundjavës së Pashkëve.

Mesha e të Dielës së Palmës zhvillohet këtë fundjavë, me javën e ardhshme festimet e Javës së Shenjtë dhe të Pashkëve. Agjencia italiane e lajmeve Ansa raportoi se infermierët ishin optimistë se ai do të dilte nga spitali në kohë për të Dielën e Palmës.

Papa argjentinas shënoi 10-vjetorin si kreu i Kishës Katolike në fillim të këtij muaji. Ai ka vuajtur një sërë problemesh shëndetësore gjatë gjithë jetës së tij, duke përfshirë heqjen e një pjese të mushkërive të tij në moshën 21-vjeçare. Ai ka përdorur një karrige me rrota gjatë vitit të kaluar për shkak të dhimbjes së gjurit. ©LAPSI.al


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *